Çocuklarda Disiplin

Çocuğunuza disiplin kazandırmada uygulayabileceğiniz yöntemler.

Çocuklarda Disiplin

Çocuklar Ve Okul

Okulun, çocuklarınızın davranışlarının kontrolünde bir etkisinin olabileceğini ve genelde çocukların fazla problem çıkarmayacağını düşünebilirsiniz. Bu bir dereceye kadar doğru olabilir. Fakat genellikle bu, hiçbir disiplin problemi olmayacak anlamına gelmez. Yaşam, okul çağındaki çocuğunuz için birçok yönden daha zordur. Birçok yetişkin onları artık sevimli yaratıklar olarak görmezler ve onlarda beklentiler çok fazla artmıştır. Ayrıca çocuğunuz bir hata yaptığında sizin dışınızda öğretmenlerinden ve arkadaşlarından da eleştiriler alabilir. Çocuğunuz sadece sizinle iyi anlaşabilmek için değil aynı zamanda sizi kandırabilmek için çok etkileyici bir dil kullanabilir Okul çağı çocuklarında yanlış davranışlar daha karmaşık bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Yedi yaşında bir çocuk sürekli bir şeyler kırabilir. Çünkü kas koordinasyonu hala mükemmel değildir. Fakat bunu size hayatın ona henüz zor geldiğini göstermek için ve dikkat çekmek için de yapıyor olabilir. "Onu yap ", "bunu yapma " gibi emirler vermek ve hemen eleştirilerde bulunmak bir çocuğun kaldıramayacağı kadar zor olabilir.

Temel disiplin problemleri;

  • Çocuklarla kavga etmek,
  • Arkadaşlarla kavga etmek,
  • Öğretmenlere karşılık vermek,
  • Zorbalık yapmak,
  • Yalan söylemek,
  • Hırsızlık yapmak,
  • Bir şeyin yapılması istendiğinde reddetmek,
  • Günlük işleri yapmayı reddetmek,
  • Davranışlardaki ifade eksikliği,
  • Övünmek ve aptalca davranmak.

Bu yıllarda davranış yönetimi olumlu bir disiplin için çok gereklidir. Bu, aşağıdakileri içerir: Devam ettirilmesini istediğiniz davranışa ilginizi odaklayın. Küçük kötü davranışları görmemezlikten gelin. Ciddi davranış bozuklukları için ceza kullanın. Olumlu bir disiplin için ipuçları Çocuğunuzun bağımsız olmak istediğini söylemek isteyebileceğini kabul edin. O kendi aklıyla hareket etmek istediğini davranışlarıyla gösterecektir. Mantıklı açıklamalarla iyi bir dinleyici özelliğinizi de kullanarak bağımsızlık konularında çocuğunuzla konuşun.

Çocuklarınızla Konuşun

Çocukların özgürlük istedikleri okul çağında onlarla bu konularda konuşmak gerçekten çok önemlidir. Bu, her zaman bağımsızlıkla güven arasında bir dengeyi oluşturur. Okul çağındaki çocuğunuza güç verin. Bazen size gereksinim duymuyormuş gibi davranabilir ama aslında sizin sevginize çok ihtiyacı vardır. Düzenli bir program çok önemlidir. Yemek zamanlarını ve ödev zamanlarını iyi ayarlayın. Sıkı kurallar hala gereklidir. Çocuğunuz geliştikçe kuralları değiştirerek uygulamaya devam etmelisiniz. Çok fazla emir vermeye çalışmayın. Çocuğunuzdan yapmasını istediğiniz şeyi tanımlayın. Aşırı emir vermek çocuğunuz üzerinde bir baskı oluşturabilir. Çocuğunuzun okulda arkadaşlarıyla neler yaşadığını dinlemek için zaman ayrın. Onun davranışlarını olumsuz yönde etkileyebilecek her hangi bir durum söz konusu olmaması için kontrolü elden bırakmayın. Çocuğunuzu takdir etme nedeninizi tam olarak belirtin. Genel cümlelerle onları övmeyin. Küçük yanlış davranışlara göz yumun, sakin kalın ve mümkün olduğunca tartışmaları önlemeye çalışın. Eleştirileri minimuma indirin. Sadece davranışı eleştirin çocuğunuzu değil. Sürekli tekrar etme yöntemini uygulayın. Çocuğunuzdan beklediğiniz davranışları sakin bir biçimde tekrar edin. Bu, gereksiz tartışmaları önler.

Sonuçlar;

Eğer hayal kırıklığı, yumuşak çıkışlar ya da önemsememek davranış değişikliğinde işe yaramıyorsa, sonuçlara güvenmekte yarar vardır. Örneğin; eğer paltosunu askıya asmıyorsa, bir sonraki evden çıkışı anında onu yerinde bulamayacaktır.

Dikkat Dağıtmak;

Çocuklar kavga ettiklerinde, " neden sevdiğiniz bilgisayar oyununu oynamıyorsunuz " diyebilirsiniz. Ya da çocuğunuz kötü bir ruh hali içindeyse, "yüzmeye gitmek ister misin? Uzun süredir gitmedik " diye bir öneride bulunabilirsiniz.

Eğlence;

Okul çağı çocuklarında işe yarar. Eğer çocuğunuz mızmızlanıyorsa, aptalca ve abartılı bir ses tonuyla "ben de uyumak istemiyorum, gece boyu parti yapıp eğlenmek istiyorum " diyebilirsiniz.

Ödüller ve Rüşvetler;

Bazen vereceğiniz ödüller ve ayrıcalıklar konusunda sorun yaşayabilirsiniz. "eğer ödevlerini yaparsan televizyon izleyebilirsin " gibi sözlerin bir noktadan sonra çocuklarda yalnızca bir ödül karşılığı bir şeyler yapacağı düşüncesine kapılabilirsiniz. Çocuklara yaptıkları karşısında küçük ödüller vermekle zaten onların bir görevi olan şeyleri beklemek arasındaki dengeyi kurmak oldukça zordur. Her aile ve durum için kesin yanıtlar yoktur. Ailenizin yaşayış biçimine ve çocuklarınızın durumuna göre dengeyi sağlamalısınız.

Çocukları ödüllendirmenin olumlu yolları Tüm okul çağındaki çocukların sadece kendi eşyalarını toplamak bile olsa bazı işleri yapmaları beklenir. Bu, çocuğunuzun okul sonrasında kalan vaktine, ödevlerine ve diğer aktivitelere bağlıdır. Bu işler, çöpleri boşaltmak, çamaşırları katlamak ya da masayı hazırlamak olabilir. Eğer mümkünse çocuğunuzla neleri yaparsa daha memnun olacağınızı da konuşabilirsiniz. Bu onun daha neşeli bir biçimde yapmasını sağlar. Çocuğunuzun yapması gereken işlerin yanı sıra ekstra işler için ödül vermeyi düşünebilirsiniz. Bu, arabanın yıkanması ya da bahçedeki zararlı otların temizlenmesi olabilir.

Bizler nasıl gerçek dünyada yaptıklarımıza karşılık ödül bekliyorsak, böyle durumlarda çocukları ödüllendirmenin hiçbir sakıncası yoktur. Birlikte bir şeyler yapmak- dışarı çıkmak, bir film kiralamak, sevdiği yemeği yapmak.. Bunlar birçok çocuk için paradan çok daha iyi ödüllerdir. Bunların, sizin onu takdir ettiğinizin bir göstergesidir ve bunu anlamalarını sağlayın. Fakat günlük işler ve iyi davranışlar yine de beklenir ve bu şekilde ödüllendirilmez. Bazı çocukları çalışmaları için ödüller motive eder. Öğretmenler altın yıldız ve not sistemini kullanırlar. Siz de bunu pul vererek ya da kartlara işaret koyarak uygulayabilirsiniz. Belli bir rakama ulaşıldığında bir ödül verirsiniz. Mesela çocuğunuzdan kavga etmeden uyumaya gitmesini isteyebilirsiniz. Bunu her yapışında bir yıldız almaya hak kazanır. Anlaşılan rakama gelindiğinde ona ödül verirsiniz.

14.04.2008 - 589Çocuklarda Disiplin Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Nigar Osmanoglu dedi ki;
12.10.2010

Hasan Öztü dedi ki;
5.08.2009

İlgili Diğer Yazılar
ACIMASIZ ÇOCUKLAR (Davranım Bozukluğu)
ACIMASIZ ÇOCUKLAR (Davranım Bozukluğu)
Dr. Ürer: "Okul reddi çok gecikmeden tedavisinin yapılaması gereken bir durum"
Dr. Ürer: "Okul reddi çok gecikmeden tedavisinin yapılaması gereken bir durum"
Ruh sağlığı iyi bir çocuk için ruh sağlığı iyi bir anne önemli!
Sosyal beceri eğitimleri başarısız olabilir
Sosyal beceri eğitimleri başarısız olabilir
"Öfke nöbetleri bir çocuğun hayal kırıklığını ifade etme yoludur"
"Öfke nöbetleri bir çocuğun hayal kırıklığını ifade etme yoludur"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]