Çocukların Uyku Düzeni

Çocuklarda uyku düzeni oluşturmak için yapmanız gereken tek şey, uyku saatlerinde basit değişiklikler.

Çocukların Uyku Düzeni

Değişiklikler Yapmak

Hem bireyler için hem de çocuklar için iyi bir uyku ve iyi ruh hali birbirleriyle ilgilidir. Fakat çocuklar tarafından reddedilen büyükler tarafından çok istenen uyku; büyüklerin ve çocukların % 25' inin öfkelenmesinin çoğunlukla sebebidir.

Uyku Değişiklikleri Yapmak İçin Şunlara Gereksinim Duyacaksınız

  • Hiç usanmadan uyku saatlerine sadık kalmalısınız.
  • Büyük bir sabır göstermelisiniz.
  • Çevrenizden alacağınız destek.
  • Mümkünse uyku saatlerini başka biriyle dönüşümlü olarak takip etmelisiniz. 

Niçin Çocuklar Uyumak İstemezler?

Bir çocuk yorgun olabilir ya da öyle davranabilir fakat hala uyumak istemeyebilir. Bunun nedeni, çocuklar bu heyecan verici dünyada hiçbir şeyi kaçırmak istemezler ve adeta keşfetmek için yaratılmışlardır.

Çocukların ne zaman uyuyacağı sizin kararınıza bağlıdır. Her insanın gereksinim duyduğu uyku miktarı farklıdır fakat ortalama olarak beş yaşındaki bir çocuk günde on bir saat uykuya gereksinim duyar.

Çocuğunuzun uyku saatini belirlemek için, onun sabahları uyanış saatine dikkat edin. Örneğin çocuğunuz sabahları yedide kalkıyorsa, akşamları sekizde yatması gerekir.

Klasik Sorunlar

Her gece aynı saatte tekrarlanan düzenli uyku saatleri, olumlu uyku alışkanlıkları yaratmak için zorunludur. Bu rutin, nazikçe ve sakince olmalıdır.

Bir Uyku Rutini Şöyle Olabilir;

Yedi buçukta çocuğunuza ılık bir içecek teklif edin ve onunla zaman geçirin, dişlerini fırçalaması için banyoya gönderin ve onu tuvalete götürün. Sonra odasına gidin ve sevdiği oyuncağı ile birlikte yatağına yatırın. Bir ya da iki kısa öykü okuyun ama korkunç öykülerden değil. Ona uyku vaktinin geldiğini söyleyin. Sekizde, ışıkları söndürün ve ona iyi geceler öpücüğü verin. Bu noktada oyuncaklarını bırakıp, uyumaya yönelmesi gerekir. Çocuğunuzun uyku alışkanlıklarına göre, odasında bir süre bekleyebilirsiniz.

Unutmayın, loş ışık ya da karanlık uykuyu kolaylaştırır. Işık açıksa, hareketlilik ve gürültüler çocuğunuzun yeni bir şeyler olacağı hissine kapılmasına ve uyumak istememesine neden olabilir.

Uyku Zamanı İçin Bir Tekerleme;

Uyku ritüelinin bir parçası olarak küçük bir tekerleme ya da cümle kullanmanız ve her gece aynı sözlerle uyku vaktini hatırlatmanız; her gece çocuğunuzla yapacağınız yalvarışları ve tartışmaları önleyecektir.

Yataklar Uyumak İçindir;

Bir yatakta uyuduğunuzu ve sabah uyandığınızda farklı bir yatakta olduğunuzu hayal edin. Bu korkutucu bir deneyim olabilir. Fakat birçok çocuk televizyonun önünde koltuğun üzerinde uykuya dalar ve sonra kendilerini yataklarında uyanmış olarak bulurlar. Tekrar uyumak yerine, kalkarlar ve sizin onları rahatlatmanızı beklerler.

Çocuğunuzu, geceyi geçireceği yatakta uykuya yatırın. Bu, çocuğunuzla yatağı arasında bir bağlantı oluşmasını sağlar ve uyumak için oraya gidilmesi gereğinin bilincine varır. Eğer çocuğunuz kendi yatağında uykuya dalmıyorsa, sabırlı olmanız gerekmektedir. Bir rutin oluşturmanız gerekiyor ve bu rutine uymalısınız. Fakat onun alışkanlıklarını bırakması biraz zaman alabilir.

Altın Kurallar

Çocuğunuz yatağına girince, orada kalmaları gerekir. Yataktan gereksiz yere çıkmalarına izin vermeyin. Yanlarında su olmasına dikkat edin. Çocuğunuz size seslenerek, onunla meşgul olmanızı sağlayabilir. Ya da aç olduklarını söyleyip yataktan çıkmak isteyebilirler. Uyku zamanı tekerlemenizi tekrarlayın ve fazla konuşmayın. Onu yatağına yatırın ve odadan çıkın.

Günün Sonundaki İkilemler

Akşamlar, günün en heyecanlı ve sorunlu anları olabilir. Herkes evde toplanıyor, gün boyu yaşananlar anlatılıyor, yemek hazırlanıyor, okul çantalarının kapakları açılıyor.  Eğer gün boyu çocuğunuzu görmediyseniz, yakalamaca gibi oyunlara dalabilirsiniz. Mümkün olduğunca bu oyunları erken bitirmeye çalışın ve daha dinlendirici aktiviteler yapın. Örneğin yapboz gibi ya da kitap okumak gibi.

Akşamları bilgisayar oyunlarına izin vermeyin. Çünkü bunlar çocuklara cazip geldiği için uyumasını zorlaştırır.

Gündüz Saatleri Oyun Vakitleridir

Gün içinde çocuğunuzla çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Birçok çocuk gün içinde kaçırdığı oyun zamanını yeniden kazanmak için uyanık kalmayı ister. Eğer çocuğunuz zor bir çocuksa, gün içinde oyun sürelerini biraz daha arttırın.

Çocukları uyumasını sağlamak, bir ya da iki haftalık sıkı bir çabayı gerektirir. Fakat üzerinde karar verdiğiniz rutine bağlı kalın. Böylece herkes kendini iyi hissedecektir.

14.04.2008 - 696Çocukların Uyku Düzeni Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Mukaddes Gönültaş dedi ki;
1.02.2009

İlgili Diğer Yazılar
ACIMASIZ ÇOCUKLAR (Davranım Bozukluğu)
ACIMASIZ ÇOCUKLAR (Davranım Bozukluğu)
Ruh sağlığı iyi bir çocuk için ruh sağlığı iyi bir anne önemli!
Sosyal beceri eğitimleri başarısız olabilir
Sosyal beceri eğitimleri başarısız olabilir
"Öfke nöbetleri bir çocuğun hayal kırıklığını ifade etme yoludur"
"Öfke nöbetleri bir çocuğun hayal kırıklığını ifade etme yoludur"
Annelerin yüzde 93
Annelerin yüzde 93'ü, çocuklarını duygusal istismara maruz bırakıyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]