Çocuklarınıza travma yaşamamaları için masallar anlatın

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 virüsü çocukları da olumsuz etkiliyor. Çocuklarınızın psikolojik açıdan daha az zarar görmeleri için masal terapileriyle hayal dünyalarını genişletin.

Çocuklarınıza travma yaşamamaları için masallar anlatın

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 virüsü çocukları olumsuz etkiliyor. Hayatın olağan akışından gün geçtikçe uzaklaşan çocukların endişesi artıyor. Ebeveynlerin sağlık koşullarını sebep göstererek daha sık uyarılarda bulunduğu çocuklar bu dönemden olumsuz etkileniyor. Çocuklara psikolojik açıdan daha az zarar görmeleri için masal terapileriyle hayal dünyalarının genişletilmesi amaçlanıyor.

Travma yaşamamaları için masallar anlatın

Anne ve babalar endişelerini yansıtmak istemese de çocukların hissiyatlarının çok kuvvetli olduğunu ifade eden Transformal Nefes Koçu ve Lila Masallar Kurucusu Ülgen Armağan" Erişkinler olarak çocuklarımızın bu dönemleri en az hasarla atlatması için azami gayret göstermeliyiz. Gerek iletişim kanallarını gerekse pandemiyle ilgili sohbetlerimizi çocukların yanında yapmamalıyız. Unutmamalıyız ki belli yaş aralığında ki çocuklar anne ve babalarını can kulağıyla dinliyor ve endişelerini hissediyor. İleride büyük yara açacak travmalara ve psikolojik sorunlara neden olacak davranış ve söylemlerden kaçınmalıyız" dedi.

Dijitalleşmenin içerisinde sıkışmış, henüz hayatın başında ne olduğunu anlayamayan çocuklar tahmin edilenden fazla etkileniyor. Unutmamalıyız ki çocuklar eşsiz bir hayal gücüne sahip. Korkudan ve endişeden uzak tutmak, bu günlerin sona ereceğini ve eskisi gibi rahatlıkla koşup oynayacakları bir dünya anlatmamız gerekiyor.

Uykudan önce sakinleşmeleri, dil ve hafıza gelişimleri, en önemlisi bu dönem özelinde hayallerine set vurmayacak ve onları endişelerden uzak tutacak hayalleri için her gün masal okumalı ve nefes egzersizleri ile hem bedenlerini hem zihinlerini korumalı hatta geliştirmelerine yardımcı olmalıyız. Çocuklarımıza sadece 10 dakikalık bir masal ve egzersizi çok görmemeli ve düzenli bir şekilde bunu eğlenceli bir hale getirmeliyiz.

3.9.2020 1 - 47673

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]