Çocuklarınızın Dişlerine İyi Bakın!

Çocukların ömür boyu ağzında kalacak daimi dişlerinin 6 yaşında çıktığına dikkat çeken Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dent. Veysel Bilge aileleri uyarıyor: Aileler, ağız ve diş sağlığını korumak istiyorlarsa, çocuklarını altı ayda bir diş hekimine götürerek, çürükleri önleyen Topikal Fluor ve Fissür Sealant uygulamalarından yararlandırmalı. Medical Park Van Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dent. Veysel Bilge; çocuklarda ağız ve diş sağlığının korunmasıyla ilgili bilgiler verdi:

Çocuklarınızın Dişlerine İyi Bakın!

Çocukların Diş Sağlığının Korunmasında Aileler Sorumludur!

Çocuklarda genellikle ilk daimi diş 6 yaşında süren birinci büyük azı dişidir. Çocukların ağzında ömür boyu kullanacakları ilk daimi dişleri 6 yaşından itibaren ağızdadır. Ancak ne yazık ki çocuklarda 6 yaş, henüz ağız hijyenini çok iyi sağlayamadıkları bir yaştır.

Çocukların bu dönemde ağız ve diş sağlığını korumalarında ailelere önemli görevler düşüyor. Çocuklara diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması, çürük oluşturucu besinlerden uzak tutulması gerekir. Bunun yanında diş hekimi tarafından koruyucu tedaviler uygulanarak çocukların daimi dişlerinin çürümesi önlenebilir.

Çocuk, düzenli olarak altı ayda bir çocuk diş hekimine getirilirse, Topikal Fluor uygulaması ve Fissür Sealant uygulaması yapılabilir. Topikal fluor uygulaması; çocuğun daimi dişlerini güçlendirir, daimi dişlerin çürüğe karşı daha dirençli olmasını sağlar. Fissür Sealantlar ise; büyük ve küçük azı dişlerin üzerinde bulunan girinti ve çıkıntıların örtülmesiyle şeker, çikolata vs. gibi çürük oluşturucu maddelerin dişin yüzeyine tutunmasını ve o girintilerden girerek dişi çürütmesini önler. Ayrıca içersinde bulunan fluorid sayesinde dişin diğer bölgelerinin de çürümemesine katkıda bulunur.

Günümüzde diş hekimliğinde ve diğer tıp bilimlerinde koruyucu hekimlik önem kazanmıştır. Diş hekimliğinde de koruyucu hekimlik denilince akla dişlerin çürümesini önlemek gelir. Dişleri çürüğe karşı dirençli bir hale getirmek için kullandığımız madde fluoriddir.

Fluorid Desteğiyle Çürükleri Önleyin

Fluorid dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir elementtir. Fluorid, diş macunlarının içinde bulunduğu gibi bazı besin maddelerinde de bulunur. Fakat çocuklar çoğu zaman dişlerini fırçalamayı ihmal ettikleri için dişlerinin çürüğe karşı direnç kazanabilmeleri için yeterli fluorid almamış olurlar. Bu durumu bertaraf edebilmek Topikal Fluorid uygulamaları yapılmaktadır.

Profesyonel anlamda Topikal Fluorid tatbiki sadece diş hekimleri tarafından uygulanılabilen bir yöntemidir. Topikal Fluorid, özellikle dişleri çürümeye meyilli çocuklarda uygulanır. Bu sayede yeterli miktarda fluorid dişler üzerine depolanır ve dişlerin yapısı güçlendirilerek çürüğe karşı dirençli olur. Topikal Fluorid uygulaması her 6 ayda bir yapılırsa ancak etkili olabilir.

Bunun için çocuklar her 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimine götürülmelidir.

Süt Dişleri Geçicidir Demeyin!

Süt dişleri geçici olduğu için ebeveynler tarafından genellikle nasıl olsa bu dişler değişecek denerek pek önemsenmez. Bu tarz bir düşünce süt dişlerinin temizliğinin ihmaline ve çürümesine sebep olur. Unutulmamalıdır ki; süt dişlerindeki çürükler, hem çocuğun dişlerinin ağrımasına sebep olur, hem de daimi dişlerine zarar verir.

Süt dişleri ihmal edilip dolguyla kurtarılamadığı zaman çekilmesi gerekir. Erken süt dişi kaybı, çocukların daimi dişlerinin çapraşık olmasının en önemli etkenlerinden birisidir. Erken süt dişi kaybı sonucunda ağızda bulunan dişler boşluğa doğru kayar ve daimi dişlerin süreceği yer kalmaz; sonuç çapraşıklıktır! Dolayısıyla süt dişlerinin sağlığı çok önemlidir.

Çocuklarda ağız hijyeni çocuğun ilk dişleri sürdüğü andan itibaren başlamalıdır. Henüz bebekken yapılması gereken şey; temiz bir bez parçasıyla bebeğin dişlerinin üzerinin her emzirme veya mama yenmesinden sonra temizlenmesidir. Çocuğun yaşı biraz daha büyünce (2 yaş) diş fırçası kullanılmaya başlanmalıdır.

 

Medical Park Van Hastanesi

0432 444 44 84  
   

 
 

2.7.2010 0 - 1458

Çocuklarınızın Dişlerine İyi Bakın! Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Ceyda Coşkun dedi ki;
16.7.2010

İlgili Diğer Yazılar
Sıcak Havada Soğuk İçecekler Dişlerinizi Sızlatıyor Mu?
Sıcak Havada Soğuk İçecekler Dişlerinizi Sızlatıyor Mu?
Lamina Tedavisiyle Doğal Bir Gülüşe Sahip Olun
Lamina Tedavisiyle Doğal Bir Gülüşe Sahip Olun
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
İmplant ile ilgili merak edilen 6 soru
İmplant ile ilgili merak edilen 6 soru
"Dişlerde bozukluklar gülüş tasarımı ile gideriliyor"
"Dişlerde bozukluklar gülüş tasarımı ile gideriliyor"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]