Corona salgınında yaşlı erkekler risk altında

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık, "Yeni coronavirüs ile ilgili yapılan son araştırmaya göre hastalık beraberinde ölümcül sonuçlar doğurabilecek farklı rahatsızlıkları da getiriyor ve virüs en çok yaşlı erkekleri etkiliyor" dedi.

Corona salgınında yaşlı erkekler risk altında
Çin'in Vuhan kentindeki vakaların incelendiği bilimsel çalışma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da ortaya çıkan ve tüm dünyayı alarma geçiren yeni coronavirüsünden ölenlerin sayısı bin 500'e yaklaştı. Diğer coronavirüslerden farklı olduğu tespit edilen ve tedavi ile ilgili araştırmaların sürdüğü virüsün 60 bini aşkın kişiye bulaştığı açıklandı. 2019-nCoV ile ilgili son olarak Çinli bilim insanlarınca, virüsün epidemiyolojik ve klinik özelliklerini netleştirmeyi amaçlayan yeni bir araştırmanın sonuçları yayınlandı. Yeni coronavirüsünün beraberinde birçok farklı ve ciddi rahatsızlığı da getirdiği ve yaşlı erkekleri etkileme olasılığının daha yüksek olduğu anlaşıldı.

Araştırma kapsamında 1-20 Ocak 2020 tarihleri arasında Vuhan Jinyintan Hastanesi'nde 2019-nCoV nedeniyle tedavi altına alınan 99 vaka incelendi. Bulgulara göre; 2019-nCoV bulaşan 99 hastanın 49'unun Huanan deniz ürünleri pazarına gittiği tespit edildi. Hastaların ortalama yaşının 55.5 olduğu, 67'sinin erkek, 32'sinin ise kadın olduğu görüldü. Hastaların 50'sinin (yüzde 51) kardiyovasküler sistem, serebrovasküler sistem, sinir sistemi, endokrin, sindirim sitemi ile ilgili kronik hastalıkları ya da kanseri olduğu belirlendi. Klinik bulgular arasında 99 hastanın 82'sinde ateş, 81'inde öksürük, 31'inde nefes darlığı, 11'inde kas ağrısı, 9'unda sersemlik, 8'inde baş ağrısı, 5'inde boğaz ağrısı, 4'ünde rinore, 2'sinde göğüs ağrısı, 2'sinde ishal ve 1'inde baş dönmesi ve kusma yer aldı. Bunun yanı sıra 74 hastada iki taraflı zatürre, 1'inde pnömatoraksa rastlandı. Organ fonksiyon bozukluğu gelişen Hastaların 17'sinde ARDS denilen akut tablo , 8'inde akut solunum yetmezliği, 3'ünde akut böbrek yetmezliği, 4'ünde septik şok ve 1'inde ventilatör ilişkili zatürre tespit edildi.

SOLUNUMU ETKİLİYOR

Araştırma hakkında bilgilendirmede bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık, "Coronavirüs'ler insanlara ve birçok hayvan türüne bulaşabilen RNA virüsleridir. İnsanlarda soğuk algınlığından zatürreye kadar çok çeşitli solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilirler. 2019-nCoV olarak adlandırılan yeni coronavirüs ile ilgili henüz yeterli seviyede araştırma bulunmuyor ancak her yeni araştırmanın sonucu hem virüsü anlamamız hem de tedaviye ulaşma noktasında önem taşıyor. Son yapılan araştırmanın sonuçlarını da incelediğimizde, 2019-nCoV enfeksiyonunun kümelenme başlangıçlı geliştiğini bize gösteriyor. Ayrıca virüsün komorbiditesi olan yaşlı erkekleri etkileme olasılığının daha yüksek olduğu ve akut solunum sıkıntısı sendromu gibi ölümcül sonuçlar doğurabilecek solunum yolu hastalıklarına neden olabildiği de görüldü. Daha önce yapılan araştırmalardan da yeni coronavirüsün çok hızlı gelişim gösterdiğini ve ağır bir akciğer enfeksiyonuna dönüştüğünü biliyoruz" dedi.

KİŞİSEL HİJYEN VE YAŞAM ALANLARININ DÜZENLİ HAVALANDIRILMASI ÖNEMLİ

2019-nCoV'a karşı henüz tedavinin üretilmediğini ve aşının da olmadığını hatırlatan Dr. Işık, hastalıktan korunmak için alınacak basit önlemleri ise şöyle sıraladı: "Kalabalık ortamlardan kaçınmak veya kalabalık ortamlarda özel maske kullanmak, iyi beslenmek, düzgün ve iyi uyku almak, kişisel hijyene önem vermek ve yaşam alanlarının düzenli havalandırılması gibi önlemler bu tip hastalıklardan korunmada etkilidir."

24.2.2020 - 42782

İlgili Diğer Yazılar
Koronavirüs yüzünden İstanbul
Koronavirüs yüzünden İstanbul'da toplu taşıma kullanım oranı yüzde 44 seviyesine düştü
Şanlıurfa
Şanlıurfa'da bir grup, Diyanet'in kararına uymayıp cemaatle namaza devam edeceğini açıkladı
Bedenininiz koronavirüsten korurken psikolojinizi de unutmayın
CHP
CHP'den korkutan koronavirüs raporu: Sağlık personeli ve yatak sayısı yetersiz
Virüs geçici, fobisi kalıcı olmasın
Virüs geçici, fobisi kalıcı olmasın
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]