Dikkat Eksikliği Sorunu Yaşayan Anneler Dikkat!

Profesyonel hayatta kariyer sahibi olmaya çabalayan veya bir işte çalışmayan her kadın için "anne" olmak zor bir iştir; ancak DEHB'li anneler için bu, iki kat daha zordur.

Dikkat Eksikliği Sorunu Yaşayan Anneler Dikkat!

Çoğu anne, öncelikle çocuğunun ihtiyaçlarıyla ilgilenerek kendi ihtiyaçlarını göz ardı eder ve durum, DEHB’li bir anne için karmaşık bir hale gelir. Sorunların en büyük nedeni ise; çoğu annenin DEHB’li olduğunu bilmiyor olması veya kabul etmiyor olmasıdır.

Kadınlarda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu; genellikle gözden kaçırılan bir rahatsızlıktır. Birçok DEHB’li kadında; depresyon, kaygı veya başka belirtilerin de görülmesi nedeniyle bu rahatsızlıklar tedavi edilmeye başlanır.

Sorunlara asıl neden olan DEHB ise; kişide varlığını devam ettirmektedir. Birçok işi aynı anda yapmayı ve pratik olmayı gerektiren annelik; kafası dağınık, organize olamayan, yanına alması gereken eşyaları sürekli unutan bir kadın için çok daha zordur.

Henüz kendi günlük hayatında organize olamadığı için çocuğunu da nasıl düzene sokacağını bilemeyen anneye, ancak bir uzmandan yardım almak istemesi halinde DEHB teşhisi konabilir.

Teşhis konmasının ardından, tedavi süreci başlar. DEHB’li anne çalışıyorsa, kullandığı ilaç, işteyken rahatsızlığın belirtilerini azaltabilir, ancak evdeki işler için yeterli olmayabilir. İşte geçen yoğun bir günün ardından, DEHB’li annelerin; akşam eve geldiklerinde yemek yapmaları, çamaşır, bulaşık gibi ev işlerini düzenlemeleri, faturaları ödemeleri, çocukları motive etmeleri beklenir ve bu işlerin hiçbiri DEHB’li biri için kolay işler değildir. 

Profesyonel Dikkat Eksikliği Koçluğu sertifikalı, Psikoloji Yüksek Lisanslı S. Tana Alalu ve Eda Aydoğan tarafından kurulan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Koçluk Akademisi (DEHBka); DEHB’li kadınlara önerilerde bulunan Psikoterapist Terry Matlen’in annelere önerisinin, DEHB belirtilerini, aile üyeleriyle paylaşmak olduğunu bildiriyor.

Matlen’a göre; DEHB’li bir anne, hayatını basitleştirmek için aile üyelerinden yardım istemelidir.

Örneğin anne çamaşır asıyorken, baba sofrayı kurabilir. Annenin DEHB’li olması, onu kötü bir anne yapmaz. Tam tersine, DEHB’li olmak, annenin çocuğunun sorunlarıyla ilgili empati kurmasını ve sorunlarına yaratıcı çözümler bulmasını sağlayabilir.

DEHB’i avantaja çevirmek ve olumsuz etkilerini azaltmak konusunda yardımcı olan DEHBka; DEHB’li annelere, çocukları ve ailesiyle yaşamlarını düzene sokmaları konusunda destek oluyor.

DEHB’in annelere önerileri arasında; unutkanlığı azaltmak için ajanda tutmaları, düzenli aile toplantıları yapmaları ve eşleriyle baş başa vakit geçirmeleri yer alıyor. Annelerin işlerini kolaylaştıracak önerilerden bir diğeri ise; sabah karmaşasından kaçınmak için, çantaları kapının yanına koymak, giyilecek kıyafetleri hazırlamak gibi işlerin bir önceki gece yapılması.

S. Tana Alalu ve Eda Aydoğan tarafından kurulan DEHBka; sadece annelerin değil, tüm DEHB’li kişilerin rahatsızlıklarıyla baş etmelerine yardımcı oluyor. DEHBka; çalışmalarını gerektiğinde psikologlar, psikiyatristler ve özel eğitim uzmanları ile birlikte bütünsel bir yaklaşım eşliğinde gerçekleştiriyor. 

25.04.2011 - 6719İlgili Diğer Yazılar
Kariyer planlamasında yumurta dondurma yöntemi ile bebek sahibi olmak mümkün
Kariyer planlamasında yumurta dondurma yöntemi ile bebek sahibi olmak mümkün
Türkiye
Türkiye'de 4 bin ebe, pandemiyle savaşa destek veriyor
Gebelikte tarama testlerini ihmal etmeyin
Gebelikte tarama testlerini ihmal etmeyin
Doğuştan vajinası yoktu şimdi annelik hayali kuruyor
Doğuştan vajinası yoktu şimdi annelik hayali kuruyor
Gebelere tarama testlerini ruhsatlı merkezlerde yaptırmaları uyarısı
Gebelere tarama testlerini ruhsatlı merkezlerde yaptırmaları uyarısı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Gebeliğin Hangi Döneminde Diş Tedavisi Yapılmamalıdır ?
Gebeliğin Hangi Döneminde Diş Tedavisi Yapılmamalıdır ?
Sağlık Video İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Doğru Sonuç Verir ?
İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Doğru Sonuç Verir ?
Sağlık Video Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ?
Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ?
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]