Diş Eksikliği Bu Problemlere Zemin Hazırlıyor

Diş eksikliğinin tedavisi hakkında bilgisine başvurduğumuz Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Yılmaz, dişlerimizin sadece ağız sağlığımız için değil tüm vücudumuzun sağlığı için sandığımızdan çok daha fazla öneme sahip olduğunu belirtti.

Diş Eksikliği Bu Problemlere Zemin Hazırlıyor


Dişler Neden Eksilir?

Sadece tek bir dişinizde, küçücük bir çürük olduğu için durumu hafife alıyor olabilirsiniz. Oysa kapalı bir yerde, yabancı organizmaların çoğalmasına son derece müsait bir ortamda yani ağzımızın içinde, birbirine bitişik şekilde dizilmiş dişlerimizin birbirlerinden etkilenmeleri oldukça kolaydır. Küçük bir çürük önce bulunduğu dişi sonra en yakınındaki dişleri ve diş etlerini de etkileyerek, tedavisi giderek zorlaşan sorunlara ve diş kayıplarına sebep olabilir. 

Diş kayıplarının sebebi çoğu zaman tedavi edilmeyen diş çürükleri veya diş eti problemleridir. Başlangıçta tek bir dişi ilgilendiren sorun giderek büyür ve birden fazla dişin eksilmesine kadar varabilir. İlerleyen yaşa ya da herhangi bir hastalığa bağlı olarak gelişen diş eti çekilmelerini de diş kayıpları için sık rastlanan sebepler arasında sayabiliriz. 

Eksik Dişler Hangi Sağlık Sorunlarına Sebep Olur?

Dişlerin asli görevi ısırma, koparma ve çiğnemedir. Diş kayıpları da en başta bu fonksiyonlarla ilgili sorunlara sebep olur. Sadece beslenmeyle ilgili gibi görünen bu fonksiyonlar ise aslında tüm vücut sistemlerini etkileyen bir dizi sağlık sorununa yol açabilir. Eksik dişler sebeplerine ve hastanın yaşına, kemik yapısına, yüz şekline, yaşam biçimine, beslenme alışkanlıklarına uygun olan yöntemlerle mutlaka ve en kısa zamanda tamamlanmalıdır.

•Ağız ve çene yapısının bozulmasına sebep olur. Diğer dişler eksik dişin boşluğuna doğru eğrilirler.

•Diş çürüklerinin artmasına sebep olur. Eksik dişin yerine doğru eğrilen, birbiri üzerine devrilen dişlerin temizlenmesi zorlaşır.

•Mide ve sindirim problemlerine sebep olur. Yeterince çiğnenemeyen besinler midenin daha fazla yorulmasına sebep olur.

•Beslenme sorunlarına sebep olur. Besinler mideye yeterince küçülmeden ulaştığı için sindirim ve emilim daha az olur ve vücut besinlerden yeterince faydalanamaz.

•Konuşma bozukluklarına sebep olur. Dişler konuşmaya da yardımcı olan yapılardır. Ağzımızdan çıkan seslerin anlaşılır olmasını sağlar.

•Öz güven eksikliğine sebep olur. Eksik dişler diğer dişlerin yer değiştirmesine, yanaklarda çökmeye sebep olur. Bu da kişiyi olduğundan yaşlı gösterir. Gülerken meydana gelen görüntü de kişilerde psikolojik sorunlara sebep olabilir. Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Yılmaz

12.4.2018 - 32642

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]