Diş Eti Hastalığı Kalp Krizini Tetikleyebiliyor

Meffert İmplant Enstitüsü Başkanı Dr. Ali Arif Özzeybek, uzun süreli oturmak, sigara ve alkol gibi etkenlerin yanı sıra, diş eti hastalığının kalp krizini tetikleyebildiğini bildirdi.

Diş Eti Hastalığı Kalp Krizini Tetikleyebiliyor
Meffert İmplant Enstitüsü Başkanı Dr. Ali Arif Özzeybek, uzun süreli oturmak, sigara ve alkol gibi etkenlerin yanı sıra, diş eti hastalığının kalp krizini tetikleyebildiğini bildirdi. Özzeybek, "Temel Dişsizlikte Hemen Yükleme Sempozyumu "na katılmak için geldiği Bodrum ilçesinde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de ağırlıklı olarak, diş eti çekilmesi, kanaması, orta yaş grubundaki hastalardan da damak protez kullanmaktan dolayı duydukları rahatsızlıklar konusunda şikayetler aldıklarını söyledi.

Diş eti çekilmesinin nedenlerinden birinin dişlerin düzenli fırçalanmaması, sigara ve diş sıkma alışkanlığı olduğunu anlatan Özzeybek, yaşadıkları stresi aşamayanların dişlerini sıktıklarını dile getirdi. Türkiye'de yaş ortalamasının uzadığına değinen Özzeybek, dişlerini erken ve orta yaşta kaybeden hastaların, damak protezleri kullanmakta zorluk çektiğini kaydetti.

Kalp krizi nedenlerinden birinin de diş eti hastalığı olduğuna işaret eden Özzeybek, şöyle konuştu:

"Yapılan araştırmalara göre, kalp krizinin nedenlerinden birinin de diş eti hastalığı olduğu tespit edildi. Uzun süreli oturmak, sigara ve alkol gibi etkenlerin yanı sıra, diş eti hastalığı kalp krizini tetikleyebiliyor. Kalp krizi sonucunun nasıl neticeleneceğini bilmek zor. Ölüm vakaları da söz konusu. Dişlerimizi günde en az üç kez fırçalamamız gerekiyor. Gerekiyorsa da ağız gargarasıyla da desteklenmesi gerekiyor. Belli aralıklarla diş hekimine giderek diş taşlarının temizlenmesi de alabileceğimiz önlemler arasında. "

Diş eti hastalıklarının Türkiye için sorun teşkil ettiğini, toplumda büyük oranda diş eti hastalığının olduğunu aktaran Özzeybek, bunun eğitiminin, önce aileden başlaması gerektiğini söyledi.

Diş fırçalama konusunda doğru bilinen yanlışlar olduğunu vurgulayan Özzeybek, "Ağırlıklı olarak aşağıdan yukarı veya sağa sola şeklinde fırçalamalar oluyor. Böyle olunca diş etine büyük bir travma biniyor. Hasta dişlerini fırçalamadığı için diş taşları oluşur, diş taşları temizlenince dişlerin sallanacağını düşünür, bu doğru değildir. 'Diş taşını temizledim, dişlerim sallanmaya başladı' gibi bir şey doğru değil. Gargara gerekiyorsa da medikal gargaraların kullanılması gerekir. " diye konuştu.

13.10.2018 - 35785

İlgili Diğer Yazılar
Narkoz Verilip, Dişi Çekilen Atakan Yaşam Mücadelesi Veriyor
Narkoz Verilip, Dişi Çekilen Atakan Yaşam Mücadelesi Veriyor
Diş Eti Rahatsızlıkları, Kalp Krizine Etki Ediyor
Diş Eti Rahatsızlıkları, Kalp Krizine Etki Ediyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]