Diş Hekimi Korkusuna Gülümseten Çözüm

Genellikle diş hekimine giderken içimiz burulur, endişemiz yükselir, pek de sevinerek gitmeyiz.

Diş Hekimi Korkusuna Gülümseten Çözüm

Bazı kişilerde bu endişe hali daha ileri boyutlara taşınarak hekim koltuğuna oturamama, koltukta fenalaşma, panik atağa benzer belirtileri de beraber getirebilir. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Serhat Yalçın hekim korkusuna son veren Gülme Gazı uygulamasını anlattı:

Prof. Dr. Serhat Yalçın bilinçli sedasyon ya da azot protoksit (gülme gazı ) ile hem hastanın tedavisini hem de hekimin çalışmasını imkansız hale getiren diş hekimi korkusuna son verdiklerini söyledi. Prof. Dr. Serhat Yalçın, "Genellikle çocuk bazen de erişkin hastalarda ve özellikle zihinsel engelli bireylerde ağız ve diş tedavileri normal klinik şartlarda yapılamamaktadır. Hatta bu halkımız tarafından "Dişçi Korkusu " olarak da adlandırılmaktadır. Bu korkulara son vermek ve belki de bu uygulamadan sonra diş tedavilerini sevdirerek hastalarımızın kaybolan diş sağlığının en güzel şartlarda tedavisini amaçlamaktayız " dedi.

Uygulama Sonrası Normal Yaşamına Devam edebilir

Gülme Gazı uygulamasının bir genel anestezi olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Serhat Yalçın, "Halk arasında "Gülme Gazı " olarak bilinen Azot-protoksit, nitrözoksit ve oksijen (N20/02) gazlarının karışımıdır. Bu karışım solunduğunda, akciğerler tarafından emilir ve sakinleştirici etkisini gösterir. Gaz kesildiğinde ve normal nefes alınmaya başlandığında etkisi derhal ortadan kalkar. Bu etkinin gaz kesildiğinde çabuk ortadan kalkması, azot-protoksitin en avantajlı özelliklerinden birisidir. Uygulama esnasında, bilinç açık olarak diş tedavileri rahat bir şekilde yapılabilir. Hasta, hekimden aldığı komutları yerine getirebilir. Ağzını açması söylendiğinde, hasta bunu kolaylıkla yapar. İşlem sırasında anestezist, hastanın nabzını ve tansiyonunu takip eder. Hasta, işlem sonrasında ilaçların etkisiyle diş tedavisini hatırlayamayacağı için psikolojik travmaya maruz kalmaz. Bu durum, hastanın daha sonraki seanslarda diş tedavisine gelişini kolaylaştıracaktır " şeklinde konuştu.

Tüm Sakinleştiricilerden Daha Güvenli

Prof. Dr. Serhat Yalçın, Gülme Gazı'nın diş hekimliğinde kullanılan tüm sakinleştirici ilaçlardan (hatta lokal anesteziklerden) bile daha güvenli olduğunu belirtti. Yalçın, "Azot Protoksit, vücut tarafından çok iyi tolere edilebilen ve kolayca vücuttan atılan bir ilaçtır. Tüm bu uygulamalarda bilinciniz açık olacak, konuşabilecek, yutkunabilecek ve rahatlıkla nefes alabileceksiniz. Azot-Protoksit kesildiği anda, herhangi bir kişinin refakat etmesine gerek kalmaksızın evinize ya da işinize gidebileceksiniz " dedi.

Diş Hekimine Gitmeden Önce Bunlara Dikkat

Yalçın, Azot-Protoksit uygulaması öncesi yapılacak herhangi bir uyarı/önlem var mı? sorusuna ise şu şekilde cevap verdi: "Diş hekimi randevunuza çok tok ya da çok aç karnına gelmeyiniz. İşlemden 2-3 saat öncesinde sindirimi kolay gıdalar almanız, diş tedavileriniz esnasında daha rahat etmenizi sağlayacaktır. Diş hekiminize üst solunum yolu ile ilgili herhangi bir sorununuz olup olmadığı veya burundan nefes almakla ilgili bir probleminiz olup olmadığını belirtiniz. Bugüne kadar geçirmiş olduğunuz ameliyatlarla ilgili (göz operasyonları dahil) diş hekiminize detaylı bilgi veriniz. Diş hekiminize kullandığınız ilaçlar ve mevcut sağlık sorunlarınız ile ilgili bilgileri detaylı olarak veriniz. "
 

16.10.2012 - 11507

İlgili Diğer Yazılar
Sıcak Havada Soğuk İçecekler Dişlerinizi Sızlatıyor Mu?
Sıcak Havada Soğuk İçecekler Dişlerinizi Sızlatıyor Mu?
Lamina Tedavisiyle Doğal Bir Gülüşe Sahip Olun
Lamina Tedavisiyle Doğal Bir Gülüşe Sahip Olun
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
İmplant ile ilgili merak edilen 6 soru
İmplant ile ilgili merak edilen 6 soru
"Dişlerde bozukluklar gülüş tasarımı ile gideriliyor"
"Dişlerde bozukluklar gülüş tasarımı ile gideriliyor"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Dizanteri Hastalığı Nedir?
Dizanteri Hastalığı Nedir?
Sağlık Video Domuz Gribi
Domuz Gribi
Sağlık Video Grip Aşısı Kesinlikle Gripten Korur mu?
Grip Aşısı Kesinlikle Gripten Korur mu?

 

[Hata Bildir]