Diş İmplantı Uygulamalarında, 3 Boyutlu Dijital Dönem

Rehberli dijital uygulamalar ile hekim hatasını sıfırlayan teknolojik gelişmeler, diş implantı uygulamalarında hasta konforunu en üst seviyeye çıkarıyor.

Diş İmplantı Uygulamalarında, 3 Boyutlu Dijital Dönem

Dişhekimi Mustafa Bekerecioğlu, Türkiye'de yeni yeni uygulanmaya başlanan "rehberli implantoloji "nin, hem riskleri azalttığını, hem de hasta konforunu inanılmaz derecede arttırdığını söyledi.

Hasta konforu, teknolojik güven, sıfır hata

Diş hekimleri için mezuniyet sonrası eğitimler veren Vesta Premium İleri Dişhekimliği Eğitim Uygulama Merkezi'nin Eğitim Koordinatörü olan Dişhekimi Mustafa Bekerecioğlu, "Yeni uygulamayla, hangi tür implantın, implantların hangi noktaya, hangi açıyla ve hangi derinlikte yerleştirileceği, operasyon öncesinde bilgisayarda 3 boyutlu simülasyonlarla tasarlanıyor. Böylece en uygun implant seçiliyor, en doğru noktaya, en doğru açı, pozisyon ve derinlikte, dijital ortamda yerleştiriliyor " dedi.

Yani implant, çeneye 3 boyutlu olarak, dijital ortamda yerleştirilmiş oluyor. Daha sonra bilgisayardan alınan bu veriler sayesinde, kişiye özel bir "rehber plak " üretiliyor.

Minimum ağrı, maksimum memnuniyet

Ağıza yerleştirilen "rehber plak ", operasyon esnasındaki riskleri minimuma indiriyor ve bunun yanısıra, tedavi edilen hastaya, daha kısa süre, daha az kanama gibi bir çok avantaj sağlıyor.

Her hasta için ayrı ayrı tasarlanan ve kişiye özel üretilen "rehber plak "ların kullanıldığı yöntem sayesinde, estetik açıdan da yüksek memnuniyet elde ediliyor.

Ayrıca, operasyon esnasında diş Eti kaldırılmadığı için kanama çok daha az oluyor, dikiş atılmıyor, şişme ve morarma olmuyor. Operasyon esnası ve sonrasındaki ağrıyı minimuma indiren "3 boyutlu dijijtal rehberli implantoloji "nin en önemli avantajlarından biri de, iyileşme süresinin çok hızlı olması.

Adım adım planlama

Dişhekimi Mustafa Bekerecioğlu'nun verdiği bilgiye göre, hastada gerçek zamanlı çalışmada, diş hekimleri operasyon esnasında bir çok anlık karar vermek zorundadır. Operasyon esnasında verilen bu kararların geri dönüşü mümkün olmamaktadır.

Oysa bu yöntem, hekimin a'dan z'ye bütün işlemleri yeniden ve yeniden planlamasını, dijital ortamda gerçekleştirdiği simülasyonlarla, en doğru kararı vermesini mümkün kılmaktadır.

Bütün bu işlemler için ihtiyaç duyulan tek şeyin 3 boyutlu dental volumetrik tomografi olduğunu söyleyen Dt. Bekerecioğlu, "Hastanın çene kemiğini her yönüyle inceleyiyor, bütün adımları tek tek hesaplıyoruz. Simülasyonda en ideal durumu tespit ederek, operasyonun adımlarını belirleyip, sonrasında güvenle ve daha kısa zamanda işlemi hasta ağzında gerçekleştiriyoruz " diye konuştu.

Eskiden yurt dışına gönderilirdi, şimdi Türkiye'de mümkün

"İmplant uygulamalarında yeni bir ufuk açan bu teknolojik yaklaşım için eskiden, hastanın tomografisini yurtdışına gönderilirdi. Bu da hastaya ve bize; hem zaman açısından hem emek ve para açısından daha maliyetli oluyordu. Oysa şimdi hem hasta hem hekim açısından ideal bir çalışmayı burada yapabiliyoruz " diyen Dişhekimi Mustafa Bekerecioğlu'na göre, "ülkenin özkaynakları yurtdışına gitmemiş oluyor. "

Dt. Bekerecioğlu, Türkiye'deki dişhekimliği uygulamalarının, ileri teknoloji ve fiyat avantajıyla artık Avrupa ve Ortadoğu için bir cazibe merkezi haline geldiğini de sözlerine ekledi.
 

15.11.2012 - 11637

İlgili Diğer Yazılar
Sıcak Havada Soğuk İçecekler Dişlerinizi Sızlatıyor Mu?
Sıcak Havada Soğuk İçecekler Dişlerinizi Sızlatıyor Mu?
Lamina Tedavisiyle Doğal Bir Gülüşe Sahip Olun
Lamina Tedavisiyle Doğal Bir Gülüşe Sahip Olun
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
İmplant ile ilgili merak edilen 6 soru
İmplant ile ilgili merak edilen 6 soru
"Dişlerde bozukluklar gülüş tasarımı ile gideriliyor"
"Dişlerde bozukluklar gülüş tasarımı ile gideriliyor"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]