Diş ipini televizyon karşısında kullanın

Diş ipi kullanımının çürük ve diş eti hastalıklarını önleyebileceği belirtildi.

Diş ipini televizyon karşısında kullanın
Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alparslan Dilsiz, "Sadece diş fırçalamak, ağzınızdaki dental plakların yaklaşık yüzde 50'sini ortadan kaldırmaktadır. Diş ipi de kullanırsak bu oran yüzde 70'e yükseliyor " dedi.

Dilsiz, ağız ve diş sağlığı konusunda halkın doğru bilinçlenmesi, özellikle diş fırçalama ve diş ipi kullanımının alışkanlık haline gelmesi gerektiğini söyledi.

Ağız sağlığına yeteri kadar önem verilmediğinde, diş ve onu çevreleyen dokularda istenmeyen bazı sorunların oluşabileceğini dile getiren Dilsiz, "Bu arzu edilmeyen hem genel vücut sağlığımızı hem de ağız ve diş sağlığımızı tehdit eden sorunlardır. Bunların başında, diş renklenme ve çürükleri, diş eti iltihapları, dişi tutan lifler ve kemiğin erimesi, diş eti çekilmeleri, abseler ve ağız kokusu gelmektedir " diye konuştu.


Ağız ve diş hastalıkları birçok hastalığa neden oluyor

Dilsiz, ağız ve diş sağlığı bakımından sağlıklı bir toplumun olabilmesi için özel diş hekimlerinin, ağız ve diş sağlığı hastaneleri ve merkezlerinin, üniversitelerin diş hekimliği fakültelerinin büyük bir özveriyle hizmet verdiğini ifade etti.

Ağız ve diş rahatsızlıklarının birçok hastalığa neden olduğunu belirten Dilsiz, "Kardiyovasküler hastalık, solunum yolu hastalıkları, kronik böbrek hastalıkları, osteoporozis, şeker hastalığı, romatoid artrit, Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalık, kadınlarda erken doğum veya düşük doğum gibi birçok hastalık riskini artırıyor. Tüm sağlık konularında olduğu gibi ağız ve diş sağlığıyla ilgili problemler yaşanmaması için tedaviden çok koruyucu önlemlere dikkat edilmesi gerekiyor " şeklinde konuştu.

Günde en az iki sefer diş fırçalamak gerektiğini anlatan Dilsiz, şunları kaydetti:

"Sadece diş fırçalamak, ağzınızdaki dental plakların yaklaşık yüzde 50'sini ortadan kaldırmaktadır. Sadece diş fırçalamayla her 5 diş yüzeyinden sadece 3'üne ulaşılabilir, dişlerinizin birbiriyle kontakta olduğu yüzeyler tam olarak temizlenemez. Diş fırçalamayla birlikte diş ipi de kullanılırsa bu oran yüzde 70'e yükseliyor. Diş ipi kullanımı, dental plak oluşumunun yoğunlaştığı dişler arası bölgeyle diş eti çizgisinin altındaki kısım başta olmak üzere diş fırçasının ulaşmasının güç olduğu yerlere ulaşmayı mümkün kılmaktadır. Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları özellikle bu bölgelerde başladığı için her gün düzenli olarak diş ipi kullanılmasını tavsiye ediyoruz. "

Diş ipinin kullanımı

Her yaş grubunun diş ipini kullanabileceğine dikkati çeken Dilsiz, "Diş ipi seçiminde bireysel ihtiyaçlar ve tercihler göz önünde tutulmalıdır. Dişlerin arasına yerleştirilen diş ipi, diş etine baskı uygulamayacak şekilde diş etinden diş yüzeyine doğru çekilmeli ve bu hareket diş ipinin yerleştirildiği alandaki her iki diş için tekrarlanmalıdır " dedi.

Diş ipi kullanımının alışkanlık haline getirilmesini tavsiye eden Dilsiz, "Özellikle her gün akşamları televizyon izlerken, diş ipini kullanmayı alışkanlık haline getirebiliriz. Diş ipi kullanımı başlangıçta bireylere zor gelebilir ancak kullanmaya devam ettikçe, biraz sabır ve pratik yapmakla dişlerinizi fırçalamak kadar doğal gelmeye başlayacak ve alışkanlık kazanacaksınız " ifadelerini kullandı.

Dilsiz, yılda en az iki kere diş hekimine genel muayene yaptırılması gerektiğini, her yıl 22-27 Kasım günlerinde, Sağlık Bakanlığı koordinatörlüğünde, "Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası " dolayısıyla bireylere ücretsiz ağız ve diş sağlığı taraması yapıldığını sözlerine ekledi.

15.11.2014 - 15747İlgili Diğer Yazılar
Sıcak Havada Soğuk İçecekler Dişlerinizi Sızlatıyor Mu?
Sıcak Havada Soğuk İçecekler Dişlerinizi Sızlatıyor Mu?
Lamina Tedavisiyle Doğal Bir Gülüşe Sahip Olun
Lamina Tedavisiyle Doğal Bir Gülüşe Sahip Olun
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
İmplant ile ilgili merak edilen 6 soru
İmplant ile ilgili merak edilen 6 soru
"Dişlerde bozukluklar gülüş tasarımı ile gideriliyor"
"Dişlerde bozukluklar gülüş tasarımı ile gideriliyor"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]