Dişleri Yanlış Fırçalamak Dişeti Çekilmesine Yol Açıyor!

Dişleri fırçalarken süre değil nasıl fırçaladığımız daha önemlidir. Farklı nedenlerden dolayı meydana gelen dişeti çekilmesinin en önemli sebepleri arasında yanlış fırçalama önemli bir yere sahiptir.

Dişleri Yanlış Fırçalamak Dişeti Çekilmesine Yol Açıyor!

Estetik Diş Hekimleri Akademisi Derneği Başkanı Doç. Dr. Ata Anıl dişeti çekilmesinin nedenlerini ve tedavi şekillerini anlatıyor.

İnsanlar güldüğünde genel olarak ön dişlerinin %60’lık bir yüzey alanı görünür. Bu beyaz alanların aralarında da çok hafif bir şekilde üçgen şeklinde dişetleri görünür. Bazen kişinin ağız kaslarının yapısına göre dişetleri daha fazla görünebiliyor. Yani biz aslında dişlerin sadece %60’lık bir kısmını değil, bazen %60, 70, 80, 90’lık kısmını görmeye başlıyoruz. Hatta bazı durumlarda hem dişin %100’ü gözüküyor hem de dişetleri gözüküyor.

Eğer o dişetleri çekilmişse ve bu durum gözle görünür hale geldiyse estetik olarak bizi çok rahatsız ediyor. Bunun nedeni, dişin eni ve boyu arasındaki oranın dişeti çekilmesiyle bozulması ve dişin boyunun normalde fazla ölçüde artmasıdır.

Bu altın oranla alakalı bir konu. Hiç kimse dişlerinin bu kadar uzun gözükmesini istemiyor. Burada dişetlerinin boyunun gözükmesi dışında başka bir sıkıntı daha oluyor. Normalde yan dişlerde kırmızıların olduğu yerlerde bir dişte dişeti çekilmesi varsa orası beyaza dönüşmüş oluyor.

Yani her tarafta aynı boyda dişler gözükürken bir tanesinde çok uzun gözüküyor ve bu da yan taraflarda bir simetri bozulmasına neden oluyor. Bu asimetrik görüntü de insanı rahatsız ediyor. Onun için dişeti çekilmeleri, gülme alanı içinde dişlerin tamamen içine girdiği bir alanda ise o zaman estetik olarak bir sıkıntı yaratıyor.

Dişeti çekilmelerinde temel tedavi, dişeti çekilmelerinin söz konusu 3 nedenini yok etmek amacıyla yapılır. Bazen dişeti çekilmesinin nedeni, dişin normal diş dizisinin dışında olmasıdır. Mesela dudağa doğru hareket etmesi yani  gelmesidir. O zaman yapılması gereken şey dişi ortodontiyle içeri almaktır. Çünkü dişler dışarı itildikçe çekilme devam eder.

İkinci neden olan dişeti iltihabı diş etinin altındaki kemiği eritmeye başlar. Dişeti aslında kemikten beslenir. Dolayısıyla diş çevresindeki destek kemik eriyince dişeti de onla beraber geriye gider.

O zaman bizim burada yapmamız gereken şey, önce iltihabı tedavi etmek ki dişeti çekilmesi devam etmesin. İltihap tedavi edildikten sonra eğer dişeti çok çekilmişse o zaman dişetini dişin kök yüzeyinden öne doğru kaldırıyoruz, damaktan bir dişeti dokusu alıyoruz ve bunu bu dişetiyle diş kökü arasına yerleştiriyoruz. Ve bu şekilde oradaki dişetinin hem kalınlığını hem de boyunu artırıyoruz. Dişeti çekilmesinin tedavisi de bu şekilde oluyor.

Üçüncü neden ise dişleri yanlış fırçalamaktan kaynaklanmaktadır. İnsanlar çok bastırarak daha iyi fırçaladıklarını zannediyorlar. 2 dakikadan fazla fırçalarsanız hiçbir işe yaramıyor. Hem dişleri yıpratıyorsunuz hem de dişetleri bundan dolayı çekiliyor. Bunun için doğru diş fırçalama tekniğini öğrenmek gerekiyor.

İltihaba bağlı dişeti çekilmesi çok nadir olarak erken yaşlarda yani 18’lerden sonra çıkıyor. Ama genelde 30 - 35 yaşından sonra dişeti iltihabı başlar. Böyle durumlarda da dişeti çekilmesi hemen olmaz, dişeti iltihabının dişeti çekilmelerine dönüşmesi genellikle 40 - 50 yaşlarına doğru daha belirgin olur.

Gençlerde gördüğümüz dişeti çekilmeleri çok  fazla bakımlı insanlarda görülüyor. Çünkü dişlerini günde 5-10  kere 3’er dakika bastırarak fırçalıyorlar. O zaman yanlış fırçalamadan dolayı çekilme daha erken yaşta başlıyor. Onun için doğrusu çok uzun fırçalamak değil yeterli süre fırçalamak. Ayrıca elektrikli diş fırçaları ile 45 - 50 saniye gibi bir süre, 2 dakika elle fırçalamaya yakın  bir etkiye sahip.Bunun dışında fırçalama nedeniyle aşınan dişleri koruyan yani sertleştiren macunları da kullanabiliriz.


 

10.9.2010 - 2157

İlgili Diğer Yazılar
Sıcak Havada Soğuk İçecekler Dişlerinizi Sızlatıyor Mu?
Sıcak Havada Soğuk İçecekler Dişlerinizi Sızlatıyor Mu?
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
"Fazla kilonuzun nedeni çürük diş olabilir"
"Fazla kilonuzun nedeni çürük diş olabilir"
Sivas
Sivas'ta 35 bin öğrenciye ücretsiz diş tedavisi
Türkiye
Türkiye'de İmplant Diş yaptırmak
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]