Diyabet Hastaları Bayramda Dikkatli Beslenmeli

Uzmanlar, bayramda tatlı tüketiminde aşırıya kaçan diyabet hastalarında şeker komasına kadar varan ciddi sonuçlar için uyardı.

Diyabet Hastaları Bayramda Dikkatli Beslenmeli
Acıbadem Kadıköy Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Selçuk Can, bayramda tatlı tüketimine yönelen ve düzensiz beslenen diyabet hastalarında ağız kuruluğu, halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetlerin yanı sıra şeker komasına varan ciddi sonuçlar gelişebildiğini bildirdi.

Can, yaptığı yazılı açıklamada, bayramda özellikle diyabet hastalarının yeme ve içmelerine daha fazla dikkat ederek, günlük düzenlerini sürdürmelerinin önemli olduğunu belirtti. Bayram sabahında güne mutlaka zeytin, süt, az yağlı beyaz peynir gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltıyla başlanmasını öneren Can, hamur işi, reçel ve marmelat gibi basit şeker içeren besinlerden kaçınılması gerektiğini vurguladı. Can, aç olunmaması halinde bile ara öğünlerin tüketilmesini önemsediklerini anlatarak, kahvaltı, öğle ve akşam yemeğinden oluşan 3 ana öğün ve bunu destekleyen 2 veya 3 ara öğün olacak şekilde beslenilmesini gerektiğini ifade etti. 

Ahmet Selçuk Can, şunları kaydetti:   "Bayramda tatlı tüketimine yönelen ve düzensiz beslenen diyabet hastalarında ağız kuruluğu, halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetlerin yanı sıra şeker komasına varan ciddi sonuçlar gelişebiliyor. Bayram sonrasında bu düzensiz beslenme alışkanlığını sürdüren hastalarda zamanla diyabetin komplikasyonları olan kalp damar hastalıkları, diyabetik ayak, böbrek yetmezliği ve gözde körlüğe varan tablolar da ortaya çıkabiliyor. "  

"Ev ziyaretlerinde her seferinde şeker ve çikolata almayın "  

Can, öğün atlamanın kan şekerinin düşmesine ve bir sonraki öğünde daha çok yemek yemeye neden olacağına dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Etli veya zeytinyağlı sebze yemekleri yiyin. Bayram süresince öğle ve akşam yemeklerinde ekmek, pilav, makarna, börek gibi karbonhidratı fazla besinler yemeyin. Bunların yerine etli veya zeytinyağlı sebze yemekleri, bulgur pilavı ve kuru baklagil gibi tam tahıllı besinleri tüketin. Sebze yemekleri ve tam tahıllı besinler lif içerdikleri ve yavaş emildikleri için kan şekerini beklenenden daha yavaş artırırlar, pankreası zorlamazlar. Ev ziyaretlerinde her seferinde şeker ve çikolata almayın. Bir tatlı hakkınız var, bunu da şeker veya çikolata ile harcamayın. Saf şekerin metabolizmayı yorduğunu ve pankreası zorladığını göz önüne alırsak, tercihinizi sütlü tatlılardan yana kullanmanızda fayda var. "  

"Meyveyi süt veya cevizle tüketin "  

Can, kan şekerinin dengede kalması için meyvenin 2 ceviz, 1 bardak süt ya da yoğurt gibi protein içeren besinle yenmesini tavsiye etti.  Bayramın ikinci ve üçüncü gününde zamanı egzersiz ve yürüyüş yaparak geçirilmesinin önemine değinen Can,  "Hareket ettiğinizde kaslarınız kan şekerini kullanıyor ve şeker düzeyiniz dengeleniyor. Egzersiz aynı zamanda kaslarınızı güçlendirip metabolizma hızınızı arttırıyor, kolesterol düzeyini düşürüyor ve zayıflamanızı kolaylaştırıyor " ifadelerini kullandı. - İstanbul

23.7.2014 - 15025İlgili Diğer Yazılar
7 milyon kişi diyabet hastası…
7 milyon kişi diyabet hastası…
Haftada 4 Gün Yumurta Yiyin
Haftada 4 Gün Yumurta Yiyin
Kalp ve Diyabet Hastaları Oruca Dikkat
Kalp ve Diyabet Hastaları Oruca Dikkat
Düzenli Süt Tüketimi Şeker Hastalığı Riskini Azaltıyor
Düzenli Süt Tüketimi Şeker Hastalığı Riskini Azaltıyor
Diyabetik Retinopati Gözünüzü Tehdit Etmesin
Diyabetik Retinopati Gözünüzü Tehdit Etmesin
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]