Diyabet Hastalarında Göz Sağlığına Dikkat

Kan şekerinin düzensizliği göze zarar veriyor...

Diyabet Hastalarında Göz Sağlığına Dikkat

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Banu Turgut Öztürk, her yıl 14 Kasım'ın "Dünya Diyabet Günü " olarak kutlandığını hatırlatarak, günümüzde değişen diyet alışkanlıkları ve yaşam tarzının etkisiyle diyabetik hasta sayının tüm dünyada arttığını, diyabete bağlı görme kayıplarının da artış gösterdiğini belirtti. Diyabet hastalarının göz sağlığına çok dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Doç.Dr. Öztürk, "Diyabet hastalarının kan şekerlerinin düzenli seyri göz sağlığında önemli bir etkendir. Hastalık süresi uzamasıyla birlikte kan şekerinin düzensiz seyri retina tabakasında kalıcı hasara yol açmaktadır. Diyabetik hastaların bu nedenle göz sağlığına çok dikkat etmeleri gerekir " dedi.

Kan Şekerinin Düzensizliği Retina Tabakasına Zarar Veriyor

Uzun dönemde hastaların yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyen diyabetin göz sağlığını da olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Doç.Dr. Öztürk, "Bugün gelişmiş ülkelerde özelikle üretken yaş grubundaki görme kayıplarının en sık nedenini 'diyabetik retinopati' oluşturmaktadır. Diyabetik retinopati gözümüzün arka kısmında yer alan görme ile ilgili hücrelerin yer aldığı retina dokusunda diyabet hastalığı nedeniyle ortaya çıkan değişikliklerin oluşturduğu bir tablodur. Bu değişikliklerin ortaya çıkmasında diyabet hastalığının süresi, bu süre içerisinde kan şekerinin seyri en önemli etkenlerdir. Hastalık süresinin uzaması ve kan şekerinin düzensiz seyri retina tabakasında kalıcı hasara yol açan bu değişiklerin ortaya çıkmasını ciddi derecede hızlandırmaktadır. " dedi.

Göziçi Enjeksiyon ve Laser Tedavisi ile Hasarın İlerlemesi Durdurulabiliyor


Diyabet hastalığı nedeniyle gözde oluşan hastalığın gelişmiş cihazlarla düzenli takip edilmesi gerektiğini ifade eden Doç.Dr. Öztürk, "Göz içi ilaç enjeksiyonları ve laser tedavileriyle ortaya çıkan hasarın ilerlemesi büyük ölçüde durdurulabilmektedir. Göz içi ilaç enjeksiyonları bugün tüm dünyada yaygın olarak uygulanmaktadır. Aylık olarak hastalara uygulanan bu tedaviyle birlikte ihtiyaç olan hastalarda laser tedavisinin eklenmesi tedavinin başarısını arttırmaktadır. Ancak bu tedavilerle dahi hastalığının ancak ilerlemesi durdurulabilmekte, meydana gelen hasarın geri dönüşü ne yazık ki mümkün olmamaktadır " diye konuştu.

Düzenli Kontrol Şart

Hastaların tanı aldıkları andan itibaren düzenli göz kontrollerini yaptırmalarının çok önemli olduğunu vurgulayan Doç.Dr. Öztürk, "Hastaların tedavi yapabilecek donanıma sahip merkezlerde takibe alınmaları ve bunları yaptırırken de mutlaka kan şekerlerini ve bunun yanı sıra eşlik eden hipertansiyon, hiperlipidemi (kanda oluşan yağ miktarı artışı) gibi diğer hastalıklarını da kontrol altında tutmaları gerekmektedir. Kan şekeri düzensiz giden hastalarda tedaviye rağmen tahribatın ilerleme göstereceği ve yapılan tüm tedavi zahmetlerinin boşa gideceği unutulmamalıdır " dedi.

15.11.2012 - 11638İlgili Diğer Yazılar
Metabolik ameliyatıyla, diyabetten kurtuldular
Metabolik ameliyatıyla, diyabetten kurtuldular
Diyabet hastalarına evden çıkmadan doktor takibi
Diyabet hastalarına evden çıkmadan doktor takibi
Diyabete yürüyerek, çöp toplayarak dikkat çektiler
Diyabete yürüyerek, çöp toplayarak dikkat çektiler
Özel Denizli Tekden Hastanesi, Dünya Diyabet Günü
Özel Denizli Tekden Hastanesi, Dünya Diyabet Günü'ne özel seminer verdi
Medova Hastanesi
Medova Hastanesi'nde diyabet etkinliği
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Gebeliğin Hangi Döneminde Diş Tedavisi Yapılmamalıdır ?
Gebeliğin Hangi Döneminde Diş Tedavisi Yapılmamalıdır ?
Sağlık Video İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Doğru Sonuç Verir ?
İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Doğru Sonuç Verir ?
Sağlık Video Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ?
Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ?
Sağlık Video Emzirme Döneminde Beslenme
Emzirme Döneminde Beslenme

 

[Hata Bildir]