Diyabet Hastalarında Göz Sağlığına Dikkat

Kan şekerinin düzensizliği göze zarar veriyor...

Diyabet Hastalarında Göz Sağlığına Dikkat

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Banu Turgut Öztürk, her yıl 14 Kasım'ın "Dünya Diyabet Günü " olarak kutlandığını hatırlatarak, günümüzde değişen diyet alışkanlıkları ve yaşam tarzının etkisiyle diyabetik hasta sayının tüm dünyada arttığını, diyabete bağlı görme kayıplarının da artış gösterdiğini belirtti. Diyabet hastalarının göz sağlığına çok dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Doç.Dr. Öztürk, "Diyabet hastalarının kan şekerlerinin düzenli seyri göz sağlığında önemli bir etkendir. Hastalık süresi uzamasıyla birlikte kan şekerinin düzensiz seyri retina tabakasında kalıcı hasara yol açmaktadır. Diyabetik hastaların bu nedenle göz sağlığına çok dikkat etmeleri gerekir " dedi.

Kan Şekerinin Düzensizliği Retina Tabakasına Zarar Veriyor

Uzun dönemde hastaların yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyen diyabetin göz sağlığını da olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Doç.Dr. Öztürk, "Bugün gelişmiş ülkelerde özelikle üretken yaş grubundaki görme kayıplarının en sık nedenini 'diyabetik retinopati' oluşturmaktadır. Diyabetik retinopati gözümüzün arka kısmında yer alan görme ile ilgili hücrelerin yer aldığı retina dokusunda diyabet hastalığı nedeniyle ortaya çıkan değişikliklerin oluşturduğu bir tablodur. Bu değişikliklerin ortaya çıkmasında diyabet hastalığının süresi, bu süre içerisinde kan şekerinin seyri en önemli etkenlerdir. Hastalık süresinin uzaması ve kan şekerinin düzensiz seyri retina tabakasında kalıcı hasara yol açan bu değişiklerin ortaya çıkmasını ciddi derecede hızlandırmaktadır. " dedi.

Göziçi Enjeksiyon ve Laser Tedavisi ile Hasarın İlerlemesi Durdurulabiliyor


Diyabet hastalığı nedeniyle gözde oluşan hastalığın gelişmiş cihazlarla düzenli takip edilmesi gerektiğini ifade eden Doç.Dr. Öztürk, "Göz içi ilaç enjeksiyonları ve laser tedavileriyle ortaya çıkan hasarın ilerlemesi büyük ölçüde durdurulabilmektedir. Göz içi ilaç enjeksiyonları bugün tüm dünyada yaygın olarak uygulanmaktadır. Aylık olarak hastalara uygulanan bu tedaviyle birlikte ihtiyaç olan hastalarda laser tedavisinin eklenmesi tedavinin başarısını arttırmaktadır. Ancak bu tedavilerle dahi hastalığının ancak ilerlemesi durdurulabilmekte, meydana gelen hasarın geri dönüşü ne yazık ki mümkün olmamaktadır " diye konuştu.

Düzenli Kontrol Şart

Hastaların tanı aldıkları andan itibaren düzenli göz kontrollerini yaptırmalarının çok önemli olduğunu vurgulayan Doç.Dr. Öztürk, "Hastaların tedavi yapabilecek donanıma sahip merkezlerde takibe alınmaları ve bunları yaptırırken de mutlaka kan şekerlerini ve bunun yanı sıra eşlik eden hipertansiyon, hiperlipidemi (kanda oluşan yağ miktarı artışı) gibi diğer hastalıklarını da kontrol altında tutmaları gerekmektedir. Kan şekeri düzensiz giden hastalarda tedaviye rağmen tahribatın ilerleme göstereceği ve yapılan tüm tedavi zahmetlerinin boşa gideceği unutulmamalıdır " dedi.

15.11.2012 - 11638

İlgili Diğer Yazılar
Diyabetlilere hayat kurtaran öneriler
Diyabetlilere hayat kurtaran öneriler
Diyabet, Türkiye
Diyabet, Türkiye'de İki Kat Hızla Yayılıyor
Türkiye
Türkiye'deki 5,2 Milyon Diyabetli Nasıl Beslenmeli?
Diyabetlilere Damlalı Göz Muayenesi Şart
Diyabetlilere Damlalı Göz Muayenesi Şart
Kalp ve Diyabet Hastaları Oruca Dikkat
Kalp ve Diyabet Hastaları Oruca Dikkat
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]