Oruç tutmak isteyen diyabet hastaları doktorlarına danışmalılar

Özel Dünyam Hastanesi İç Hastalıkları Doktoru Uzman Dr. Bahattin Aydın, diyabet hastalarının oruç tutarken dikkat etmeleri gerekenler hakkında verdiği bilgilerde, "Oruç tutmak isteyen hastalar doktorlarına mutlaka danışmalılar" dedi.

İnsülin kullanan hastalar gibi ağızdan ilaç alan hastaların da doktorlarına danışarak oruç tutmaları gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Bahattin Aydın, "Ramazan ile birlikte bizi uzun bir açlık süresi bekliyor. Bu da kronik rahatsızlığı olan hastalarımız için bazı riskler oluşturabiliyor. Özellikle diyabet hastaları için uzun açlık süresinde dikkat edilmesi gerekmektedir. İnsülin kullanan hastalarımızın eğer ki oruç tutmayı düşünüyorlar ise mutlaka doktorlarına başvurmaları gerekmektedir. Çünkü insülin kullandıktan sonra hipoglisemi dediğimiz, şeker düşmesi gibi problemlerle karşılaşabilirler. Aynı şekilde hap kullanan hastalarımızda mutlaka Ramazan öncesi hekimleri ile irtibat halinde olmalıdırlar. Çünkü hastadan, hastaya kullandığı ilaçlara göre oruç tutup, tutamayacağı konusunda bilgilendirmesi gerekmektedir. Özellikle uzun açlık süresi sonrası böbreklerin korunması gerekiyor. İftar ile sahur arasında yeterli su tüketmek gerekmektedir" dedi.

Bahattin Aydın, iftardan 1-2 saat sonrasında sıvı tüketmenin reflü gibi hastalıkları engelleyeceğini söyleyerek, sözlerine şu şekilde devam etti: "Uzun açlık sonrası hipoglisemi gibi problemlerle karşılaşabiliriz. Hipoglisemi dediğimizde rahatsızlık ise halsizlik, yorgunluk, ani başlayan soğuk terleme, ellerde titreme ve çarpıntı hissi oluşuyor ise şekerinin düşme ihtimali vardır. Böyle bir durumda hasta hem şekerini ölçmelidir. Eğer şekeri düşük ise küp şeker ya da tatlı bir şeylerle hipogliseminin semptomlarını gidermek zorundadır. Sonrasında da oruç tutup, tutamayacağını konusunda hekimi ile irtibatta olması hastanın yararına olacaktır. Ancak uzun açlık süresi bazı hastalarımız için risk oluşturmaktadır. Ramazanda iftar yaptıktan sonra hemen çay içme gibi bir alışkanlığımız var. Hemen bir şeyler içme yerine en azından 1-2 saatlik mide boşalmasını beklememiz lazım. Aksi halde reflü, mide arısı gibi semptomlar ile karşılaşabiliriz. Yine sahurdan sonrada hemen yattığımız zaman reflü şikayetlerimiz artabilir. Sahur yaptıktan sonra mutlaka yaklaşık 1 saat, mümkünse 2 saat kadar bekleyip öyle uyumamız gerekiyor. İftar ile sahur arasında da yeterli sıvı tüketimini önermekteyiz."

14.4.2021 - 52685İlgili Diğer Yazılar
Diyabet ve obezite Kovid-19
Diyabet ve obezite Kovid-19'a yakalanma riskini artırıyor
Diyabet hastalarına koronavirüs aşısı önerisi
Diyabet hastalarına koronavirüs aşısı önerisi
Şeker Hastalığı (Diyabet) nedir?
Şeker Hastalığı (Diyabet) nedir?
"Diyabetik ayak enfeksiyonuna dikkat"
"Diyabetik ayak enfeksiyonuna dikkat"
Diyabetliler ve obez hastalar koronavirüsü daha ağır geçiriyor
Diyabetliler ve obez hastalar koronavirüsü daha ağır geçiriyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Sağlık Video Yaşam Boyu Formda Kalmak İçin Ne Yapılmalıdır?
Yaşam Boyu Formda Kalmak İçin Ne Yapılmalıdır?
Sağlık Video Anemi (Kansızlık) Tanısı Nasıl Konur?
Anemi (Kansızlık) Tanısı Nasıl Konur?
Sağlık Video Diyabet Nedir?
Diyabet Nedir?

 

[Hata Bildir]