''Diyabetik Ayak'' Tedavisinde Mucize Yöntem!

Dünyada, özellikle Avrupa ülkelerinde son zamanlarda sıkça kullanılan düşük enerjili laser tedavisiyle ülkemizde de diyabetik ayak hastaları bacak kesilmelerinden kurtuluyor

''Diyabetik Ayak'' Tedavisinde Mucize Yöntem!

“Mucize tedavi “ olarak da adlandırılan düşük enerjili laser tedavisini ülkemizde  uygulayan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cafer Abbasoğlu hastalarda damar yolundan laser ışınının  verilmesi esasına dayanan tedaviyle , tıkalı bölgede ince kılcal damarların   3-5 daha kat genişleyerek  yeni  kılcal damarlar oluşturduğunu dolayısıyla   oksijensiz bölgelere de kan ulaşarak  diyabetik ayakların hızla iyileştiğini belirtti.


Diyabetik ayağın ne olduğu ve bu tedaviye ne zaman ihtiyaç duyulduğu hakkında ise Abbasoğlu şunları söyledi;


Şeker hastalarının ayaklarında dolaşım yetersizliğine bağlı darlık ve tıkanmaların yol açtığı doku beslenmesi  bozukluklarından kaynaklanan  yaralara diyabetik ayak denir. Günümüzde bu  hastalığın çözümü  bir çok hastanede   bacaktaki  kansız bölgeye kan verilerek  bypass yapmak ve stent takmak suretiyle sağlanmaktadır.


Ancak her  diyabetik ayak şikayeti olan hastada bypass ve stent şansı mümkün değildir. Bazen her iki bacakta, özellikle diz altındaki damarlarda daralma ve tıkanıklıklar oluşmakta ayaklar ince kılcal damarlar ile  beslendiğinden beslenme yeterli gelmemektedir.


Bu durumdaki hastalarda istirahat ağrıları denen ağrılar oluşmakta veya yürüyüş yaptıkları zaman kısa mesafede bile duraklama ihtiyacı duymaktadırlar.İşte bu durumdaki diyabetik ayak hastalarına düşük enerjili laser tedavisi uygulanmaktadır.


Birçok diyabetik hasta için  yepyeni bir umut ışığı olan bu metodu Türkiye de  yaklaşık bir yıldır başarıyla uygulayan Abbasoğlu düşük enerjili laser tedavisinin nasıl uygulandığını ise şu şekilde özetledi : Hastaların bacakta ve diğer sistemdeki damar durumları muayenesi ve anjio filmleri ile değerlendirilmesi sonucunda tedaviye karar verilirse seanslar şeklinde hastaya tedavi uygulanmaya başlanır.


Hastaların diyabetik ayak,diyabetik Diyabetik hastaların bacak ve diğer sistemdeki damar durumlarının muayene ve ketoasidoz,diyabetik nöropati,diyabetik nefropati, diayebetik retinopati rahatsızlıklarına göre üç farklı türde(kırmızı mavi yeşil) laser tedavisi uygulanır. Her laser ışınının yüzeyel ve derin dokulara nüfuz etme etkileri farklıdır.


Tedavi hastanın  kolundan damar yolu açılarak  laserin  bu damar yolundan verilmesiyle başlar. Kan hücresi tarafından emilen laser ışını özellikle hemoglobin yardımıyla mitokondriller üzerinde değişiklik yaparak  kanın cereyanı ve deveranı etkisiyle  bacaktaki tıkalı bölgede  ince kılcal damarları 3-5 kat genişletir, yeni ince kılcal damarlar oluşturur.Dolasıyla oksijensiz,beslenmeyen bölgelere kan gider böylece  iyileşmeyen yaralar iyileşir.


Ağrı,şişlik ve kramplar azalır, hastalar geceleri rahatça uyurlar. 2- 3 seans sonunda yaralarda iyileşmeler fark edilir ,hastalar parmakları veya bacakları kesilmeden hayatlarına devam ederler.


Tedavinin narkoz ve ameliyata gerek duymadan,hastanede yatmadan, poliklinik şartlarında ortalama 1 saatlik seanslar şeklinde  uygulandığının altını çizen  Op. Dr. Cafer Abbasoğlu  her seans sonrası hastaların normal yaşantılarına, çalışıyorlarsa işlerine rahatça devam edebilmelerinin hasta grubu içinde ayrı bir memnuniyet yarattığını da önemle vurguladı.

6.01.2011 - 4019İlgili Diğer Yazılar
Günlük tuz kullanım miktarı 5-6 gram olmalı
Günlük tuz kullanım miktarı 5-6 gram olmalı
Şeker hastalığı böbrek nakline götürüyor
Şeker hastalığı böbrek nakline götürüyor
"Koronavirüs en çok şeker hastalarını etkiliyor"
"Koronavirüs en çok şeker hastalarını etkiliyor"
Fransa
Fransa'dan Geldi, Bursa'da Şifa Buldu
Uzmanlardan Diyabet Uyarısı
Uzmanlardan Diyabet Uyarısı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]