Doğru beslenerek depresyondan uzak durabilirsiniz

Beslenme ve Diyet Uzmanı Evnur Saray konuyla ilgili görüşlerini aktarıyor.

Doğru beslenerek depresyondan uzak durabilirsiniz

VİTAMİN EKSİKLİĞİ MUTSUZ EDEBİLİR

Beynin işlevini yerine getiremediği böyle durumlarda kişide ruhsal anlamda üzüntü, sıkıntı, stres gibi faktörler meydana gelir. Vücudun aynı zamanda yeterli oranda besin almayıp aç kalması ya da aşırı yemek yemesi de hasara yol açabilir. Mutluluk hissi veren hormonlar vardır ve sağlıklı bir ruh hali için vücudumuzun bu hormonlara ihtiyacı vardır. Bunlar serotonin, dopamin, norepinefrin gibi hormonlardır. Bu hormonların sentezi için çeşitli vitaminlere gereksinim vardır. Özellikle B kompleks vitaminlerin sinir sisteminde büyük önemi vardır. B12, B6 vitaminlerinin yetersizliğinin depresyona yol açtığı görülmüştür. Aynı zamanda selenyum, demir, magnezyum yetersizliğinin de sebep olduğunu söyleyebiliriz.

MUTLULUK VEREN BESİNLER

Mutluluk veren bazı besinler vardır ve bu besinleri yeterli ölçülerde tüketmemiz önemlidir. Çikolata bilinen mutluluk veren besinlerden bir tanesidir. Özellikle bitter çikolatada bulunan feniletilamin maddesinin uyarıcı etkisiyle mutluluk hormonu salgılanır. Tüketirken aşırıya kaçmamalıyız, vücudumuz için gereken miktar önemlidir. Çikolata dışında muz, incir, ceviz, tahıllı gıdaların (buğday, pirinç, kepekli ürünler) tüketiminin etkisi vardır. Balık tüketimi önemlidir. İçinde bulunan yağlar vücudun dinç olmasını sağlar. Baklagiller serotonin hormonunu sağlar ve B vitamini takviyesidir.
Papatya çayı sakinleştirici etkisi ile stresi azaltır, uykuya geçişi kolaylaştırır. Melisa çayı depresyon ve kaygı tedavisinde yardımcı olarak kullanılır günde 2-3 bardak tüketilebilir. Yeşil çayda bulunan L-theanine aminoasidinin de dinlendirici etkisi bulunur. Kediotu kökü çayı, sarı kantaron çaylarının da rahatlatıcı etkisi vardır. Su tüketimi çok önemlidir.

Günde 10 bardak içilen suyun önemli etkisi vardır, vücudun daha dinç olmasını sağlar. Tarçın, kekik, köri, nane, karabiber, karanfil, zencefil dolaşımı ve vücut ısısını arttıran enerji veren baharatlardır.

DEPRESYONDAN KORUNMAK İÇİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİN GÜÇLÜ OLMASI GEREKİR!

Bu yüzden vücudumuz için gerekli vitamin mineral, karbonhidrat, protein, yağ miktarlarını yeterli miktarda almalıyız. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermeliyiz. Bu dönemde kişilerin fast food gibi besinlere eğilimleri artabilir ve kendilerini doyumsuz hissedebilirler. Bu yiyecekler yerine bireyler evde hamburger, pizza gibi besinleri kendileri hazırlayarak hem daha sağlıklı beslenip hem de aktivite yaparak kendilerini daha mutlu hissedeceklerdir.

20.5.2016 - 20983

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]