Doğum Sonrası Kusursuz Bir Vücuda Kavuşabilirsiniz!

Anne olmak şüphesiz, dünyada eşi benzeri olmayan ve her kadının yaşamak istediği bir duygu. Ancak hamile kalmak bazı kadınlarda vücudum bozulacak endişesine yol açabiliyor. Oysa günümüzde gelişen teknoloji ve estetik uygulamalar ile hamileliğin vücuda vermiş olduğu deformasyon en aza indirgenebilirken, doğum öncesi kusurlarda dahil tüm bölgeler yenilenebiliyor.

Doğum Sonrası  Kusursuz Bir Vücuda Kavuşabilirsiniz!

Hamile kalındığı dönemde vücutta oluşan fiziksel değişimler kimi zaman bacaklarda varisler ve ciltte çatlak ve sarkmalar olarak görünürken kimi zaman da kalça ve göğüslerde kalıcı izler bırakabiliyor. Kadınların bazıları bunu kabul etse de, büyük çoğunluğu değişikliklere fiziksel ve duygusal anlamda uyum göstermekte güçlük çekiyor.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Operatör Uzmanı Dr. Atilla Alp, karın germe, liposuction, meme dikleştirme ve vajina daraltma operasyonlarının da sıklıkla başvurulan operasyonlar olduğunu belirterek konu hakkında şu açıklamalarda bulundu;

Hamilelikte alınan, doğum sonrasında da kolaylıkla verilemeyen fazla kiloları atmak için düzenli diyet ve egzersizin yeterli olmadığı biliniyor. Cilt estetik bir yapıya sahiptir fakat derinin olması gerekenden fazla gerilmesi ile oluşan sarkmalar ileride telafisi olmayan çatlaklara ve deri deformasyonlara sebep olur. Ayrıca emzirme sebebi ile sarkan göğüsler, kalçada oluşan düşmeler de kadınların fiziksel görünümlerini bozduğu gibi pskolojik açıdan da kişiyi ağır depresyonlara sürükleyebilir.”

Kadınlar genel olarak, bu sorunlarından kurtulmak için, kısa vadede ama etkili bir çözüm olan estetik uygulamalara başvurduğunu belirten sağlığımızın bu endişelerden daha önemli olduğunun da altını çizerek bu tür uygulamalar için acele edilmemesi gerektiğini, özellikle bayanların emzirme dönemlerinde bu tür operasyonlardan uzak durmaları gerektiğini açıkladı.  Operasyonun doğumdan birkaç ay sonra yapılması gerektiği konusuna değinen Dr.Atilla Alp, doğum sonrası operasyonlar hakkında şu bilgileri verdi;

Yağ aldırma (Liposuction): “Başında belirtmek gerekir ki liposuction bir zayıflama operasyonu değildir. Bu uygulama doğum sonrasında kişi ideal kiloya ulaştığında, oluşan sarkmaları gidermede kullanılan bir yöntemdir.
Liposuction vücutta: bacak iç ve dış kesimleri, karın-bel-basenler, kollar, göğüs bölgelerinde, yüzde ise boyun ve gıdık bölgelerinde oluşan sarkmalarda uygulanır.”

Karın germe:
“Hamilelik sırasında karın büyümesi hamilelik göstergelerinden başlıcası olarak kabul edildiğini de düşünürsek, doğum öncesinde ve doğum esnasında karın kaslarının hasar görmesi sebebiyle de en sık yapılan ameliyattır.

Bu ameliyatla hem bollaşan deri fazlalığı atılıyor hem de karın duvarı sıkılaştırılarak cilt altında şişkinliğe yol açan yağ dokusu tümüyle çıkartılıyor. Bunun yanı sıra hamilelikte alınan fazla kilolar nedeniyle çatlamış ve sarkan karın derisi gerilir, ve karın duvarı kaslarının gerginleştirilmesiyle deforme olmuş karın bölgesi görünümü düzeltilir.”
Meme dikleştirme: “Göğüs derisi, hamileliğin ilerleyen zamanlarında dokusunda genişleme kaydettiğinden elastikiyetini yitirir.

Eski formunu kaybeder ve göğüs uçları daha öncekine nazaran daha aşağı noktaya iner. Hamilelik esnasında ve emzirme sonucunda sarkan memelerin yeniden şekillendirilmesi için meme dikleştirme operasyonu uygulanır. Memeler istenilen konuma getirilirken aynı seansta uygulanacak bir protezle de arzu edilen hacim sağlanır”

Vajina daraltma: “Normal doğum sırasında zorlamalar, özensiz ve gerekli olmadığı halde açılan epizyotomiler (normal doğum sırasında vajinayla anüsün arasının kesilmesi) ve sonrasında atılan dikkatsiz dikişler, doğum sayısının fazla olması, yaşın ilerlemesi veya iri bir bebek doğurmak, vajina kaslarının eski  elastikiyetini kaybetmesi ve vajinanın genişlemesine neden olur. Bu sorunlardan kurtulmak artık vajina daraltma estetiği ile mümkün.”

Operasyonlar içersinde en çok hangisi tercih ediliyor?

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Operatör Uzmanı Dr. Atilla Alp, en çok tercih edilen yöntem olarak liposuction’ı işaret ederek, diğer uygulamaların da küçümsenmeyecek ölçüde ilgi gördüğünden bahsetti.

Operasyonlardan sonrasında iyileşme süreci

Dr. Atilla Alp, doğum sonrasında uygulanan karın germe operasyonundan sonra karın bölgesindeki dikiş yerinde gerginlik oluşturmaması gerektiğine dikkat çekti. Bu nedenle operasyon sonrasında hastalarını kendilerine daha çok dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyardı. Operasyon sonrasındaki birkaç gün karın gerilecek şekilde dik pozisyonda yatmamaları ve mecbur kalmadıkça çok fazla eğilip kalkmalarını öneriyor.


 Dr. Alp, meme dikleştirme operasyonu sonrasında ise hastalarını belirli bir süre sporcu sutyeni biçiminde elastik yapılı bir sutyen kullanmaları gerektiğini belirtti. Bu operasyonu uygulayan hasta birkaç gün içinde normal hayatına dönebilmektedir.


Dr. Alp, liposuction operasyonu sonrasında 2-3 hafta süreyle esnek korseler giyilmesi gerektiğini vurguladı.


Karın germe ve göğüs dikleştirme operasyonları sonrasında 2-3 gün arayla pansuman yapılması gerektiğini ve yaklaşık 12. günde de dikişler alınır. Operasyon sonrası görülen morluklar da ortalama 3 ilâ 4 hafta içinde tümüyle kaybolur, ödem ve şişlikler ise 2-3 ay içersinde tamamen kaybolur.


Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Operatör Uzmanı Dr. Atilla Alp

 

31.7.2010 - 1699

Doğum Sonrası Kusursuz Bir Vücuda Kavuşabilirsiniz! Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Şeval Kaya dedi ki;
11.9.2010

İlgili Diğer Yazılar
Burcunu Söyle Estetiğini Seç
Burcunu Söyle Estetiğini Seç
Genital Bölge Estetiğine Niçin Gerek Duyulur?
Genital Bölge Estetiğine Niçin Gerek Duyulur?
Karın Germe Ameliyatı Nedir?
Karın Germe Ameliyatı Nedir?
Ünlü Yıldızlar Tuzla Güzelleşiyor!
Ünlü Yıldızlar Tuzla Güzelleşiyor!
Genital Estetik Nasıl Yapılıyor?
Genital Estetik Nasıl Yapılıyor?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]