Elipse Yutulabilir Mide Balonu Nedir?

Kilo problemi hemen hemen günümüzde çoğu kişinin problemi haline gelmiştir. Çare ise genellikle farklı yöntemlerle aranmaktadır. Egzersizler, diyetler vs gibi yöntemlerle zayıflayamayan kişiler adına mide balonu tedavisi mevcuttur.

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Nedir?

Günümüzde de en çok yaygın olan sağlık problemlerinden biri de obezitedir. Obezite hastalığı birçok bireyin hayatını büyük ölçüde olumsuz etkileyen bir durumdur. Aynı zamanda bu hastalığa sahip bireylerde kalp damar hastalıkları da erken zamanda kendisini göstermektedir. Hatta diğer hastalıkları da tetiklediği gözlemlenmiştir. Bu gibi sağlık problemleri ile şimdiden karşı karşıya kalıyorsanız mide balonu tedavisi sizler için oldukça uygun olacaktır. 

Fazla kilolar sadece beden üzerindeki hastalıklarla da kalmıyor. Aynı zamanda ruhsal olarak ciddi anlamda bireyi etkilemektedir. Psikolojik olarak da ciddi etkileri söz konusudur. Obeziteden kurtulmak için genellikle iyi bir diyet ve spor programları bazen iyi yanıtlar verir. Ancak bazı hastalarda çeşitli sebeplerden ötürü bu programlar onlar için faydalı olmamaktadır. Hatta bazı bireyler her ne kadar diyet ve sporlarına belirtilenlerde olduğu gibi devam etse de yine de düzenli kilo kaybı yaşayamazlar. Ancak mide balonu yöntemi sayesinde bu işlem artık daha kolay gerçekleşmektedir.

Mide balonu tedavisi obeziteye savaş açmış olan önemli bir tedavi yöntemidir. Dünya çapında da uygulaması yüksektir. Güvenilirlik noktasında da kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem sandığınız üzere bir cerrahi operasyon değildir. Sadece gereken durumlarda özellikle de obezite cerrahisinde hazırlık aşamalarında kullanılmaktadırlar. Mide balonu yöntemi uygulanan hastalarda midelerin iç kısmına içerisinde farklı çözelti ile dolu olan balon yerleştirilir. Bu işlem sırasında da hastaların anestezi almasına gerek yoktur.

Bazı durumlarda kısa süreli olarak adlandırılan sedasyon işlemi gerçekleştirilir. Bu durumda da mide balonu kolay bir şekilde uygulanır. İşlem son derece kısa bir sürede gerçekleşir. Ayrıca mide balonu tedavisinde sonradan hayatınızı olumsuz etkileyecek bir komplikasyon görülmesi de muhtemel değildir. Aynı zamanda açlık hissinizi yok ettiği yanılgısına da düşmeyiniz. Temel olarak sizlerin gıda alımlarını kısıtlamak için kullanılmaktadır. Bütün bu işlemlere 2019 yılında Opr. Dr. Ceyhun Aydoğan tarafından kurulmuş olan klinikte sahip olabilirsiniz. Tüm genel cerrahi ve metabolik cerrahi hastalarına bakmaktadır. Bu alanda profesyonel bir hizmet ağına sahiptir.

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Nedir?

Mide balonu çeşitleri içerisinde yer alan Elipse yutulabilir mide balonu FDA tarafından henüz onay almamış ancak CE tarafından onaylı bir üründür. Diğer uygulamalardan farklı olarak direkt yutularak mideye aktarılır. Endoskopi ile girdi ve çıktı işlemine gerek kalmaz. Hastalar işlem esnasında kapsül şeklinde hap yutarlar. Bu esnada da röntgen sayesinde kontrollü olarak ilerlemeler sağlanır. Cismin mideye ulaşıp ulaşmadığına bakılır. Cisim mideye ulaştığında da şişirilmeye başlanır. Balon halini alır. Ucunda yer alan kablo ile de bağlantısı koparılarak işlem biter.

Bütün bu işlemler ve daha fazlası Opr. Dr. Ceyhun Aydoğan tarafından gerçekleştirilir. Aynı zamanda Elipse dışında farklı çeşitlerde de mide balonları vardır. Bunlar:

Orbetra TM

Reshape

DuoTM

The Spatz3 Adjustable Balloon System

Obalan Balloon System

Medsil

Madicone yer almaktadır. 

Mide Balonu Kimlere Yapılır?

Mide balonu uygulamaları kesinlikle hafif kilolu ve daha fazla zayıf görünmek isteyen kişilere takılmaz. Bu yöntemin kullanılması için belli vücut kitle endeksi ölçümleri göz önünde bulundurulur Vücut kitle endeksinin 27 veya daha üstü olması gerekir. Kısacası vücut kitle endeksi kişilerin boy ve kilo oranlarına uygun olarak hesaplanır. Eğer bir kişi de 25'den yüksek kitle endeks oranı yer alırsa o zaman kiloludur denilebilir. 30 üstünde yer alan bireyler ise obezitenin aşamaları içerisinde yer alırlar. 

Genel olarak bakıldığında da mide balonu işlemi fazla kilosu olan ve obezite sorunlarıyla baş eden bireyler için uygulanmaktadır. Bununla birlikte kilosu sebebiyle de sağlık problemleri yaşayan, diyet ve spor ile kilo veremeyen, verse dahi oldukça hızlı bir şekilde geri alan kililer için de mide balonu uygulanır. Aynı zamanda bu işlemin uygulanmasında herhangi bir önemli ameliyat geçirmemiş olan kişilerde de kontrollü olarak uygulanır. 

Opr. Dr. Ceyhun Aydoğan uzun yıllardan beri edindiği ve aldığı tecrübelerle birlikte sizlere tüm genel cerrahi ve metabolik cerrahi hastalıklarında yardımcı olmaktadır. Şu an ise 2019 yılında kurmuş olduğu Ceyhun Aydoğan Muayenehanesinde işlemlerine devam etmektedir. Tüm genel cerrahi işlemlerinde yetkin olup çoğunlukla obeziteye karşı savaş açmıştır.

Mide Balonu Sonucunda Ne Kadar Zayıflarsınız?

Mide balonu tedavisi aslında ilk olarak 1982 yılında düşünülmüştür. Gördüğünüz üzere çok yeni bir uygulama değildir. Aynı zamanda 1987 yılına gelindiğinde de Amerika üzerinde bu alan ile ilgili ilerlemeler sağlanmıştır. Bu süreç içerisinde Avrupa ülkelerinde ve dünyanın da büyük bir kısmında ilgi görmüştür. Ayrıca kabul de almıştır. Son zamanlarda da obezite ve fazla kilo problemleri olan kişiler tarafından sıkça kullanılan bir tedavi yöntemi haline gelmeyi başarmıştır. 

Opr. Dr. Ceyhun Aydoğan tarafından uygulanan mide balonu sonrasında hastalarda genel tıbbi durumları ve geçmiş kiloları da farklı sebeplerden ötürü değişkenlik göstermeye başlayacaktır. Merakınızı bu konuda biraz kırmak adına genel bir rakam vermek gerekirse de mide balonu kullanan bireylerde 10 ila 25 kilogram arasında zayıflama görülmektedir. Genel vücut ağırlığı üzerinden de ele alınırsa mide balonu taktıran hastaların yaklaşık oalrak 6 ila 7 ay süre zarfında vücut ağırlıklarında %15 ve %20 bir miktarı kaybetmeye başlarlar.

Mide Balonu Takılma İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Mide balonu uygulaması yerleştirilmesi Opr. Dr. Ceyhun Aydoğan gibi alanında uzman gastroenterologlar ve cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Bu işlem ortalama 30 ila 40 dakika arasında sürer. Son derece hızlı ve kısa bir süre zarfında gerçekleşir. Mide balonu noktasında seçilen yöntemler ile birlikte tedavi sürecinde farklılıklar görülmesi muhtemeldir. Bazı mide balonu tedavileri ağızdan yutularak bazıları da endoskopi ile gerçekleştirilmesi muhtemeldir. 

İşlem öncesinde en az 6 saat önce hiçbir şekilde yiyecek tüketilmemesi gerekir. Normal şartlarda da herhangi bir komplikasyon olmadığına emin olunduktan sonra işlemlere başlanır. Opr. Dr. Ceyhun Aydoğan tarafından aldığınız bu işlem sonrasında ortalama 1 ve 2 saat arasında evinize gitmenize izin verilir. 

İyileşme Süreci ve Mide Balonu ile Yaşam Nasıldır?

Çoğu kişi bu işlem uygulandıktan sonraki süreci merak etmektedir. Mide balonu midenize yerleştirildikten 3-5 gün boyunca kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz. Çünkü vücudunuzun içerisinde yabancı bir cisim yer almaktadır. Aynı zamanda mide balonu işlemi sonrasında:

Mide bulantısı

Kramp

Kusma

Mide yanması

Gibi durumları da yaşamanız muhtemeldir. Bu rahatsızlık belirtileri de genellikle bir hafta içerisinde son bulur. Midenizi korumak ve tedavi boyunca da yan etkilerini azaltmak için asit önleyici ilaçların alınması da faydalı olacaktır. 

Sizler de Opr. Dr. Ceyhun Aydoğan tarafından bu tedavi yöntemiyle zayıflamak istiyorsanız yetkili kişilerle konuşabilirsiniz. Ayrıca hatırlatmak isteriz ki bu alanda verilen tedavi noktasında net bir fiyat bilgi söz konusu değildir. Farklı mide balonu çeşitleri de olduğu göz önüne alınarak ve her hasta için de aynı tedavi yöntemi uygulanmadığı için net bir fiyat söylemek doğru olmayacaktır.

https://ceyhunaydogan.com/mide-balonu/ 

 

24.2.2022 - 59990İlgili Diğer Yazılar
İstanbul-Genç nüfusun obezite oranı arttı
İstanbul-Genç nüfusun obezite oranı arttı
İnsülin direnci hareketsiz yaşamı seviyor
İnsülin direnci hareketsiz yaşamı seviyor
Vitamin ve mineral değerlerine dikkat
Vitamin ve mineral değerlerine dikkat
Obezite tedavisinde
Obezite tedavisinde 'yeni bir dönem'
Diyarbakır
Diyarbakır'da obezite ve diyaliz merkezi açıldı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]