Erkekler de Osteoporoz (Kemik Erimesi) Taraması Yaptırmalı mıdır?

Osteoporoz, ortalama yaşam süresinin uzaması ve yaşlı nüfusun artmasıyla, günümüzde en sık görülen hastalıklardan biri haline geldi. Uzmanlar, 65 yaş ve üzerindeki tüm kadınların osteoporoz taraması yaptırmalarını önerirken erkeklerin bu taramayı yaptırıp yaptırmaması gerektiğiyle ilgili herhangi bir resmi kılavuz bulunmuyor.

Erkekler de Osteoporoz (Kemik Erimesi) Taraması Yaptırmalı mıdır?

Amerikalı uzmanların yaptığı araştırma, bazı erkeklerin de bu taramadan geçmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Anadolu Sağlık Merkezi Ataşehir Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Tolga Aydoğ, konuyla ilgili bilgi verdi.

Yapılan çalışmalar; 50 yaş üzerindeki her 3 kadından 1`inin ve her 5 erkekten 1`inin, hayatının bir döneminde kırık yaşayacağını gösterirken, uzmanlar en iyi tedavinin korunma olduğunun altını çiziyor. Uzmanlar, 65 yaşın üstündeki tüm kadınların osteoporoz (kemik erimesi) taramasında geçmesi gerektiğini belirtiyor.

Ayrıca, 65 yaşının altında olmasına rağmen ilave osteoporoz (kemik erimesi) risk faktörlerine sahip (kortikosteroid kullanımı veya ailesel osteoporoz hikâyesi) veya yakın zamanda kemik kırığı yaşamış olan postmenopozal kadınların da tarama yaptırması gerekiyor.

Öte yandan erkeklerde osteoporoz (kemik erimesi) taramasının ne zaman yapılacağını bildiren herhangi resmi bir bilgi bulunmuyor. Uzmanlar, bazı yaşlı erkeklerde rutin osteoporoz (kemik erimesi) taraması yapılmasını öneriyor.

Journal of the American Medical Association (Amerikan Tıp Topluluğu Dergisi'nde) yayınlanan yeni bir çalışmaya göre osteoporozun (kemik erimesi) rutin test ve tedavisi belirli yaşlı erkekler için gerekiyor.

Konuyla ilgili araştırma yapan uzmanlar, en yüksek osteoporoz (kemik erimesi) riskine sahip erkek grubu olan 65 yaşının üzerindeki erkeklerde kalça kırığı riskini tahmin etmek için bir bilgisayar programı kullandılar. Araştırmada, bu erkeklerde osteoporoz (kemik erimesi) kırığıyla birliktelik gösteren düşük verimlilik gibi dolaylı ve doğrudan tıbbi maliyetleri de hesapladılar.

Araştırma sonucunda uzmanlar, erken dönemde kırık olması halinde 65 yaş üzerindeki erkeklerde rutin kemik mineral yoğunluğu testinin yapılmasının ve kırık hikayesi göz önüne alınmaksızın 80 yaşının üzerindeki erkeklerin rutin teste alınmasının gerekli olduğunu belirlediler.

ABD'de, günümüzde yaşlı erkekler için rutin osteporoz (kemik erimesi) taraması önerilmiyor. Ancak osteoporoz (kemik erimesi) risk faktörlerini taşıyorsanız (uzun süreli steroid tedavisi; böbrekler, akciğerler, mide veya bağırsakları etkileyen ve hormon seviyelerini değiştiren kronik hastalık; düşük testosteron düzeyi; sigara; aşırı alkol alımı, yetersiz kalsiyum tüketimi veya yetersiz fiziksel egzersiz) kemik mineral yoğunluğu testi için aday olup olmadığınız ve osteoporozun (kemik erimesi) önlenmesi veya tedavisi için ilaç alıp almamanız gerektiğini doktorunuzla konuşmanız öneriliyor.

Doç.Dr. Sedat Tolga Aydoğ

8.8.2010 2 - 1806

İlgili Diğer Yazılar
ABD
ABD'li Bilim Adamları, Ispanak Yaprağından Kalp Damarı Yaptı
Uzmanlar Uyardı: Gripten Korunmak İçin Tüketilen Turşuda Tansiyon Riski Var
Uzmanlar Uyardı: Gripten Korunmak İçin Tüketilen Turşuda Tansiyon Riski Var
Acile Gereksiz Çağrıların Çoğu Çocuklardan
Acile Gereksiz Çağrıların Çoğu Çocuklardan
Niğde
Niğde'de İki Sağlık Kurumu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Oldu
Sağlık Okuryazarlığı İçin Düğmeye Basıldı
Sağlık Okuryazarlığı İçin Düğmeye Basıldı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]