Estetikte ve Migrende Botoks Devrimi!

Cerrahi girişimlere oranla kısa sürede sonuç veren botoks, bugün tıp dünyasında oldukça popüler bir ajan olarak kullanılıyor.

Estetikte ve Migrende Botoks Devrimi!

Yüz germe ve estetik amaçlı botoks tatbik edilen hastalarda baş ağrılarının geçmesi nedeniyle fark edilen bu yöntem günümüzde migren tedavisinde de başvuruluyor.  Ama önce bir nöroloji uzmanına başvurmak şart!


Medical Park Elazığ Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Bahri Yiğit; estetik girişimler ve migren tedavisinde uygulanan botoks yöntemleriyle ilgili bilgiler verdi:


Bir bakteri toksini olan botoks, uygun doz ve aralıklarla uygulandığı zaman tıbbın birçok bölümünde güzel sonuçlar veren bir ilaçtır. İlk kez pediatrik blefarospazm tedavisinde kullanılan bu ilacı daha çok yüz bölgesi estetik girişimleri ve migrene bağlı baş ağrılarının tedavisi için kullanmaktayız.


Cerrahi girişimlere oranla kısa sürede sonuç veren ve etki süresi sonunda tekrar yapılabilmesi nedeniyle uygulama kolaylığı sunan botoks bugün tıp dünyasında oldukça popüler bir ajandır.


Botoksun etki mekanizması; sinir uçları ile hedef organ (kaslar, ter bezleri vs.) arasındaki iletişimi sağlayan moleküllerin salgılanmasını durdurarak hedef organın çalışmasının engellenmesi şeklindedir. Bu etki geçicidir, istenen sonuç ve bölgenin genişliğine göre botoksun etkisi bir haftada başlar, 3-6 ay sonra biter.


Bu nedenle botoks enjeksiyonlarının da bu sürenin sonunda tekrarlanması gerekir. Genellikle 3 aydan daha kısa sürede enjeksiyonların tekrarlanması önerilmez.


Botoks tüm yaş gruplarına uygulanabilen bir ilaçtır. Yalnız gebeler, emziren anneler, kas-iskelet sistemi rahatsızlığı olan hastalarda (myastenia gravis vb.) botoks kullanılmamalıdır.


Estetik Tedavide Botoks


Botoksun estetik girişimlerde en sık kullanım alanı üst yüz bölgesidir. Bu bölgede alın çizgileri, kaşlar arası bölge ve gözlerin dış yan kısımlarındaki çizgilenmeler (kaz ayağı olarak isimlendirilir) botoks enjeksiyonlarına çok iyi yanıt verir.


Üst yüz bölgesindeki kırışıklıklar bu bölgedeki kasların uzun süre çalışması ve buna bağlı olarak derideki katlanmaların giderek artması ile oluşur. Botoksun etkisi ile bu kaslarda belirgin hareket azalması hatta tamamen durması sonucu derideki katlanmalar giderek düzelir ve cilt daha genç ve diri bir görünüm kazanır. Botoksun etkisi geçince kaslar tekrar çalışmaya başlar, bu nedenle botoks enjeksiyonlarının tekrarlanması gerekir. Tekrarlanan enjeksiyonlarda etki süresi de uzayabilir.


Uygulama öncesinde anestezik kremler kullanılabilir. Hastalar çok az acı hissedebilir (sinek ısırığı gibi), buz tatbiki acıyı azaltır. Hafif kızarıklık ve şişlik oluşabilir, fakat bunlar kısa sürelidir. Enjeksiyondan sonra hemen çalışılabilir, yüz yıkanabilir, makyaj yapılabilir. Sadece ilk 4 saat yatılmaması, 2 gün boyunca o bölgeye masaj yapılmaması ve ağır fiziksel aktiviteden uzak durulması yeterlidir.


Migren Tedavisinde Botoks


Migren, insanlarda en sık görülen baş ağrısı sebeplerinden biri ve işgücü kaybına neden olan oldukça ciddi bir hastalıktır. Tedavisinde birçok ilaç kullanılmakla beraber bu ilaçlar genelde ağrıyı azaltmaya yöneliktir.


Botoks ise ağrının oluşmasını önleyen bir ajandır. Migren tedavisinde botoks kullanılması oldukça yeni bir yöntemdir. Yüz germe ve estetik amaçlı botoks tatbik edilen hastalarda baş ağrılarının geçmesi nedeniyle fark edilen bu yöntem biraz da tesadüfen bulunmuş, fakat daha sonra yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır.


Tedavinin başarılı olması için öncelikle bir nörolog tarafından migren tanısının konulması faydalı olur. Botoks tedavisi ile ağrının azalması şeklinde basit bir test de yapılabilir.


Migrende botoksun etki mekanizması, ağrıya sebep olan kaslar arasındaki sinirlere olan baskının kaldırılması olarak düşünülmektedir. Migrende en çok alnın sağ ve sol yarısı, şakaklar ve ensede ağrı görüldüğü için enjeksiyonlar da bu bölgelere yapılır.


Botoksun etkisi 1 haftada başlar, fakat ağrı kesici etki süresi estetik girişimlerin aksine biraz daha kısa sürer. Yapılan çalışmalarda hastaların yüzde 80’inde baş ağrısında ciddi oranda azalma ya da tam olarak düzelme tespit edilmiştir. Etki süresinin sonunda  işlemi tekrarlamak gerekir.


Diğer Uygulama Alanları


Yan etki olarak hafif kızarıklık, şişlik, nadiren üst göz kapağında güçsüzlük vb. görülebilir, buz tatbiki ve bazı uygulamalar yan etkiler için yeterlidir.


Botoks bu popüler alanlar haricinde; terleme, blefarospazm, hemifasial spazm, ağrılı rijidite, lumbago, diş gıcırdatma, kas spazmları, spastik mesane, akalazya, tremor, istemsiz tikler, akkiz nistagmus ve nöromuskuler paralizilerin tedavisinde de kullanılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

14.02.2011 - 5191İlgili Diğer Yazılar
Zamanın istenmeyen mirası kırışıklıklara ameliyatsız çözüm
Zamanın istenmeyen mirası kırışıklıklara ameliyatsız çözüm
Burun Botoksu İle Hareketli Deliklere Son!
Burun Botoksu İle Hareketli Deliklere Son!
Meme Küçültme Ameliyatı
Meme Küçültme Ameliyatı
Cinsel Organında Kullandığı Tampon Bacağına Mâl Oldu
Cinsel Organında Kullandığı Tampon Bacağına Mâl Oldu
Burun Estetiği Neden Yapılır?
Burun Estetiği Neden Yapılır?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]