Et Kontrolünden Tarım Bakanlığı Sorumludur!

"Salmonella" ve "listeria" iki bakteri... Sağlıksız ortamlarda kesilen ve muhafaza edilen etlere kolayca bulaşıyor ve hızla çoğalıyor. Sonuç ise; pek çok ciddi hastalık ve hatta ölüm!

Et Kontrolünden Tarım Bakanlığı Sorumludur!

Sağlığa uygun olmayan 12 ton "salmonella " ve "listeria " taşıyan etin piyasada olduğu iddiaları ortalığı karıştırdı.


Konuyla ilgili et tedarik eden şirket, "Teslimattan sonra tedarik zincirinde oluşabilecek aksaklıklar ve bozukluklar nedeniyle bu malların kontamine olmasından sorumlu değiliz " şeklinde bir açıklamada bulundu.


Türkiye'de, son günlerde bazı et ürünlerinde görüldüğü ileri sürülen, patojen (hastalık yapabilen) bakteriler sınıfına giren ''Salmonella'', şiddetli ishale ve buna bağlı olarak su elektrolit kaybına; "Listeria "nın ise şiddetli kramp ve bulantıya yol açıyor.        


Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sait Aykut Aytaç, et ürünlerinde görülebilen bu iki bakterinin, diğer çoğu bakteriler gibi canlı hayvandan başlayan ve tüketime kadar geçen süreç içinde herhangi bir noktadan bulaşabildiğini söyledi.


Özellikle kesimden sonra etlerin 4 derece üzerinde ve uygun olmayan ortamlarda bekletilmesi ya da muhafaza edilmesi sonucunda bu bakterilerin ete bulaşarak hızla çoğaldığını belirten Aytaç, daha sonraki işlemlerde dahi canlılıklarını koruyabildiklerini ifade etti.


''Listeria'' bakterisinin hem ısıl direnci yüksek olduğu hem de düşük sıcaklık derecelerinde de gelişebildiği için çok önemli olduğunun altını çizen Aytaç; çalışanlardan, kullanılan aletlerden, ürünlerin hazırlanması sırasında kullanılan katkı maddelerinden ve üretim ortamından da bakterilerin bulaşabileceğini vurguladı. 


Bu iki bakterinin hastalık yapabilen bakteri türlerinden olduğunu belirten Aytaç, şunları söyledi:


''Her iki bakteri öncelikle mide bağırsak sistemine geçerek hastalıklara (gastroenterit) neden oluyor. Salmonella, şiddetli ishale ve buna bağlı olarak elektrolit kaybına; Listeria ise şiddetli kramp ve bulantıya neden oluyor.


Bu bakteriler kana geçerek başka organlara da taşınabiliyor ve oralarda da hastalık oluşturabiliyor. Bu durumda etkiledikleri organlara bağlı olarak, oluşturdukları hastalıklar daha ağır geçiyor. Özellikle Listeria ölümlere yol açabiliyor. Bu ölüm oranları yaşlı, çocuk ve hamile bayanlarda daha fazla olabilir. Kalp ve beyin organlara zarar verebilirler. Ayrıca hamilelerde düşüklere yol açar.''       


Yaşanan bu krizde Tarım Bakanlığı'nın sorumluluğu olduğunu söyleyen Zaman gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım ise durumu şu sözlerle değerlendirdi:


"Zamanında müdahale edemediği gibi etlerin de sıkı bir kontrolü yapılmıyor. Türkiye ayrıca ambalaj konusunda da yeteri kadar ilerleme kaydedemedi. Normalde bu tür ürünler soğutmalı arabalarda, bazen ambalajlanarak ve kimi ürünler asla yan yana getirilmeyerek taşınır.


Gıda Türkiye'de önemsenmediği için etler üstü açık arabalarda istif edilip taşınıyor. Tabii bu durumda bakterilerin ve virüslerin diğer etlere bulaşması gayet normal. "

30.10.2010 - 2837Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]