Evlilikte İletişim Bozukluğunun Nedenleri

Evlilik kurumu, farklı ailelerden gelen, farklı kişilik özelliklerine sahip, iki insanın oluşturduğu bir yapıdır. Evlilik kurumunun başlangıcından itibaren olmazsa olmazı, eşlerin arasında sürekliliği olan bir iletişim ortamının oluşturulabilmesidir. Eşler arası iletişimin bozulması, hele de bu iletişim bozukluğunun sürekli bir hale gelmesi, çiftleri ayrılık aşamasına kadar getirebilir ve hatta ayrılıkların sebebi de olabilir.

Evlilikte İletişim Bozukluğunun Nedenleri

Evliliklerde iletişimle ilgili sorunlar yaşamaya başlandığında, bu sorunlara bireysel yaklaşım çok önemlidir. Öncelikle, ilişki içerisinde bir sorunun yaşandığının kabul edilmesine gereksinim vardır. Bir sorunun varlığı kabul edilmeden çözüme yönelik bir davranış göstermek mümkün değildir.

Sorunun varlığının kabulünden sonraki aşama ise, kişilerin, bu yaşanan soruna ne kadar gerçekçi yaklaşabildiğidir. Gerçekçi yaklaşımdan bahsederken kastedilen, ortaya çıkan sorunun nereden kaynaklandığının belirlenebilmesidir. Sorunun ne şekilde çözümlenebileceğinin araştırılması da bu süreçte önem taşır.

Evlilik içerisinde bir sorun yaşandığının fark edilmesinden sonra yapılabilecek en doğru şey, ertelemeden, eşle bu sorun alanının paylaşılmasıdır. Unutulmamalıdır ki sorunlar başlangıçta daha basittir ve daha kolay çözümlenebilir.

Genellikle evlilikteki iletişim bozukluklarında eşlerin birbirleri ile konuşmaya açık olmadıkları gerçeği ile karşılaşılır. Çiftlerin birbirleri ile konuşurken açık, samimi ve çözüme yönelik yaklaşımları çok önemlidir. Çiftler birbirleriyle ile konuşurken, önyargılarından arınmış olmalı, hem eşlerini anlamaya ve hem de kendi duygularını anlatmaya odaklı davranmaya özen göstermelidirler.

Sorunlar üzerinde konuşurken, çiftler arasında tartışmanın yaşanması doğaldır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, duygulanımların ağır basarak, tartışmanın kavga boyutuna dönüşmemesidir. Tartışma kavgaya dönüştüğünde artık karşılıklı olarak birbirini anlamaya yönelik davranmak mümkün değildir ve soruna yönelik objektif yaklaşılamaz. Duygulanımların ağır bastığının hissedildiği noktada, tartışmayı daha sonraki bir zamana ertelemek çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Evlilikte yaşanan sorunların çözümünde, eşlerin birbirlerine karşı empatik yaklaşımı çok ciddi bir önem taşır. Bir sorunu anlamak, çözüme ulaşmak için atılacak adımların başında gelir, sonrasında ise rasyonel, yani gerçekçi çözüm yollarını bulmaya çalışmak gerekir.  Sorunların çözümünde, birbirini anlayarak ve her iki tarafında kendini mutlu edeceği ortak çözüm yollarını benimsemek en doğru yaklaşım şeklidir.

İletişim sorunları konusunda bazen ne kadar doğru davranılmaya, sorunlar çözümlenmeye çalışılsa da, istenilen noktaya gelinemeyebilir. Bu tür durumlarda ise, sorun büyümeden ve çözümü daha fazla zorlaşmadan bir evlilik terapistinden destek almak en iyi yöntem olabilir.

Psikolog Deniz Tunçer

 

 

 

2.4.2012 0 - 10724

Psikolog Deniz Tunçer
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Erkek Evlat Nasıl Yetiştirilmeli?
Erkek Evlat Nasıl Yetiştirilmeli?
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Öfkeden Kudurma Hastalığı
Öfkeden Kudurma Hastalığı
Çocukluk ve Ergenlik Depresyonunda Sık Gözlenen Bilişsel Çarpıtmalar
Çocukluk ve Ergenlik Depresyonunda Sık Gözlenen Bilişsel Çarpıtmalar
Panik Atak İçin 6 Tedavi Yöntemi
Panik Atak İçin 6 Tedavi Yöntemi
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]