Genital Estetik Nasıl Yapılıyor?

Kadınlar en çok hangi genital estetik girişimleri tercih ediyor?

Genital Estetik Nasıl Yapılıyor?

Çağın ilerlemesiyle yaşam kalitesinindeki artış ve arayışlara paralel olarak genital estetik cerrahisinin popülaritesi artmaktadır. Yüz, vücut güzelliği kadar kadınlar için genital bölge estetiği de önemlidir. Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi uzmanı Op. Dr. Gülden Avcı gitgide daha fazla rağbet gören genital estetik girişimleri hakkında bilgi veriyor!

Her geçen gün genital estetiği olan ilgi artmaktadır. Kadının kendine olan güveni ve partneriyle olan ilişkisinin sağlıklı olabilmesi için genital bölgenin estetik görünümü önem arz etmektedir. Doğuştan veya daha sonradan kazanımlı asimetriler, sarkmalar, şekil bozuklukları kadının kendine olan güvenini sarsmaktadır.

Sarkmalarda Labioplasti ve Vulvaplasti

Genital bölgede labia minor denen küçük dudaklardaki sarkmalar doğuştan olabildiği gibi yaşın ilerlemesiyle de olabilmektedir. Bu durum estetik olarak çirkin bir görünüme sebep olmaktadır ayrıca ilişki sırasında kitlesel etkisi nedeniyle sıkıntıya sebep olabilmektedir. Ayrıca sarkık olan dudak katlanarak vajen girişinde tıkanıklığa sebep olarak vajen hiyjenin bozulmasına ve mantar, bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir.

Hastaların kıyafet seçimleri, spor aktiviteleri bile küçük dudaklardaki sarkma nedeniyle sınırlanabilmektedir. Bu bölgeye yapılan estetik ameliyat ile sarkan ve asimetrik olan dudak yapıları toparlanır. Böylece hastanın psikolojik, fizyolojik ve toplumsal sıkıntıları azalır. Hastanın hayat kalitesi artar.

Vulvaplasti hareket ve kıyafet sınırlamasını ortadan kaldırır!

Küçük dudakların dışında yer alan büyük dudaklar denen labia majorlarda da sarkma, kitleli görünüm olabilir. Genital alanın ön bölgesi olan mons pubisin bazen yağ tabakası oldukça kalındır. Büyük dudakların ve mons pubis denen bölgenin yağ tabakasının kalın olması hastanın kıyafet seçimlerini etkiler ve estetik olarak görünümü bozar. Hasta bu görüntü nedeniyle partnerine karşı utanç duyabilmektedir. Bu durumda bu bölgeye liposuction yapılır ve hastanın bu şikâyetleri yok edilir. Eğer bu şişkin durumla beraber büyük dudaklarda sarkma da mevcut ise, liposuctionla beraber o bölgeye estetik ameliyat yapılarak büyük dudaklar küçültülür. Böylece hastanın hareket ve kıyafet sınırlamaları ortadan kalkar.

Doğum sonrası genişlemelerde Vajinoplasti

Doğum sırasında vajende oluşan yırtıklar vajenin genişlemesine sebep olur. Bunun sonucu olarak ilişki sırasında çiftlerin haz alımları azalır. İlişki sırasında hava girmesi, bu bölgeden istenmeyen seslerin çıkması çiftlerin uyum sorunu yaşamaların sebep olabilir. Ayrıca kadın sağlığı açısından da geniş vajen enfeksiyona daha yatkındır. Bu durumda vajinoplasti denen vajen daraltma ameliyatı yapılmaktadır. Vajen daraltarak hastanın şikâyetleri ortadan kaldırılır. 

Klitoris estetiği

Klitoris denen anatomik bölge kadın genital bölgesinin ön tarafında yer alır ve uyarılmayı sağlayıcıdır. Bu yapının normalden büyük olması, üzerinde normalden fazla bir deri katlantısının olması kişinin haz almasının ve estetik görüntüsünü bozar. Klitorise yapılan estetik müdahale ile bu bölgenin estetiği sağlanmış olunur.

Hymen rekonstrüksiyonu

Ülkemizde kadına şiddet hala devam ederken bekâret yüzünden de kadınların canları yanmaktadır. Kadınları psikolojik, kültürel ve sosyal nedenlerle bakirelik etkilemektedir. Bakirelik sembolü olan kızlık zarı (hymen) onarımı yapılabilmektedir. Bu küçük operasyonla kızın hayata tutunması ve yaşanması muhtemel bir dramın önlenmesi söz konusu olabilir.

26.8.2011 - 9881

İlgili Diğer Yazılar
TPRECD 41. Ulusal Kurultayı sona erdi
TPRECD 41. Ulusal Kurultayı sona erdi
'Estetiğe sosyal medyadan değil kendi ihtiyaçlarınıza göre karar verin'
80 yaşındaki bir insanın estetik 40 göstermek mümkün.
80 yaşındaki bir insanın estetik 40 göstermek mümkün.
Zamanın istenmeyen mirası kırışıklıklara ameliyatsız çözüm
Zamanın istenmeyen mirası kırışıklıklara ameliyatsız çözüm
'Burun estetiği sonrası havuza girmek tehlikeli olabilir'
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]