Genital Uçuk

Virüs erkekte penis üzerine, kadında ise hazneye,dış cinsel organlara ve rahim ağzına yerleşir.

Genital Uçuk

Genital Uçuğun Belirtileri

İlk olarak deriden kabarık, ağrısız bir sivilce şeklinde ortaya çıkar. Bu kabarcıklar, uzun yıllar boyunca kalıcı olabilir ve zaman içinde karnabahar görünümünü alabilirler. Dış cinsel organlarda ortaya çıkan siğillerin bulaşıcılık ve estetik görünüm dışında bir zararı olmamakla birlikte, rahim ağzına yerleşen mikrop, rahim ağzı kanserine neden olması açısından önem taşır. Rahim boynu kanserlerinin %95'inin bu virüs ile ilişkili olduğu belirtilmektedir.

Genital Uçuk Nasıl Bulaşır?

  • Doğrudan temas.
  • Cinsel ilişki.
  • Doğum sırasında anneden bebeğe bulaşabilir.

Tanı

Dış cinsel organlarda bulunan siğillerde tanı, görünüme bakılarak konulur. Rahim ağzı kanserlerinin tanısı, rahim ağzından alınan sürüntü örneğinin, patolojik olarak incelenmesi sonucunda konulur. Buna smir testi denir. Virüsün kanser öncesi değişikliklerle ilişkisi olabileceğinden kadınların, her yıl bu testi yaptırmaları önerilir.

Tedavi

Hastalığın etkin bir tedavi yöntemi yoktur. Dondurma veya yakma denilen işlemler ile kabarcıklar ortadan kaldırılsa bile sonuçlar pek başarılı değildir; hastalık tekrarlayabilir.

Bilinçsizce yaşanan ilişkiler sonucu her yıl binlerce kişiye cinsel hastalık bulaşıyor. Eğitimsizlik ve bilgisizliğin bedeli, ömür boyu taşınan hastalıklara, en önemlisi de rahim ağzı kanserine yakalanmak oluyor. Prezervatifin dahi önleyemediği birçok cinsel hastalıktan korunmanın en etkili yolu ise tek eşlilikten geçiyor. Dünyada her gün 100 milyon kişinin cinsel ilişkiye girdiğini söyleyen Üroloji Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Çevik, her yıl da 15 milyon insanın cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalandığını belirtiyor.

Günümüzde 65 milyonun üzerinde insan virüs kaynaklı cinsel hastalıklarla yaşıyor. Bu hastalıkların üçte ikisi vücutta yıllarca yaşıyor ve hiçbir belirti vermeyebiliyor. Ülkemizde ise her üç kişiden biri, eğitimsizlik ve bilgisizlik başta olmak üzere birçok nedenden dolayı cinsel sorun yaşıyor. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalananlar, genellikle hastalığının farkında bile olmuyor. Cinsel hastalıklar daha çok, cinsel hayatın en aktif olduğu 18-28 yaş arasında görülüyor.

Cinsel ilişki sırasında korunma yöntemlerinin ciddiye alınmaması ya da ihmal edilmesi, çok eşlilik, son yıllarda yurtdışından gelen hayat kadınlarının sağlık kontrolü olmadan çalışmaları, gençler arasında cinsel ilişkinin daha özgürce yaşanması, cinsel yolla bulaşan pek çok hastalığın artmasına neden oldu. En etkili korunma yöntemleri dahi bu hastalıklar karşısında yetersiz kalıyor.

Kısırlığa da Yol Açıyor

Uzmanlar, sağlıklı cinsel ilişki konusunda duyarsızlık ve bilgisizliğin özellikle kadınları tehdit ettiğine dikkat çekiyor. Son yıllarda artan, HPV virüsünün neden olduğu Genital siğiller rahim ağzı kanserine davetiye çıkarıyor. Yine cinsel yolla bulaşan hastalıklar, hem kadınlarda hem de erkeklerde kısırlığa neden olabiliyor ve çocuk sahibi olmak isteyenlerin hayallerini yerle bir ediyor. Ağrı ve yanma gibi şikayet unsuru oluşturmayan, zararsız görünen Genital siğillerle birlikte Herpes, Molluscum, bakterilerin neden olduğu bel soğukluğunun günümüzde artık çok sık görüldüğüne dikkat çeken uzmanlar, virüs hastalıklarının doğum sırasında bebeğe geçebileceğini belirtiyor.

Utanıldığı İçin Saklanıyor

Önce erkeklerde ortaya çıkan cinsel hastalık belirtileri; karın ağrısı, idrar yolu iltihabı, sık sık idrara gitme, idrar sırasında yanma, özellikle kadınlarda tekrarlayan idrar yolları iltihabı, cinsel organda kızarıklık, kaşıntı, döküntü, üreme organlarında renkli akıntılarla kendini gösteriyor. Uzmanlar, sağlıklı cinsel ilişki konusunda yeterli düzeyde korunma yöntemleri bilgisine sahip olmayan toplumumuzun tedavi aşamasında da sınıfta kaldığını, genellikle eczaneden aldığı antibiyotikle hastalığını tedavi etmeye çalıştığını belirtiyor.

Kişinin, utanarak cinsel hastalığını sakladığını ya da farkına varmadan bunu eşine ve partnerine bulaştırdığını ifade eden uzmanlar, her fırsatta cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en etkili yönteminin tek eşlilik olduğunu vurguluyor.

Stresle Yeniden Çıkıyor

Cinsel temasla bulaştığı zaman vücudunuzdan ömür boyu atamayacağınız, halk arasında ''cinsel bölgede uçuk'' olarak bilinen Herpes virüsü, bilinçsiz cinsel ilişkilerin ardından vücuda yerleştikten sonra tamamen yok edilemiyor. Bulaştıktan sonra stresli dönemlerde cinsel bölgede tekrar ortaya çıkıyor, sadece şikayetleri hafifletici tedaviler yapılıyor. Bu virüsü tamamen yok edecek bir tedavi yöntemi ise henüz bulunamadı. Herpes vakaları son yıllarda çok eşli ve cinsel özgürlüğün fazlaca yaşandığı ülkemizde yaygın olarak görülmeye başladı.

Dudaktaki Uçuğa Benziyor

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Çevik, cinsel temasla bulaşan Herpes Simplex Virüsü''nün Genital bölgede sivilce şeklinde lezyonlar olarak kendini gösterdiğini, hastalık belirtilerinin görüntü olarak dudak çevresindeki uçuğa benzediğini açıkladı. Doç. Dr. Çevik, içi berrak sivilce gibi sıvı dolu yapıların, stresli dönemlerde vücut direncinin düşmesiyle tekrar aktif hale geldiğini vurguladı. 

''Tip 2'' Olarak Adlandırılıyor

Cinsel ilişki ile virüs bulaşmışsa, 1 ila 4 haftada belirtileri ortaya çıkıyor. İlk belirtiler 2-3 hafta Genital bölgede aktif olarak görülüyor. Herpes, kadınlarda daha çok vajinanın ön kısmı ve rahim ağzına, erkeklerde ise penisin son kısmına yerleşiyor. Vücut direnci yüksek kişilerde bu süre ortalama 1 haftaya düşüyor. Nükseden lezyonlar 3-4 gün içinde kendiliğinden geçiyor. Ağrı gibi şikayetlere yol açan Herpes hastalığında sivilcelerin patlaması ya da patlatılması durumunda şiddetli yanma, ağrı, oturamama gibi yakınmalar başlıyor.

Kadınlarda bu belirtilere ek olarak idrar yaparken yanma ve vajinal akıntı oluşabiliyor. Genital bölgede yaşayan bu virüsler ''Tip 2'' olarak adlandırılıyor. ''Tip 1'' virüsü ise genellikle dudak çevresinde ortaya çıkıyor. ''Tip 2'' virüslerin çok nadir de olsa dudak çevresinde ortaya çıktığı görülüyor.

Sadık Kal; Güvende Ol

Aktif olduğu dönemde kişinin cinsel ilişkiye girdiği takdirde bunu partnerine ya da eşine bulaştıracağını söyleyen Doç. Dr. İbrahim Çevik, "Herpes hastalığı son zamanlarda özellikle gençler arasında artmaya başladı. Üstelik Herpes ile birlikte Genital siğil ya da molloscum hastalığı bir arada görülüyor. Bu virüse karşı prezervatif koruyucu olmuyor.

Çünkü prezervatifin koruyamadığı Genital bölgeyle temas sırasında virüs bulaşabiliyor. En iyi korunma yöntemi ise tek eşlilikten geçiyor " şeklinde konuşuyor. Aktif olduğu dönemde kişinin oturmasına izin vermeyecek kadar şiddetli ağrılara neden olan, cinsel ilişkiyi engelleyen hastalığın belirtileri geçtiğinde ilişkiye girilebiliyor.

Kökü Kurutulmuyor

Bu virüsü alan kişi ömür boyu dönem dönem aktif hale gelecek olan Herpes' le yaşamayı öğrenmek zorunda kalıyor. Virüsün kökünün kurutulamadığını, bunu yok edecek bir tedavinin şimdilik bulunmadığını anlatan Doç. Dr. Çevik, tedavi yöntemlerini şöyle anlatıyor: "Kişinin bu virüsü taşıyıp taşımadığını kan testleriyle anlayabiliriz. Teşhisi desteklemek için, vücuda girdiğinde virüsle savaşan antikorların kandaki düzeyine bakılır.

En pratik yöntem budur. Ayrıca belirtilerden örnekler alınarak kültürde virüsün üremesi tanıya yardımcı olur. Hasta doktora geldiğinde yapacak fazla bir şey yoktur. Bunun aşısı yok. Herpes''in aktif olduğu dönemlerde iğne, hap ya da krem tedavileri şikayeti hafifletmekte etkili olabilir. Hap tedavisi erken dönemde faydalı olur. Bu virüsün kökünü kurutmak mümkün değil. Halkımız, Herpes virüsünün yol açtığı sivilce şeklinde belirtileri görünce kolay edinildiği için deri pomatları kullanıyor. Ancak bunların ne yazık ki hiçbir faydası yoktur. "

14.4.2008 - 607

İlgili Diğer Yazılar
Koronavirüs yüzünden İstanbul
Koronavirüs yüzünden İstanbul'da toplu taşıma kullanım oranı yüzde 44 seviyesine düştü
Şanlıurfa
Şanlıurfa'da bir grup, Diyanet'in kararına uymayıp cemaatle namaza devam edeceğini açıkladı
Bedenininiz koronavirüsten korurken psikolojinizi de unutmayın
CHP
CHP'den korkutan koronavirüs raporu: Sağlık personeli ve yatak sayısı yetersiz
Virüs geçici, fobisi kalıcı olmasın
Virüs geçici, fobisi kalıcı olmasın
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]