Gözyaşınız Yalnızca Ağlarken İşe Yaramıyor

Acıbadem Kayseri Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Nilgün İlgün Özali, göz kuruluğuyla ilgili belirtileri ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Gözyaşınız Yalnızca Ağlarken İşe Yaramıyor

Acıbadem Kayseri Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Nilgün İlgün Özali, göz kuruluğuyla ilgili belirtileri ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Gözyaşının net ve düzgün görmeyi sağladığını belirten Dr. Nilgün İlgün Özali, göz kuruluğunun fark edilmesi durumunda uzmana başvurulması gerektiğini söyledi. Dr. Nilgün İlgün Özali, göz kuruluğunun belirtilerini yanma ve batma hissi, göz içinde ve çevresinde mukus iplikleri ya da yapışkan bir akıntı, kızarıklık, refleks aşırı yaşarma, yorgunluk hissi ve göz içinde yabancı cisim kaçmış hissi olarak sıraladı.

Gözyaşı suyunda, yağ, mukus, elektrolitler, vitaminler, şeker ve amino asidler bulunduğunu belirten Dr. Nilgün İlgün Özali, "Gözyaşı film tabakası gözün ön tabakalarını besleyipoksijen alışverişini temin ederek göz yüzeyinin düzgün ve şeffaf olmasını sağlıyor. Bu tabaka sayesinde net ve düzgün görme mümkün oluyor. Tabaka ayrıca, göze giren yabancı cisimleri, allerjik ve mikrobik maddeleri yıkayıp uzaklaştırmayı sağlıyor. Mikrobik maddelere karşı koruyucu ımmünglobülinler ve immünmodülatörler ihtiva ediyor." diye konuştu.

ROMATİZMAL HASTALIKLAR VE MENAPOZ ARTIRICI ETKEN

Yaşa bağlı olarak gözyaşı miktarının azaldığını kaydeden Dr. Nilgün İlgün Özali, kuru gözün nedenleri ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Erkekler ve kadınlarda her yaşta olabilen kuru gözün, menapoz sonrasıgörülme sıklığı daha da artıyor. Bunun yanı sıra bazı romatizmal hastalıklar veya diüretik, beta-blokör veya antihistaminikler gibi bazı ilaçlar da gözyaşı salgısında azalmaya yol açabiliyor. Eğer bu tedavilerin kullanılması zorunlu ise hastaya suni gözyaşı damlaları ilave edilebiliyor."

KESİN TANI İÇİN GÖZYAŞI ÖLÇÜMÜ

Kuru gözün kesin tanısının gözyaşı üretimini ölçen testlerle koyulabildiğini söyleyen Dr. Nilgün İlgün Özali, tanı konulduktan sonraki tedavi yöntemlerini, göz yaşı ilavesi, mevcut gözyaşını koruma, ortamı nemli tutma, sigara dumanı, saç kurutma makinesi ve rüzgarlı ortamlardan kaçınma ve göz yaşı salgısını artıran ilaçlar kullanma şeklinde sıraladı. - KAYSERİ

17.05.2016 - 20930Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]