Greenlight Tedavisi Nasıl Uygulanıyor?

Geceleri sık idrar yapma, idrar yaparken zorlanma gibi şikayetlerle yaşam kalitesini düşüren iyi huylu prostat büyümesi, Greenlight yöntemi ile etkin şekilde tedavi ediliyor. Üstelik yöntemin yan etkileri, yok denecek kadar az.

Greenlight Tedavisi Nasıl Uygulanıyor?

60 yaşındaki erkeklerin yarısında, 80 yaşındaki erkeklerin yüzde 80’inde görülen iyi huylu prostat büyümesi geceleri sık idrar yapma, idrar yaparken zorlanma, idrar kesesinin tam olarak boşaltamama hissi, zayıf idrar akımı ve hatta idrar kaçırma gibi şikayetlere neden oluyor.


Hattat Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Halim Hattat, “Prostat büyümesi erkeklerin önemli bir sorunu ancak Greenlight yöntemi ile bu sorunu etkin ve kolayca çözüyoruz” diyerek yöntem hakkında merak edilen sorulara yanıt verdi. 


Hastalığın tedavisinde, ilaç, lazer ve cerrahi yöntemlerin uygulandığını söyleyen Prof. Dr. Halim Hattat, “Bu tedavi yöntemlerinin etkinliği ile neden olduğu yan etkiler arasında doğru ilişki mevcuttur. Yani bir tedavi ne kadar etkin ise o kadar yan etkiye neden olmaktaydı. Greenlight ile prostat tedavisi işte bu ilişkiyi kıran yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Greenlight yöntemi, prostat tedavisinde en etkili yöntem olan TUR ile aynı etkinliğe sahipken, neden olduğu yan etkiler ise TUR ile kıyaslanamayacak kadar az görülüyor” dedi.


Greenlight Lazer cihazı ile uygulanan PVP (Photoselective Vaporisation of the Prostate) yönteminin, Amerika’da geliştirildiğini vurgulayan Prof. Hattat, “Yöntem, genel veya lokal anestezi altında prostat dokusunun lazer enerjisi yardımıyla buharlaştırılmasıdır.


Bu, KTP lazer olarak adlandırılan ve yeşil ışık yayan bir lazer ışığıdır. Hemen tamamı hemoglobin tarafından emilir ve dolayısıyla prostat dokusunu buharlaştırırken kanamaya neden olmaz. Bu özelliği sayesinde, sıvı ortamda lazer ışığının enerji kaybetmeden prostat dokusuna ulaşması ve istenilen doku buharlaşması sağlanmış olur” dedi.


Greenlight ile tedavi, ameliyathane şartlarında steril ortamda yapılıyor. Hastanın idrar yolundan özel bir aletle girilerek mesane ve prostat görülüyor, aletin içinden sevk edilen bir lazer probundan çıkan ışınlarla prostat buharlaştırılıyor. Kanama olmadığından ameliyat iyi bir görüş altında yapılabiliyor.


Prof. Hattat, “Buharlaştırma işleminden sonra aynen açık ameliyat veya diğer yöntemlerde olduğu gibi prostatın tıkanmaya neden olan kısmı buharlaştırılarak idrar yolu açılıyor, bundan dolayı da Greenlight yöntemi diğer ameliyatlarla aynı etkili sonuçları veriyor” diyerek hastanın sağlığına dönmesinin çabuk, ağrının ise yok denecek kadar az olduğunu vurguladı.


Prof. Hattat, yöntemin iyi huylu prostat büyümesine bağlı şikayetleri olan veya bu hastalığa bağlı idrar yolu enfeksiyonu, mesane taşı gibi yan etkiler gelişmiş, büyük prostatlar dahil tüm prostat hastalarına uygulanabildiğinin altını çizdi.

27.05.2011 - 7667İlgili Diğer Yazılar
Howe'dan İlginç İtiraf: Yunusla İlişkiye Girdim
Elektronik Cinsel İlişki Sözleşmesi
Elektronik Cinsel İlişki Sözleşmesi
Burunsuz Doğan Çocuğa 3D Yazıcıyla Burun Yapılacak
Burunsuz Doğan Çocuğa 3D Yazıcıyla Burun Yapılacak
Böbrek Kanseri Sayısı Her Geçen Gün Artıyor
Böbrek Kanseri Sayısı Her Geçen Gün Artıyor
Guatr Belirtileri Nelerdir?
Guatr Belirtileri Nelerdir?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Gebeliğin Hangi Döneminde Diş Tedavisi Yapılmamalıdır ?
Gebeliğin Hangi Döneminde Diş Tedavisi Yapılmamalıdır ?
Sağlık Video İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Doğru Sonuç Verir ?
İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Doğru Sonuç Verir ?
Sağlık Video Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ?
Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ?
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]