'Grip mi, korona mı' korkusu yaşamamak için maske tavsiyesi

SAMSUN İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, insanların soğuk algınlığının artacağı bu dönemde 'Grip mi oldum, korona mı oldum?

'Grip mi, korona mı' korkusu yaşamamak için maske tavsiyesi

SAMSUN İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, insanların soğuk algınlığının artacağı bu dönemde 'Grip mi oldum, korona mı oldum?' korkusu yaşamaması için, mutlaka maske kullanımına dikkat etmesi gerektiğini belirterek, "Ev ziyaretlerine ara verin, maske ve sosyal mesafeyi koruyamayacağınız kapalı alanlarda bulunmayın" dedi.

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte mevsimsel grip vakalarında ortaya çıkacak artış hakkında uyarılarda bulunan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, insanların soğuk algınlığının artacağı bu dönemde 'Grip mi oldum, korona mı oldum?' korkusu yaşamaması için, mutlaka maske kullanımına dikkat etmesi gerektiğini, maskenin hem grip hem de koronavirüse karşı halen en önemli silah olduğunu vurguladı. Oruç, havaların soğumasıyla birlikte insanların kapalı alanlarda vakit geçirdikleri sürelerin artacağını ve soğuk nedeniyle mekanların havalandırılmasının zor olacağını, bu durumun da bulaş oranını artıracağını belirtti.

'MİSAFİRLİKLERİ YAZA BIRAKIN'

Özellikle ev içinde gerçekleştirilecek misafir ağırlama gibi sosyal aktivitelere ara verilmesi gerektiğini ifade eden Oruç, "Kışın grip mi oldum korona mı oldum korkusu yaşamamak için, ev ziyaretlerine ara verin, misafirlikleri yaza bırakın, maske ve sosyal mesafeyi koruyamayacağınız kapalı alanlarda bulunmayın. Zorunlu olarak yapılması gereken söz kesme, kız isteme gibi durumlarda ise olabildiğince az kişiyle, belirli sürelerle, maske ve sosyal mesafe kurallarına uygun davranılması gerekiyor. 'Aile arasında maske ve sosyal mesafeye ne gerek var, bu güzel günümüzde maskeli mi oturacağız' diye düşünülmemelidir. Bu tür düşünceler koronavirisü akciğerlerimizde misafir etmekten başka bir sonuca neden olmaz ve vaka sayısındaki artış kaçınılmaz hale gelir" diye konuştu.

'ÖNLEMLER ALINDIĞINDA, VAKA ARTIŞININ ÖNÜNE GEÇİLEBİLİR'

Koronavirüs, grip ve soğuk algınlığının birbirine oldukça benzer belirtiler gösterdiğini belirten Oruç, "Koronavirüs ve grip arasındaki en ayırıcı nokta, koronada ortaya çıkan koku ve tat kaybıyla, nefes darlığıdır. Ayrıca koronavirüste grip ve soğuk algınlığında görülen burun akıntısı, tıkanıklığı ve hapşırma belirtilerin de daha az görülüyor. Maske ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak davranılması gerekiyor. Kış aylarının en önemli aksesuarı, artık hayat kurtarıcı rolü olan maskedir, gerekli önlemler alındığında, vaka artışının önüne geçilebilir" ifadelerini kullandı.

20.10.2020 - 48784Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]