Hamilelik Sürecinde Duygular Değişebilir!

Annelik, bebek sağlığı, gelişimi ve psikolojisi ile ilgili güvenilir kaynaklardan bilgiler edinebilir. Bu bilgi edinme süreci bebek doğduktan sonra annenin işini oldukça kolaylaştırmaktadır.

Hamilelik Sürecinde Duygular Değişebilir!

Bu dönemde duygular ve davranışlar  hızla  değişen hormonlara bağlı  olarak  farklılaşır ve kadının hassaslığı artar. 

Geçen her ay bebeğinin sağlığı ile ilgili endişeleri  yükselir  ve   bu endişelere bağlı olarak oluşan   sinirlilik çevresindeki kişiler tarafından sıklıkla gözlemlenir.  Değişen duygusal değişimler karşısında çevrenin desteği ve anlayışı  çok önemidir.   Bu dönemde anne adayı da hem kendisi hem de bebeğinin sağlığı için  bazı  çabalar göstermelidir.

Hamile olduğunu ilk öğrendiği andan itibaren bu duygunun  keyfini çıkarmalıdır. Bebeği ile konuşmaya başlayabilir,  yaşadığı güzel duyguları eşi  ve yakın çevresi ile paylaşabilir . Her paylaşımı bu duyguyu daha yoğun hissetmesine neden olacaktır.

İlk haftadan itibaren yaşamında stres yaratabilecek kişilere ve olaylara karşı kendisini korumaya almalıdır.  İlerleyen aylarda onu üzebilecek  kişi ve olaylardan uzak kalmayı başarabilmeli sadece yaşamına ve bebeğine odaklanmalıdır. Bu konularda yaşanabilecek  endişeleri eşi ile paylaşabilir gerekirse dışarıdan bir uzman yardımı  alabilir.

Hamilelik süresince doktoru ile yakın bir iletişim içinde olmalı ve ona  güvenmelidir.  Bebeğin sağlığı ile ilgili endişelerini öncelikle  doktoru ile paylaşmalıdır.

Gün içerisinde uygulayabileceği bir yşam planı  oluşturabilir. 

Günlük planını  listeleyerek  görünür bir alana asabilir .

Böylece hamileliği için bir motivasyon oluşturarak olumsuz süreçleri yaşamından daha kolay çıkartabilmeyi başarabilir. Planında nasıl beslenmesi gerektiği, öğünlerinin içeriği, doktorunun önerileri, kitap- dergi  okuma saatleri, doktorunun önerdiği spor aktiviteleri ve  keyifli buluşmalar listelenebilir.

Ne zaman  ne yapması gerektiğini bilen bir anne endişelenmez, kendine güvenir ve böylece daha az yorulur.

Anne adayının hamilelik süresinde kendisine ayırdığı her güzel an psikolojisi  ve sağlıklı bir hamilelik süreci için çok önemlidir.   Mutlu bir anne adayı bebeğinin ay ay sağlıklı gelişimine büyük  katkılar sağlayacak ve evliliğinin de bu süreçte zarar  görmemesi için gerekli zemini hazırlayacaktır.

Zorlu bir hamilelik süreci evlilikler için de  riskli  olabiliyor. Eşlerin birbirine vereceği her türlü moral, destek önemlidir. Birlikte  yapılacak keyifli sohbetler ve aktivitelere özellikle dikkat edilmelidir.

Anne ve baba adayının  günün belli saatlerinde bebekle yapacağı sohbetler unutulmamalıdır. Bu sohbetler  bebek kadar annenin psikolojisini de olumlu etkileyecektir.

Anne adayı; değişen duygularını fark etmeye özen göstermeli, gerginliğinin arttığını hissettiği dönemlerde kendisine  daha fazla zaman ayırmalıdır.

Diğer anne adayları ile başarılı ve olumlu annelik öykülerini içeren sohbetler düzenleyebilir. Olumsuz örnekleri dinlememeye özen göstermeli, bu konuda karşılaştığı haberler ve televizyon programlarından uzak durmalıdır.  Bu durum  anne adayının endişelerini ortaya çıkarabilir veya arttırabilir.

Titiz bir kişilik yapısına sahipse yani evinin düzenine ve temizliğine  fazlasıyla önem veriyorsa   hamileliği süresince buna bir ara vermesi gerektiğini  hatırlamalıdır. Öncelikle kendisine zaman ayırması gerektiğini bilmeli , kendisini yormayacak düzeyde bir gün geçirmeye özen göstermelidir.

Psikolog Eda Gökduman

25.2.2011 - 5594

İlgili Diğer Yazılar
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Gebeliği engelleyen 2 önemli neden !
Gebeliği engelleyen 2 önemli neden !
Gebelik diyabetinin anne karnındaki bebeğe 4 olumsuz etkisi
Gebelik diyabetinin anne karnındaki bebeğe 4 olumsuz etkisi
Yumurta dondurma nedir ?
Yumurta dondurma nedir ?
Hamilelikte ilk 3 aydaki kanamalar neden olur ?
Hamilelikte ilk 3 aydaki kanamalar neden olur ?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]