Haşerelerle Mücadelede Etkin İlaçlar Haritası Çıkartılacak

ANIL KURU - Konya Gıda ve Tarım Üniversitesince (KGTÜ) karasinek, sivrisinek ve hamam böcekleri üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye'nin haşereyle mücadelesinde etkin ilaçlar haritası çıkartılacak.

Haşerelerle Mücadelede Etkin İlaçlar Haritası Çıkartılacak
SAVAŞ GÜLER - ANIL KURU - Konya Gıda ve Tarım Üniversitesince (KGTÜ) karasinek, sivrisinek ve hamam böcekleri üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye'nin haşereyle mücadelesinde etkin ilaçlar haritası çıkartılacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen projenin, pilot bölge seçilen Konya bölümünü yürüten KTGÜ Stratejik Ürünler Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SARGEM), farklı coğrafi bölgelerde zararlılara karşı kullanılacak ilaçları belirleyecek.

Haşere ile mücadelenin daha bilinçli şekilde yapılmasını sağlayacak çalışma ile çevreye zarar vermeden daha ekonomik ve etkin çaba gerçekleştirilecek.

KGTÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin Türkiye tarımı için önemli olduğunu söyledi.

Başta belediyeler olmak üzere zirai alanlarda, zararlı böcekler ve hastalıklarla mücadelede birçok tarım ilacı kullanıldığını anımsatan Çökmüş, şunları dile getirdi:

"Bu tarım ilaçlarına benzer, sivrisinek, hamam böceği ve karasinek için de bazı ilaçlar kullanıyoruz. Özellikle 1950'den sonra bütün dünyada bu ilaçlara karşı zararlı böceklerde direnç ortaya çıktı. Dolayısıyla bu direnç durumunu gözetmeden bir bölgede ilaçlama yapıldığında, yeterince başarılı olunamadığını gördük."

Çökmüş, Türkiye'nin farklı bölgelerinden böcek ve sinek örnekleri aldıklarını, bunların hangi ilaçlara karşı dirençli olduğunu tespit çalışmaları yaptıklarını anlattı.

Bölgelerde hangi ilacın faydalı olabileceğinin belirleneceğini vurgulayan Çökmüş, "Araştırmalar neticesinde, kullanılan ilaçların hangilerinin maliyetli ve çevre sağlığını olumsuz etkilediğini söyleyebileceğiz. Sağlık Bakanlığı, bu çalışmayı ilk başta bütün Türkiye'de uygulamak yerine, metot ve deneylerin standart olması açısından pilot bölge olarak Konya ve Şanlıurfa'yı seçti." diye konuştu.

- Doğru ve bilinçli mücadele sağlanacak

Çökmüş, araştırma kapsamında Konya'daki 5 değişik bölgeden numune aldıklarını, yerel yönetimlerin kullandığı ilaçlara karşı hayvanların ne derece direnç kazandığının tespitinin yapılacağını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Hangi ilaçlara direnç kazandıklarını belirledikten sonra yerel yönetimlere diyeceğiz ki 'Bu ilaçları kullanmanıza gerek yok.' Haşerelere karşı etkili ilaçlar laboratuvar çalışmalarının ardından tespit edilecek. Bu şekilde hem doğru ilaç kullanmış olacağız hem gereksiz ilaç kullanmayacağız hem de çevreye kötü amaçlı müdahale etmemiş olacağız. Gereksiz maddi bir külfetin altına girmemiş olacağız. Çalışmalarımız tamamlandıktan sonra böcek türlerinin haritası çıkarılarak, bunun tüm Türkiye'yi kapsaması sağlanacak. Projemiz gelecek nesillere daha dengeli ve korunmuş bir doğa bırakabilmek açısından son derece önemli."

"Uygun kullanılmayan ilaçlar doğayı tahrip ediyor"

Üniversitenin Biyosidal Ürün Analiz Laboratuvarı Biyolojik Etkinlik Birim Sorumlusu Hakan Eligül de haşere üzerinde kullanılan ilaçlar için biyolojik ve kimyasal etkinlik testleri yaptıklarını aktardı.

İlaçların, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden toplanan canlı popülasyonlar ile Dünya Sağlık Örgütünden alınan popülasyonlarda denendiğini vurgulayan Eligül, "Uygun görülen ve popülasyona etki eden ilaçlar ruhsatlandırılıp verilmeye başlanacak. Uygun kullanılmayan ilaçlar doğayı tahrip ediyor. Haşereyi öldürmediği gibi daha da dirençli hale gelmelerine sebep oluyor. Bu durum daha ciddi sonuçlara yol açabiliyor." diye konuştu.

28.5.2017 - 27360Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]