Hastalık Gelmeden Önleminizi Alın!

Uzmanlar, havaların soğumasıyla birlikte kış hastalıklarının da yavaş yavaş ortaya çıktığını hatırlatarak, kışı yatakta geçirmemek için çeşitli uyarılarda bulundu.

Hastalık Gelmeden Önleminizi Alın!

Üst solunum yolu enfeksiyonları tehlikeli mi? Zatürreenin ilk belirtileri neler? Akut bronşit tedavi edilmez ise ne olur? Grip aşısı ne zaman yapılmalı? Amerikan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Levent Tabak ve Dr. Elif Altuğ Kolsuk, tüm bu sorulara yanıt vererek, kışı yatakta geçirmemek için çeşitli uyarılarda bulundu. Yapılan açıklamada, gribin belirtilerinin, soğuk algınlığında görülen belirtilerden daha şiddetli olduğu ifade edilerek, bu belirtiler şöyle sıralandı: "Yüksek ateş, öksürük, baş, boğaz, vücut ve kas ağrısı ve halsizlik. "


Okul çağındaki çocuklar ve gençlerdeki yakınmaların ise erişkinlerdekilerle benzerlik gösterdiği, ancak bebeklerde tanı koymanın zor olduğu, belirtilerin, diğer virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar gibi olduğu bildirildi. Açıklamada, iyileşme sürecinin 1-2 hafta içerisinde tamamlandığı, özellikle yaşlılarda halsizlik, kuvvetsizlik gibi yakınmaların, iyileşmenin ardından da uzun süre devam edebileceği ifade edilerek, "Etkili bir tedavi ile hastalık süresi kısaltılır ve yaşam kalitesi artırılabilir.


En iyi korunma yöntemi grip aşısı olup; en uygun uygulama zamanı Ekim başı ila Kasım ortasındadır. Grip aşısı, her yıl tekrarlanmalıdır " denildi.


50 yaş ve üzerindekiler, huzurevinde yaşayan veya kronik bakım altındaki kişiler, kalp ve akciğer hastaları ile astım gibi kronik hastalığı olanlar, 6 ay-18 yaş arasında uzun süreli aspirin tedavisi gören çocuklar, kronik hastalık nedeniyle son 1 yıldır hastanede yatan veya tedavi görenler, HIV pozitif virüsü taşıyanların ve kalabalık ortamlarda yaşayan öğrenci ve askerler ile diğer meslek gruplarındakilerin grip aşısı olmaları gerektiğini vurgulandı.


Hastalığın en yaygın komplikasyonunun ise zatüre gelişimine neden olması olduğu belirtilirken, nefes darlığı ve öksürükle birlikte göğüs ağrısı görülmesi durumunda; ayrıca sarı-yeşil renkte veya kanlı bir şekilde balgam geliştiğinde, mutlaka doktora başvurulması gerektiğinin altı çizildi.


Önlem alınmadığı takdirde ölümcül olabilen zatüre hakkında da bilgi veren uzmanlar, "Akciğerdeki hava keselerinin iltihap ve sıvı ile dolması neticesinde kana oksijen ulaşamadığı için vücut hücreleri düzenli çalışamaz. Akciğerlerde ciddi bir enfeksiyona yol açması nedeniyle zatüre ölümcül sonuçlar doğurabilir. Hastalığın belirtileri, ani ve şiddetli ataklarla gelen kuru öksürük, ateş ve titreme, bulantı ve kusma ve halsizlik şeklinde olabilir. Hastalığın tedavisi ise genç, bağışıklık sistemi güçlü kişiler ile erken tanı konulan vakalarda ayrıca enfeksiyonun lokal olduğu kişilerde tedaviye yanıt alınmaktadır.


Doktorun önerisiyle uygun antibiyotik belirlenerek; hastalığın seyrine göre kullanılmaktadır. İyi bir terleme ve gereken durumlarda oksijen alımı ile destek tedavisi sağlanır. Yakınmalar, 7 ila 10 gün içerisinde azalsa da tamamen iyileşme sağlanması haftalar sürebilir. Hastalığın tekrarını önlemek için yeterli sürede istirahat gerekmektedir " açıklamasında bulundu.

 

4.12.2010 - 3176İlgili Diğer Yazılar
Grip enfeksiyonu mevsimi başlıyor
Grip enfeksiyonu mevsimi başlıyor
Gripte Mart Alarmı
Gripte Mart Alarmı
Gripten Koruyucu 7 Önlem
Gripten Koruyucu 7 Önlem
Grip Ve Nezleyi Birbirine Karıştırmayın
Grip Ve Nezleyi Birbirine Karıştırmayın
Grip Şakaya Gelmez
Grip Şakaya Gelmez
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]