Hayat Kurtaran Projeye STK Desteği

Esenler Belediyesi ile İstanbul Ticaret Odası'nın birlikte yürüttüğü ve kamuoyunda "hayat kurtaran proje" olarak bilenen "% 100 Hayat" projesine sivil toplum kuruluşlarından da destek gelmeye başladı.

Hayat Kurtaran Projeye STK Desteği

Madde bağımlısı gençlerin yeniden hayatı kazandırılmasını amaçlayan projeye, ilçenin önde gelen sivil toplum kuruluşları tam destek veriyor.

Esenler Belediyesi ve İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 2010 yılı Mart ayından bu yana ortaklaşa yürüttüğü “Yüzde 100 Hayat- Madde Bağımlıları Rehabilitasyonu ve Meslek Edindirme Projesi” başarı ile devam ediyor. Projeden olumlu sonuç alınması üzerine 2011 yılbaşı itibariyle İTO ile birlikte ikinci bir protokol imzalayarak çalışmalarına devam eden Esenler Belediyesi, ilçede hiç madde bağımlısı kalmayıncaya kadar mücadeleye kararlı görünüyor. Projeyi daha da verimli hale getirmek için halka yaymaya çalışan Esenler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ilçedeki tüm sivil toplum kuruluşları ile dirsek temasına geçti.

STK’lar: Biz de Varız

Son yıllarda ülkemizin önde gelen problemlerinden biri haline gelen madde bağımlılığı ve buna bağlı suçların artması, vatandaşları da bu konuda duyarlı hale getirdiğini gösteriyor. Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün bu konudaki işbirliği taleplerine, mahalli dernekler başta olmak üzere Esenler’deki hemen hemen tüm sivil toplum kuruluşları olumlu cevap verdi. Sivil toplum kuruluşları ile yürütülen işbirliğinin ilk aşaması, madde bağımlılığının anlatılması, vatandaşların bilinçlendirilmesi, çevrelerindeki bu gibi kimselerin tedaviye ikna edilmesi, tedavileri tamamlananların sahiplenilmesi gibi amaçlara dönük seminerlerle başladı. Sağlık İşleri Müdürlüğü Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden psikologlar, sıra ile ilçedeki tüm dernek ve vakıflarda % 100 Hayat Projesi’ni ve yürütülebilecek işbirliğini anlatıyor.

Başarı Oranımız Çok İyi

Son olarak İlim Rahmet ve Kültür Derneği (İKRA) Esenler Şubesi’nde bir seminer düzenleyen Psikolojik Danışmanlık Merkezi psikologları, projenin başarı ile yürüdüğünü, sivil toplum kuruluşlarının desteği ile başarı çıtasını daha da yükseltmek istediklerini söylediler. Uzman Psikolog Yasin Eksen, dernek üyelerine bağımlılık, fiziksel, sosyal ve psikolojik zararları, belirtileri, tedavi yolları gibi konularda bilgiler verdikten sonra, “Bağımlılık kronik bir hastalıktır. Dolaysıya tedavi ve rehabilitasyon süreci de çok zordur. Madde bağımlılarının yeniden hayata kazandırılması için dünyada yürütülen projelerin ortalama başarı oranı yüzde 12 civarlarında. Geçtiğimiz yıl yürüttüğümüz projede bizim başarı oranımız ise yüzde 44. Bu çok iyi bir rakam. Desteklerinizle bu oranı daha da yükseltmek istiyoruz” dedi.

Suçlamadan Yaklaşın

Uzman Psikolog İbrahim Nabi Selçuk da, Esenler Belediyesi’nce yürütülen % 100 Hayat Projesi hakkında bilgi verdikten sonra, madde kullananların kendileri istemedikçe tedavilerinin çok güç olduğunu anlattı. Selçuk, “Esenler’de 250’in üzerinde madde bağımlısı tespit ettik. Tedaviye ikna etmek için evlerine defalarca gittiğimiz oldu. Bunlardan 100 civarında kullanıcı tedaviyi kabul etti ve projemizin temelini oluşturdular. Şimdi kalanları ikna ve tedavi etmek için çaba harcıyoruz. Eğer sizin çevrenizde de madde kullandığından şüphelendikleriniz varsa, onları suçlamadan tedaviye ikna etmelisiniz” dedi.

Madde bağımlılığına başlamanın arka planındaki sebeplerin ortadan kaldırılmadan tedavide başarılı olmanın mümkün olmadığını dile getiren Selçuk, “Sosyal projelerin en önemli ayağı sosyal destektir. Toplumda bir algı, bir duyarlılık oluşturmadan başarılı olmanız mümkün değil. Bu sebeple sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düşüyor. Bizim tedavi edip hayata kazandırdıklarımıza dışlamadan, daha güçlü bir sosyal çevre ile sahip çıkmalıyız” şeklinde konuştu.

İbrahim Nabi Selçuk, projenin bir yıl daha süreceğini, kendilerinin de destek alabilmek ve işbirliği yapabilmek için ilçedeki tüm sivil toplum kuruluşlarındaki seminerlere devam edeceklerini söyledi. Seminere katılanlar da konu ile ilgili psikologlara sorular yönelttiler.

28.1.2011 - 4725İlgili Diğer Yazılar
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Dünya nüfusu hızla zehirleniyor
Dünya nüfusu hızla zehirleniyor
Metamfetamin Adamı İşte Böyle Yapar
Metamfetamin Adamı İşte Böyle Yapar
Çematem, Gençleri Madde Bağımlılığından Kurtarıyor
Çematem, Gençleri Madde Bağımlılığından Kurtarıyor
Arkadaşa Danışmak ile Psikoloğa Danışmak Arasındaki Farklar
Arkadaşa Danışmak ile Psikoloğa Danışmak Arasındaki Farklar
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]