Hepimiz Genç Kalmak İstiyoruz!

Şimdi gençsiniz, güzelsiniz, güçlüsünüz. Peki bu muhteşem üçlüyü uzun yıllar bir arada tutmak istemez misiniz? Dr. Nadia Volf'un önerileriyle 'yaşam boyu genç' ve sağlıklı olabilirsiniz

Hepimiz Genç Kalmak İstiyoruz!

Kadın vücudu, yirmili yaşların başında gelişimini tamamlıyor. Çinli doktorlar, kadın organizmasının yedi yıllık dönemlerde şekillendiğini savunuyor. Gerçekte de 21’inci yaştan itibaren organlarımız gelişimi tamamlıyor.

Bu yaş aynı zamanda toplum içinde yeni bir role bürünmeyi sembolize ediyor. Genellikle bu yaşta ailemizle güçlü bağımızı koparıp, kendi kararlarımızı aldığımız bir döneme  başlarız. Bu iki etken, birçok muhtemel sağlık probleminin ve dengesizliğin anahtarıdır.

20’li yaşlarda en çok rastlanan problemler, sistit, karın ağrısı, mantar ve alerjidir. Bunların hemen hepsinin sebebi, dolayısıyla da tedavisi aynıdır. Çözüm genellikle bağırsak dokusunu güçlendirmektir. Bunun için süt ürünleri tüketimini azaltın.

Çünkü besin maddelerinin sanayileşmesi sonucu neredeyse her gıdaya kimyasal maddeler eklenmeye başlandı. Bu maddelerin de sağlık üzerinde ciddi etkileri var. Eskiden süt günlük olarak alınır, yirmi dört saat içinde tüketilirdi.

20’lerde bağışıklık sistemi, hormonal dengesizlikler, sindirim sorunları ve stresle boğuşulur. Sırt ağrıları, östrojen ve progesteron hormonlarının dengesizliğinin omurilik üzerindeki etkisidir.

Vücudun dengesizlik dönemlerinde, endişe ve can sıkıntısının büyük katkısı vardır. Gelecek kaygısı, eğitimin sona ermesi, yeni başlayan kariyer hayatı ya da daha önce üzerinde durulmayan günlük hayatın sıkıntıları da yorgunluğun önemli sebepleri arasında yer almaktadır.

Bu yaşlarda beslenme tarzı çok önemlidir. Ayaküstü beslenmeyi tercih etmeyin. En kısa zamanda patates kızartmasının yerini sebze ve meyvelerle doldurun. Bu besinler antioksidanlar içerir, yaşlanmayı yavaşlatır, en önemlisi kanseri önler.

‘İyi yemek’ yapılması gereken ancak gerçekleştirmesi kolay olmayan bir alışkanlıktır.  Aslında basit kuralları vardır. Bunu bir takıntı haline getirmeye gerek yok. İyi bir perhiz programı gereklidir ancak kendinize karşı çok katı olmayın. Acıktığınızda sadece ihtiyacınız olanı yiyin, ne fazlasını ne eksiğini. Aç değilseniz, hafif şeyler yiyin ya da sadece taze bir meyve suyu için. Beslenmenize ve egzersizlerinize özen göstererek, ‘yaşam boyu genç’ kalın.

Gençliği ve güzelliği korumak için en etkili silahlardan biri E vitaminidir.  E vitamini her yaştaki kadınlar için çok değerlidir. Yağlarda (zeytinyağı, ayçiçek yağı ya da kozla yağı), yağı çıkarılan meyvelerde (fıstık, badem ve fındık), yağlı balıklarda (ton ve somon) ve karaciğerde bulunur. 

Bu besinlerin hepsi, organizmanın bütünü üstünde yaşlanmayı geciktirici etkiler gösterir. Ayrıca E vitamini, yiyeceklerimizde her geçen gün daha fazla bulunan zehirli maddeleri etkisiz hale getirir.
E vitamini antioksidan etkiye sahiptir. 

Yaşlanmayı yavaşlatır, hücre lezyonlarına engel olur, damar tıkanıklığını önler, damarları tıkayan kötü huylu kolesterolün oluşumuna engel olur. E vitamini cildi besler, sivilcelerin asıl sebebi olan virüs ve bakteri saldırılarına karşı koruma sağlar. Yumurtalıkları uyarır, kadınsal hormonlar olan östrojen ve progesteron üretimini sağlar. Bütün genital ve üreme sistemi bu vitaminden faydalanır.

Yumurtlamayı sağlar yani doğurganlığı arttırır. Rahim duvarının kalitesini arttırır, bu da yumurtanın tutulmasını kolaylaştırır. Hamilelik dışındaki dönemlerde  E vitamini, adet döngüsünü düzenler, adet sancılarını engeller. Çünkü östrojen ve progesteronun dengeli salınımını sağlar. E vitamini olmadan bu hormonlar kolaylıkla oksitlenir. Yapılan araştırmalar, E vitamini alan kadınların daha uzun süre doğurgan olduklarını gösteriyor.

23.2.2011 - 5465İlgili Diğer Yazılar
Güneşin zararlı etkilerine karşı önleminizi alın
Güneşin zararlı etkilerine karşı önleminizi alın
Kozmetik Ürünlerin Vücudumuza Ne Yaptığının Farkında Mısınız ?
Kozmetik Ürünlerin Vücudumuza Ne Yaptığının Farkında Mısınız ?
Karadutla Yaşlanmayı Geciktirin
Karadutla Yaşlanmayı Geciktirin
Sivilceden Kurtulmanın En Basit Yolu
Sivilceden Kurtulmanın En Basit Yolu
Saç Dökülmesine Karşı Bu Kürü Uygulayabilirsiniz
Saç Dökülmesine Karşı Bu Kürü Uygulayabilirsiniz
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Sağlık Video Uyku Bozuklukları
Uyku Bozuklukları
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]