Horlama evliliği bitiriyor

Fazla kilo, sigara kullanımı, burun tıkanıklığı ve kemik eğriliği gibi nedenlerle görülebilen horlama, çiftler arasında boşanmaya sebep olabiliyor. Horlamanın dönem dönem çiftlerin kabusu olabildiğini vurgulayan Dr. Ömer Faik Sağun, horlamanın genellikle birden çok nedeni olduğunu belirtti. Horlama hem horlayan kişinin hem de yatağını paylaştığı kişinin uyku kalitesini düşürür. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ömer Faik Sağun, horlama sorununu bitirecek bir yöntem olduğunu söyledi ve horlamanın ileri toplumlarda boşanma sebebi olabildiğini belirtti.

Dr. Ömer Faik Sağun: "Horlama evliliği bitiriyor"

İSTANBUL - Fazla kilo, sigara kullanımı, burun tıkanıklığı ve kemik eğriliği gibi nedenlerle görülebilen horlama, çiftler arasında boşanmaya sebep olabiliyor. Horlamanın dönem dönem çiftlerin kabusu olabildiğini vurgulayan Dr. Ömer Faik Sağun, "Horlamanın genellikle birden çok nedeni var. Horlama ileri toplumlarda boşanma sebebi bile olabiliyor" dedi.

Bazen fazla kilolardan, sigara kullanımından, bazen ise burun tıkanıklığı sebebiyle horlama problemi yaşanabiliyor. Uyku sırasında yutak bölgesinde, yumuşak damak, küçük dil ve bademciklerde oluşan gevşeme ile birlikte bu bölgedeki yumuşak doku, solunuma bağlı olarak titrer. Titreşimin etkisiyle yumuşak dokunun çıkarttığı ses horlama olarak tanımlanır. Horlama hem horlayan kişinin hem de yatağını paylaştığı kişinin hatta horlamanın şiddetine göre aynı evde bulunan kişilerin uyku kalitesini düşürür. Horlama sorunundan şikayetçi milyonlarca insan var. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ömer Faik Sağun, horlama sorununu bitirecek bir yöntem olduğunu belirtti.

"İleri toplumlarda horlama boşanma sebebi"

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ömer Faik Sağun, "Horlama sosyal hayatı etkiler, çünkü bir ses çıkıyor ve istenmeyen arkadaş olunuyor. Aynı odada kalmak istemiyorlar. Özellikle evliyse yatakları ayırma, başka odada kalma gibi durumlar da oluyor. Diğer odadan bile bazen bu ses duyulabiliyor. Burada sağlığı etkileyen hastanın sadece horlaması değil, hastanın uyku apneside varsa yani sabah kalkınca kendisini halsiz, yorgun hissediyorsa uyku apnesi var demektir. Bu hastalarda aşırı kilolar, dar boyunlar ve sırt üstü yatma pozisyonları bu durumu tetikleyen durumlardır. Özellikle ileri toplumlarda boşanma sebebi horlama. Çünkü horlayan kişi eşiyle yatağı ayırır. Horlama ve uyku apnesi olan kişiler sabah yorgun kalkar ve vücutta konsantrasyon eksikliği olur. Bu durum da cinsel hayatı etkilemektedir. Böylelikle eşler arasında da boşanma sebebi olarak ön plana çıkıyor. Sağlık anlamında da kişinin yorgunluğu kalp durmaları gibi birçok hastalığı beraberinde getiriyor. Bunun tedavi edilmesi gerekiyor. Erkek adam horlar mantığı yanlış, çünkü 4 kişiden 3'ü erkek, 1'i kadın horlama durumu söz konusudur. Tedavisi vardır hafif kilolularda kilo verme, yatış pozisyonunu değiştirme gibi yöntemler, orta seviyedeki kişiler için ise dağına kaldırma işlemi yapılır. Biz burada kesme işlemi yapmıyoruz. Damağa frekansla yapıyoruz. Narkoz altında bu işlem oluyor ama 4-5 dakikalık bir işlemle bu olay düzelebiliyor. 2-3 ay içinde damak yukarı çıkıyor ve bu durumdan kurtuluyor. Bazı ağır hastalarda gece yatarken burunda maske ile uyuma dediğimiz bir tedavi şekliyle de uyku apnesi ve horlama tedavisinden çözüm olmaktadır" dedi.

9.8.2023 1 - 72395Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]