Huzursuz Bacak Uykusuz Bırakıyor!

Uyku problemlerinin en önemli nedenlerinden biri "Huzursuz bacak sendromu"dur. Hastalar şikâyetlerini genellikle tarif edilemeyen bir huzursuzluk hali olarak tanımlar.

Huzursuz Bacak Uykusuz Bırakıyor!

İyi bir gece uykusu sağlıklı bir yaşam için büyük önem taşır. Uyku problemlerine yol açan pek çok neden vardır. Bunlardan biri de “Huzursuz bacak sendromu”dur.

Uyanıklıkta ve özellikle de istirahat sırasında ortaya çıkan bu durum, uykuya dalmanın uzamasına ve / veya gece içinde de ortaya çıkarak uykunun sürdürülmesinde zorluğa yol açar. Gün içinde kişinin herhangi bir aktivitede bulunmadığı dönemlerde de  ortaya çıkabilir.


Bu tabloda; kişi bacaklarındaki huzursuzluk ve rahatsızlık hissi nedeniyle karşı konulması mümkün olamayacak şekilde bacaklarını hareket ettirme ihtiyacı içindedir. Yakınmalar geceleri daha da belirginleşir, kişinin yeterince dinlenmesi ve uyuması imkânsız hale gelir.


Hastalar yakınmalarını genellikle adlandırılamayan bir huzursuzluk ve hareketsiz duramama hali olarak tanımlar. Ayrıca ağrı, sızlama, yanma, kramp, kaşıntı, uyuşma, gerilme, sıçrama hissi diye tanımlayanlar da olur. Şikâyetleri azaltmak için yürümek, bacaklarını hareket ettirmek ya da germek gibi çözümler üretirler.


Hastalık sadece bacakları değil, kolları da etkileyebilir. Tüm bu yakınmalar kişinin gece uykusunu bozar, gün içinde sosyal yaşamını, iş düzenini etkileyebilecek düzeyde problemlere yol açar.


Huzursuz bacak sendromu, erken yaşlarda başlamakla birlikte, tanı genellikle, 50 yaş civarında konulur.  Nüfusun yüzde 5-15’inde görüldüğü tahmin edilmektedir.

Anne ya da babasında bu yakınmaların olduğu kişilerde ve kadınlarda daha sık görülür. Yani genetik geçiş söz konusudur.


Eğer huzursuz bacak sendromu bulgularınız varsa, bunun sebepleri araştırılmalı, demir eksikliği, diyabet, böbrek hastalıkları, romatoid artrit, çevresel sinirlerle ilgili anormallikler dışlanmalıdır. Hastalığın gebelik döneminde başlayabileceği de unutulmamalıdır.


Kafein, alkol ve antidepresan ilaçların da bu tabloyla ilişkili olabileceği akılda tutulmalıdır. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemesine rağmen, dopamin ile ilişkili mekanizmalar üzerinde durulmaktadır. Bu mekanizmada demirin de rol oynadığı ileri sürülmektedir. Aynı ailede, birden fazla jenerasyonda bu hastalığın tanımlanması, genetik yani kalıtımsal faktörlerin de rolü bulunduğunu göstermektedir.  • Huzursuz bacak sendromunu önlemek pek mümkün değildir, ancak kafein, alkol ve sigara kullanımından kaçınmak yararlı olabilir.

  • Egzersiz yapmak, rahat bir uyku ortamı oluşturmak, masaj ve uyku öncesi ılık bir banyo, stresimizi azaltabilen gevşeme yöntemlerinin uygulanması (meditasyon, yoga gibi) yardımcı olabilmektedir.

  • Bacaklarınızı hareket ettirme ihtiyacı duyduğunuzda bunu baskılamaya, bununla savaşmaya çalışmayın. Baskılamaya çalışırsanız, bu sadece şikâyetlerinizin artmasına yol açar.

  • Eğer huzursuz bacak sendromunuz varsa, bununla yaşamayı öğrenmeniz gerekebilir, her ne kadar tıbbi tedavilerden olumlu sonuç alınabilse de, bu durum yaşam boyu süren bir tablo da olabilir.

  • İş yerinizdeki arkadaşlarınızla ve ailenizle bu durumu konuşmalısınız ve onların sizi daha iyi anlamalarını sağlamalısınız.

     

17.12.2010 - 3745İlgili Diğer Yazılar
Uyku Bozukluklarını Hafife Almayın!
Uyku Bozukluklarını Hafife Almayın!
Marul Salatası Uykusuzluğa İyi Geliyor!
Marul Salatası Uykusuzluğa İyi Geliyor!
Güne Halsiz Başlamanızın Nedeni Fibromiyalji Sendromu Olabilir!
Güne Halsiz Başlamanızın Nedeni Fibromiyalji Sendromu Olabilir!
Şiddetli Uyuma Hastalığına Yakalanmayın!
Şiddetli Uyuma Hastalığına Yakalanmayın!
Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?
Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]