İş Dünyasında Yeni Trend?

Çalışanlarının verimliliğini ve mutluluğunu artırmak, iş stresini azaltmak isteyen firmalar, bugünlerde çalışanları için ofis ortamında masaj imkanı sunmaya başladılar.

İş Dünyasında Yeni Trend?

Firmalar bu sayede, verimliliği maksimize ederken, ofis kaynaklı sağlık sorunlarının ve stresin de önüne geçmiş oluyor.

Dünyada hızla yayınlan "Ofiste Masaj" trendi, Türkiye'de de iş hayatına girmeye başladı. Beyaz yakalılarda sıklıkla görülen, ofis ortamından kaynaklanan sağlık sorunları ve iş hayatının yoğun stresi ile başa çıkabilmek için firmalar artık düzenli aralıklarla çalışanlarına ve yönetici kadrosuna masaj hizmeti sunmaya başladı.

Kurumsal ortamda masaj hizmetini Türkiye'ye getiren ilk firmalardan biri olan Ayaküstü Masaj, birkaç saat için toplantı odanızı, özel masaj sandalyeleri, mumları, tütsüleri, bitki çayları, loş ışık ve müzikleriyle bir anda harika bir spa'ya çeviriyor. Ayaküstü Masaj'ın tamamı uzman masaj terapistleri, çalışanlara giysilerinin üzerinden Tuina Masajı, Baş-Boyun Masajı, Anti-Aging Yüz Masajı, El Masajı ve hatta El ve Ayak Refleksolojisi yaparak 15 dakika içinde rahatlamalarını sağlıyor.

Bel ve boyun fıtığı, skolyoz, kas ağrıları, oturuş bozuklukları masa başında çalışanların en büyük sorunları. Yapılan araştırmalarda masa başında çalışanların kas iskelet sistemi rahatsızlıkları sıklığı açısından; sırasıyla en çok etkilenen bölgeleri sırt (% 69,6), bel (% 68,4), boyun (% 67,1) ve sağ omuz (% 50,6) olduğu belirlendi. İş yapmasını engelleme durumu bölgelere göre sırasıyla %62, %62, %60,8 ve % 55,7 oranlarında.

Dünya genelinde ofis çalışanlarının %65'inde, oturuş bozukluklarından kaynaklanan baş, boyun ve sırt ağrıları var. Pek çoğunda boyun ve bel fıtığı var ya da başlangıç seviyesinde. Bu ağrıların kronikleşmesi nedeniyle iş günü kaybı, verim düşüklüğü ve tabi ki ciddi tazminat riskleri var.

AMERİKA'DA YILLIK ORTALAMA 2,1 MİLYAR DOLAR TAZMİNAT ÖDENİYOR!

İşe bağlı kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları nedeniyle çalışanlara Amerika'da her yıl yaklaşık 2,1 milyar dolar tazminat ödeniyor. Sadece bel rahatsızlıklarının sigorta tazminatları 11 milyar doları buluyor. İş günü kayıpları ve verim düşüklüğü de eklenince rakam ürkütücü boyutlara ulaşıyor.

Avrupa'da da durum çok farklı değil. Avrupa Yaşam ve İş Koşullarının İyileştirilmesi Vakfı'nın yaptığı araştırmaya göre çalışanların %24'ü bel ağrısından, %29'u kas ağrısından şikayetçi. Hatta Avrupa'da ofis çalışanların kas ve iskelet sistemlerinin korunması amacıyla şirketlere, masaj yaptırma zorunluluğu tartışılmaya başlanmış bile.

MASAJLA GELEN VERİM ARTIŞI

Dünya genelinde, çalışanların verimliliğini ve konsantrasyonunu artırmak, stres düzeylerini azaltmak için çeşitli yöntemler uygulanıyor. 'Masaj' da, bu uygulamalardan biri haline geldi.

Şirketler, yoğun çalışma temposu içinde bulunan çalışanlarının verimini 10-15 dakikalık masajlarla artırma yoluna gidiyor. Sırt, boyun, omuz ağrılarından şikayet eden çalışanlar, 'Ayaküstü Masaj' ile rahatlıyor. Hatta bazı firmalar her hafta ya da ayda iki sefer düzenli olarak çalışanlarına masaj hizmeti sağlıyor. Çalışanlar da bu durumdan son derece memnun. Hem bedenen hem de ruhen rahatladıklarını, masaj sayesinde verimlerinde ve yaratıcılıklarında artış olduğunu söylüyorlar. Özellikle masa başı çalışanların en büyük sorunu olan boyun ve sırt ağrıları da masaj sayesinde ciddi oranda azalıyor hatta yok oluyor.

"Küçük bir dokunuşla…" sloganıyla, kurumsal firmalara masaj hizmeti veren Ayaküstü Masaj Kurucu Ortağı Levent Tekdal, ¨Masa başında saatlerce çalışan personel özellikle boyun, sırt ve bel bölgelerinde çeşitli sorunlar yaşıyor. Bu durum, iş hayatından kaynaklı stres ile birleştiğinde çalışanların verimliliği önemli ölçüde düşüyor, ciddi bir iş kaybı ve ileriye dönük sağlık sorunları oluşturuyor. Küçük bir dokunuşla çalışanların verimliliğini %60 artırırken, stresi %80 azaltıyoruz¨ şeklinde konuştu.

Ayaküstü Masaj ekibi istenilen her yerde hizmet verebiliyor. Sadece şirketlere değil, dizi ve sinema setlerinden kulislere, kongrelerden festivallere, basın toplantılarından fuar merkezlerine istenen heryeri, mobil masaj ekipmanları sayesinde kısa sürede huzur dolu bir spa ortamına döndürebiliyorlar.


6.6.2016 1 - 21187

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]