İspanya'da ebola vakası

Özerk yönetimlerin sağlık bakanlarına Ebola virüsüne karşı uygulanacak önlemler hakkında bilgi verildi.

İspanya'da ebola vakası
İspanya'nın başkenti Madrid'de Ebola virüsü bulaşan kadın hemşire vakasından sonra tedbirlerini artıran İspanya Sağlık Bakanlığı, vatandaşlara "sakin olun " mesajı vermeye çalışıyor. 

Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bilgilerde, video konferans yoluyla görüşülen ülkedeki 17 özerk yönetimin sağlık bakanlarına Ebola virüsüne karşı uygulanacak önlemler hakkında bilgi verildiği kaydedildi.  Sağlık Bakanlığı'ndan basına yapılan açıklamalarda da Ebola virüsünün dünyada ortaya çıkmasından bu yana İspanya içinde 24 şüpheli vakaya rastlandığı ve şimdiye kadar yapılan testler sonrasında bunlardan birinin pozitif çıktığı bildirildi. Ayrıca Afrika'dan gelen 52 uçuşta da kontroller yapıldığı ve bunlardan bazılarının yanlış alarm olduğu belirtildi. 

Bu arada 22 Eylül'de Sierra Leone'den getirilen ve 26 Eylül'de vefat eden Ebola hastası misyoner Manuel Garcia Viejo'dan virüsü kaptığı tahmin edilen kadın hemşire, gece yarısında Alcorcon hastanesinden Carlos III hastanesine nakledildi. Madrid özerk yönetiminin sağlık müdürlüğü yetkilileri ve Carlos III hastanesinin yöneticisi Rafael Perez Santamarina, basına yaptıkları açıklamada, hastanın sağlık durumunun normal düzeyde seyrettiğini, serum yoluyla kendisine bazı tedaviler uyguladıklarını söylediler.  Carlos III hastanesinin yöneticisi Santamaria, Ebola hastası olan kadın hemşirenin dışında üç kişinin daha güvenlik amaçlı hastanede gözetim altında tutulduğunu açıkladı. Bu kişilerin Ebola hastası hemşirenin eşi, misyoner Garcia Viejo'ya bakan başka bir hemşire ve bir yolcu olduğu bildirilirken, şimdilik sadece tedbir amaçlı hastanede bekletildikleri kaydedildi. Öte yandan Sağlık Bakanlığı'nda Kamu Sağlığı Genel Müdürü olan Mercedes Vinuesa, muhalefetteki siyasi patilerin talebi üzerine bugün Meclis Sağlık Komisyonu'nda gelişmelerle ilgili bilgi verdi. "Ebola virüsü riski İspanya'da düşük. Sadece dünden itibaren tedbirler artırıldı. Vatandaşlarımızın sakin olması gerekir " diyen Vinuesa, "Şu anda en önemli olan şey, İspanya'da bu hastalığın bulaştığı herkesi bulmaktır. Bunun için gerekli tüm önlemleri uyguluyoruz. Virüsün toplumda yayılmasını önlemek için en etkili yol, hasta ile doğrudan temasa geçen kişilerin kontrol altında tutulmasıdır " diye konuştu.  Verilen bilgilerde, Ebola virüsünden hayatını kaybeden misyoner Garcia Viejo'ya bakan kadın hemşirenin temasa geçtiği tüm kişilerin tespit edildiği, ilk aşamada yaklaşık 50 kişilik liste oluşturulduğu belirtildi. Muhalefetteki siyasi partiler ise Sağlık Bakanlığı'ndan Ebola virüsü vakasıyla ilgili "açıklama ve şeffaflık " isterken, Sağlık Bakanı Ana Mato'nun istifasını talep edenler de oldu.

Sağlık Bakanlığı'na yöneltilen suçlamaların başında, Ebola virüsüne karşı uygulanan güvenlik protokolü hakkında hastane çalışanlarına gerekli bilginin verilmemesi ve giyilen özel kıyafetlerin yeterli korumaya sahip olmadığı iddiaları geldi. Hatta Madrid'deki Alcorcon hastanesinin temizlik çalışanlarının, Ebola virüsü bulaşan kadın hemşirenin 2 gün kaldığı odanın temizlenmesini, güvenlik protokolünü bilmedikleri gerekçesiyle reddettikleri de belirtildi. İspanya'daki gelişmeleri yakından takip eden Avrupa Birliği (AB), Ebola vakasıyla ilgili İspanyol yetkililerden bilgi istedi. AB Komisyonu'nun sözcülerinden Frederic Vincent, "İspanyol yetkililer, bize konuyla ilgili tüm bilgileri toplamaya devam ettiklerini ve en kısa zamanda gerekli bilgiyi vereceklerini söylediler " diyerek Komisyon'daki Sağlık Güvenliği Komitesi'nin normalde cuma günü yapması gereken haftalık toplantıyı İspanya'daki gelişmelerden sonra yarına aldığını duyurdu. 

7.10.2014 - 15476

İlgili Diğer Yazılar
Acil Tıp Alanında Bilim İhraç Ediyoruz"
Acil Tıp Alanında Bilim İhraç Ediyoruz"
İlk Yardımda Doğru Bilinen Yanlışlara Dikkat
İlk Yardımda Doğru Bilinen Yanlışlara Dikkat
Başkan Kadir Albayrak İlk Yardım Eğitimine Katıldı
Başkan Kadir Albayrak İlk Yardım Eğitimine Katıldı
Prof. Dr. Çete: "Yılan Isırığını Emmeyin"
Prof. Dr. Çete: "Yılan Isırığını Emmeyin"
Bakan Akdağ, Sağlıkta 2016 Yılını Değerlendirdi
Bakan Akdağ, Sağlıkta 2016 Yılını Değerlendirdi
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]