İstenmeyen Tüyler Uğruna Sağlığınızdan Olmayın!

Güzelleşmek, teknolojiyle her geçen gün biraz daha kolaylaşıyor. Epilasyon amaçlı lazer uygulamaları başta olmak üzere güzelleştiren teknolojileri kimin uygulayabileceği ise hala tartışılıyor.

İstenmeyen Tüyler Uğruna Sağlığınızdan Olmayın!

Güzelleşmek, teknolojiyle her geçen gün biraz daha kolaylaşıyor. Lazer uygulamaları başta olmak üzere güzelleştiren teknolojileri kimin uygulayabileceği ise hala tartışılıyor. Son günlerde medyaya yansıyan yanlış epilasyon uygulamalarına dikkat çeken Özel FGM Polikliniği Kurucusu Avukat Hüseyin Öcal, Sağlık Bakanlığı tarafından lazer epilasyon yetkisi verilen güzellik merkezlerinin artık poliklinik olarak anıldığına dikkat çekerek "Vatandaşların uzman olmayan kuruluşlara karşı dikkatli olması gerekiyor. Belediyeler de denetimlerle sağlıksız ortamlarda güzellik hizmeti verilmesinin önüne geçmesi gerekiyor " dedi.

Eski adıyla Fatih Güzellik Merkezi, yeni adıyla Özel FGM Polikliniği’nin kurucusu avukat Hüseyin Öcal kendi kuruluşlarının da güzellik merkezinden polikliniğe dönüştüğünü hatırlatarak "Poliklinik unvanı alabilmek için çok önemli kriterleri yerine getirmemiz gerekiyordu. Güzellik uygulamalarının birçoğu için kan tahlili gibi laboratuar ortamı gerektiren işlemlere ihtiyaç duyuluyor. Bu işlemlerin ardından hasta uygun bulunursa güzellik uygulamasına geçiliyor. 3000'in üzerinde güzellik merkezinden Özel FGM Polikliniği'nin de aralarında olduğu yalnızca 200 kadarı bu şartları yerine getirebildi. Bu şartları taşımayan birçok güzellik merkezi faaliyetlerine devam ediyor. Denetim yetkisi belediyelerde olduğu için bu konuda belediyelerin tedbir alması gerekiyor " diye konuştu.

Dermatolog Dr. Fehmi Baran ise yetkili olmayan kuruluşlarda yapılacak uygulamaların sonucunda ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabileceğini vurguladı. ‘Güzelleşirken sağlığımızı nasıl koruyabiliriz?” sorusuna cevap veren Baran, Sağlık Bakanlığı’nın güzellik merkezlerini denetim altına alan yasasını hatırlatarak ‘Sağlıklı güzelleşmek isteyenler, poliklinikleri tercih etmeli” dedi. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemenin güzellik hizmetlerinin kaliteli ve belli sağlık kriterleri taşıması ilkesi çerçevesinde yerinde ve önemli bir düzenleme olduğunu ifade eden

Dr. Fehmi Baran "Cilt bakımı, manikür, pedikür gibi kısmi çalışmalar güzellik salonu ve kuaförlere bırakıldı; ancak epilasyon da dâhil diğer bütün hizmetlerin doktor ortamında ve kontrolünde poliklinik çerçevesinde olması şartı getirildi. Bu da artık güzellik hizmetinin emin ellerde ve sağlıklı bir ortamda yapılması demek. Sağlık Bakanlığı cildi alakadar eden bütün bu hizmetleri kayıt altına almayı birey sağlığı açısından gerekli gördüğü için, bu çalışmaları yürüten eski güzellik merkezlerini sağlık kuruluşu olarak adlandırıp, denetim altına almak istedi. " dedi. 
 
Bakanlık onayıyla poliklinik statüsü alamayan eski güzellik merkezleri güzellik salonu kategorisine ayrılıp denetimleri belediyelere bırakılarak faaliyetlerin sınırlandırıldığını hatırlatan Dr. Fehmi Baran "Güzellik merkezlerinin cilt ve vücut bakımı, manikür, pedikür gibi nitelik olarak düşük tandanslı işler yapmalarına müsaade edildi. Lazer epilasyon yapma ve cildi derinlikli olarak ilgilendiren konulardaki faaliyetleri ise tamamen poliklinik olarak hizmet vermeye yeterli görülen ve ruhsat verilen merkezlere bırakıldı. Medyaya yansıyan haberlere konu olan uygulamanın da poliklinik ortamında yapılması gerekiyor.

Özel FGM Polikliniği bünyesinde dermatolog doktor, hemşire, diyetisyen ve MEB onaylı diplomaları olan uzman estetisyenlerden kurulu bir kadromuz var. CE sertifikalı cihazlarımızla müşterilerimize güzelliği en sağlıklı ortamda vermeyi misyon edindik. " dedi. 

 

5.5.2011 1 - 6954

İlgili Diğer Yazılar
Güneşin zararlı etkilerine karşı önleminizi alın
Güneşin zararlı etkilerine karşı önleminizi alın
Kozmetik Ürünlerin Vücudumuza Ne Yaptığının Farkında Mısınız ?
Kozmetik Ürünlerin Vücudumuza Ne Yaptığının Farkında Mısınız ?
Karadutla Yaşlanmayı Geciktirin
Karadutla Yaşlanmayı Geciktirin
Sivilceden Kurtulmanın En Basit Yolu
Sivilceden Kurtulmanın En Basit Yolu
Saç Dökülmesine Karşı Bu Kürü Uygulayabilirsiniz
Saç Dökülmesine Karşı Bu Kürü Uygulayabilirsiniz
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]