İstenmeyen Yağlardan Kurtulmak Mümkün!

İdeal kilosunun üzerinde olanların beslenme ve egzersiz programlarıyla kilo vermesi gerekiyor. Ancak bazen vücudun belli bölgelerindeki yağlardan kurtulmak mümkün olmuyor!

İstenmeyen Yağlardan Kurtulmak Mümkün!

Günümüzde hem kadınların hem de erkeklerin daha iyi görünmek için estetik cerrahi yöntemlere başvurduklarını hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi uzmanları, istenmeyen yağlardan kurtulmak için en sık başvurulan yöntemlerden birinin liposuction olduğunu söylüyorlar.

Liposuction işlemi en basit anlatımıyla, vücudun belli bölgelerinde birikmiş olan yağ dokularının küçük bir delikten kanül kullanarak aspirasyon cihazıyla emilmesi olarak açıklanabilir.

Liposuction`ın kilo vermeyi sağlayıcı bir ameliyat olmadığının ve şişmanlık tedavisinde kullanılmadığının altını çizen Anadolu Sağlık Merkezi uzmanları, bu tekniğin normal kilosuna yakın kişilerde uygulanması gerektiğini; liposuction`ın amacının vücudun belli bölgelerinde yerleşmiş yağları alarak vücut hatlarının şekillendirilmesi olduğunu vurguluyorlar. İşlem, yağın depolandığı vücut bölgelerinde, cildin normal elastikliğini koruduğu, herhangi bir sarkma olmamış kişilere uygulanıyor.

Liposuction en sık karın, bel, bacaklar, ayak bilekleri, kollar, yüz, çene altı ve boyun bölgelerinde kullanılıyor. Benzer şekilde fazla sarkık olmayan memelerin küçültülmesi ve erkeklerde meme büyümesi durumlarında bu yönteme başvuruluyor.

Cerrahi bir yöntem olan liposuction, genel anestezi ya da damar yoluyla verilen ilaçla hasta uyutulduktan sonra yapılıyor. Yağ alınacak bölgeye önce "tumecent " adı verilen anestezik solüsyon enjekte ediliyor.

Bu solüsyon, ağrıyı engelleyen lidokain ve kanamayı engelleyen epinefrin içeriyor. Hemen ardından yaklaşık 5 mm`lik bir delikten yerleştirilen ve aspiratöre bağlı bir kanül vasıtasıyla, istenmeyen bölgelerdeki yağlar emiliyor. Eğer gerekiyorsa, bel ve kalça bölümleri için ayrı ayrı birkaç kanül konularak aynı anda yağ çekme işlemi yapılabiliyor.

Birçok vakada kanülün girdiği delik son derece küçük olduğu için dikiş atmak gerekmiyor. İşlem, alınan yağın miktarına göre 1-1.5 saat içinde tamamlanıyor. Hasta dilerse aynı gün evine dönebiliyor.

Eğer 2 kilogramdan fazla yağ alındıysa, ağrı kontrolü sağlamak ve gözlem altında tutmak amacıyla, hastanın bir gece hastanede kalması istenebiliyor. Ameliyattan sonra pansuman yapılan hastaya, vücudun şekillenebilmesi için özel bir korse giydiriliyor.

24 saat sonra pansuman çıkarılıyor ancak 2 hafta boyunca korsenin giyilmesi gerekiyor. Korsenin çıkarılmasından sonra en az iki hafta boyunca da, sıkı bir külotlu çorap ya da elakstik pantolon giyilmesi gerekiyor. Hasta, 1-2 hafta içinde normal etkinliklerine dönebiliyor. 3-4 hafta sonra da ağır egzersizlere başlayabiliyor.

11.2.2011 - 5123

İstenmeyen Yağlardan Kurtulmak Mümkün! Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Hamide Çiçekli dedi ki;
3.3.2011

İlgili Diğer Yazılar
Plastik cerrahlar Gaziantep
Plastik cerrahlar Gaziantep'te bir araya geldi
"Yüz gençleştirme kişiye özgü olmalı"
"Yüz gençleştirme kişiye özgü olmalı"
Kepçe kulak sorunu okul hayatını olumsuz etkiliyor
Kepçe kulak sorunu okul hayatını olumsuz etkiliyor
Burun estetiğinde merdiven altı merkezlerden kaçının
Burun estetiğinde merdiven altı merkezlerden kaçının
Ameliyatsız yanak inceltme mümkün!
Ameliyatsız yanak inceltme mümkün!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]