İzmir Büyükşehir Belediyesi ''Şifa Timi'' İş Başında!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sosyal güvencesi olmayan ve evden çıkamayan hasta ve engellilere de yardım elini uzattı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ''Şifa Timi'' İş Başında!

Son bir ay içinde 22 mahalleyi ziyaret eden Eşrefpaşa Hastanesi uzmanları, muhtarlar tarafından bildirilen  muhtaç vatandaşlara “evde bakım hizmeti” verdi.
 
Sosyal güvencesi olmayan vatandaşların da sağlık hizmetlerinden yararlanması için Eşrefpaşa Hastanesi’nin tüm imkanlarını seferber eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, mahalle mahalle gezerek sağlık taramalarını yürütürken, evde bakıma muhtaç vatandaşları da unutmuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mahallelerde başlattığı “Toptan Çözüm Ekipleri” kanalıyla gerçekleştirilen çalışmalarda bir ay içinde 22 mahallede 143 kişiyi ziyaret eden Eşrefpaşa Hastanesi uzmanları, geçtiğimiz yıl başlattığı “Evde Bakım Hizmeti” projesini halka halka büyütüyor.

Eşrefpaşa Hastanesi’nin bir doktor, bir hemşire ve sosyolog, proje çerçevesinde her gün muhtarlar aracılığıyla bildirilen evlerde bakıma muhtaç kişileri ziyaret ediyor. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra sosyal güvencesi olmayan,  evden çıkamayacak durumda olan kilolu, engelli ya da yatalak hastalara evde bakım hizmeti veriliyor.  İlk muayeneyi yapan doktor, gerekli görmesi halinde hastayı Eşrefpaşa Hastanesi’nin çeşitli birimlerine yönlendiriyor. 

Hastaneye ambulansla götürülen hasta, burada tedavisi yapıldıktan sonra yeniden evine bırakılıyor. Ancak Büyükşehir’in “şifa timleri”nin işi burada bitmiyor. Her hafta randevu sistemi ile hastanın evine gidilerek tansiyonuna bakılıyor, günlük bakımı yapılıyor. Eğer ihtiyacı varsa fizyoterapist ve psikolog da ev ziyaretlerine gidiyor. Eve giden ekip, yatan hastanın durumu ile ilgili ailesini bilgilendiriyor, hastaya nasıl davranılacağı yönünde eğitimler veriyor. Hastanın ihtiyacına göre hasta karyolası, havalı yatak, ıslak mendil, yatak örtüsü ve hasta bezleri de dağıtılıyor. 

Doğuştan engelli olan 53 yaşındaki Mustafa Doğruöz, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yardım elini uzattığı vatandaşlardan sadece birisi. Belediye’nin mahallelerinde yaptığı sağlık taramasında bu hizmeti duyduklarını ve müracaat ettiklerini belirten yenge Gülsüm Doğruöz, “Yaklaşık bir yıldır evde bakım hizmeti alıyoruz. Çok şükür belediyemiz geldi ilgilendi. Her hafta gelip sağlık kontrolünü yapıyorlar. Bizim üzerimden büyük bir yük gitti. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Allah razı olsun. Bu hizmetten çok memnunuz” dedi.

Eşrefpaşa Hastanesi Doktoru İlkay Süalp Minisker ise ev ziyaretlerinde hastaların rutin muayenelerini yaptıklarını, eğer tetkik gerekiyorsa veya başka branştaki bir hekimin görmesi gerekiyorla, ambulansla hastayı evden aldırıp hastanede tedavisini yaptıklarını belirtti. Minisker, “Haftalık ev ziyaretlerinde hastanın tansiyonuna bakıyoruz, ciğerlerini dinliyoruz. İhtiyacı varsa ilaç yazıyoruz. Doktor her ay rutin olarak hastayı muayene ediyor, haftalık olarak da hemşilerimiz ve görevli arkadaşlarımız hastayı ziyaret edip kontrol ediyor ve yıkanmasını sağlıyor ” diye konuştu.

22.12.2010 - 3881

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]