İzmir'de Doğumsal Kalp Hastaları İçin Özel Ekip Oluşturuldu

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (TEAH) çocuk ve erişkin kalp cerrahlarının oluşturduğu özel ekip, doğumsal kalp hastalığı bulunan yetişkinlere çare oluyor.

İzmir'de Doğumsal Kalp Hastaları İçin Özel Ekip Oluşturuldu
Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (TEAH) çocuk ve erişkin kalp cerrahlarının oluşturduğu özel ekip, doğumsal kalp hastalığı bulunan yetişkinlere çare oluyor.

İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamaya göre, çocukluk çağı doğumsal kalp hastalıkları nedeniyle tıbbi yardıma ihtiyacı olan erişkin hastalar için TEAH'de Çocuk-Erişkin Kalp Cerrahisi ekibi oluşturuldu.

Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Rahmi Bakiler, Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Öner Özdoğan, Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Uyar, Çocuk Kalp Cerrahisi Uzmanları Op. Dr. Onur Işık ve Op. Dr. Muhammet Akyüz'den oluşan ekip, çocukluk çağı doğumsal kalp hastalığı nedeniyle ameliyat olması gereken yetişkin hastaların operasyonlarını gerçekleştiriyor.

Sağlığına kavuşanlar

Kars'ta yaşayan ve doğuştan kalp hastalıkları bulunan Seydihan Uşar ve Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi 22 yaşındaki Habibe Konur da Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurdu.

Kalbinde delik ve akciğerine giden damarında darlık bulunduğu 3 günlükken anlaşılan ve 6 yaşındayken İzmir'de ilk ameliyatını olan Konur'un şikayetleri, 22 yaşına geldiğinde yeniden başladı.

Ailesinin Tepecik Hastanesine getirdiği Habibe Konur, gerekli tetkiklerin ardından Tepecik Hastanesi Çocuk-Erişkin Kalp Cerrahisi ekibi tarafından ameliyata alındı.

Konur, 7,5 saatlik ameliyatın ardından yeniden sağlığına kavuştu.

20 yaşındaki hastaya kalp pili

Kalbi doğuştan delik olan 20 yaşındaki Seydihan Uşar'a başvurduğu hastanelerde astım ve kalp ritm bozukluğu tanısı kondu.

Tedavi gören ve kalbine pil takılan Uşar, hiçbir sonuç alamayınca Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurdu. Ameliyatla sağlığına kavuşan Uşar, "Artık umudumu yitirmiştim ki buradaki doktorlar sayesinde yeniden doğmuş gibi oldum. Kendilerine çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Uyar çocukluk dönemi kalp hastalığı olan erişkin hastaların başvurabilecekleri merkez sayısının son derece kısıtlı olduğunu ve bu merkezlerin yeterince tanınmadığı için hastaların çoğu kez yanıtsız kaldığını vurguladı.

Çocuk Kalp Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Onur Işık ise şunları kaydetti:

"Buradaki problem 18 yaşını geçmiş hastaların erişkin kategorisinde olup, hastalıklarının ise çocuk hastalıkları olması. Bu hastalara müdahale edecek ekibin içinde çocuk doktorlarının da olması gerekiyor. Amacımız, kurduğumuz bu ekiple bu hastalara daha fazla yardım edebilmek."

13.08.2017 - 28401Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]