Jinekologlar 'Yaşasın anneler' sloganıyla Ordu'da buluştu

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Ordu-Giresun Derneği tarafından düzenlenen toplantıda, gebelikte anne ölümlerini en aza indirmek için bilgilendirme yapıldı.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Ordu-Giresun Şubesi tarafından düzenlenen toplantıda, gebelikte anne ölümlerini en aza indirmek için yapılması gerekenler alanında uzman hekimler tarafından paylaşıldı. Derneğin Ordu-Giresun Şubesi tarafından bir otelde toplantı düzenlendi. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Ateş Karateke'nin de katıldığı toplantıda, özellikle gebelikte anne ölümlerini en aza indirmenin yolları konuşularak, katılımcılara bilgilendirmede bulunuldu.

"Amacımız anne ölümlerini azaltmak" Toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Ateş Karateke, Türkiye'de son 20 yıla bakıldığı zaman anne ölümlerinde azalma olduğunu ve iyi bir noktaya gelindiğini söyledi. Türkiye'deki 6 bin kadın doğum doktoru ile gebeliğe bağlı anne ölümlerindeki sayıyı daha da azaltmak için her ilde çalışma yürüttüklerini ifade eden TJOD Başkanı Prof. Dr. Ateş Karateke,

"Bugün de amacımız anne ölümlerini azaltmak. Ancak duyduğumuz veriler Ordu için çok yüz güldürücü. Buradaki en önemli katkı hekim arkadaşlarımızın birbirleri ile olan dayanışması. Bu dayanışma varsa, o ilde anne ölmüyor" dedi.

"Önlenebilir anne ölümleri var, önleyemediklerimiz var"

"Allah'tan gelip hiçbir şey yapamadığımız ölümler var. Önlenebilir, kanamadan, gebelik zehirlenmesinden anne ölümlerini Türkiye'de hep beraber ortadan kaldırmak için var gücümüz ile çalışıyoruz" ifadelerine yer verdi. Derneğin Ordu-Giresun Başkanı Doç. Dr. Melahat Atasever, Ordu'da ikincisi düzenlenen toplantının, gelen hekimlere çok faydası olduğunu belirtti. Ellerinden geldiği kadar doktorlara eğitim vermeye çalıştıklarının altını çizen Atasever,

"Bu toplantıları düzenlemeye devam edeceğiz. Bunlardan hem hastalarımız, hem de doktorlarımız faydalansın istiyoruz" şeklinde konuştu. "Anne ölümlerinin en önde gelen nedenlerin birisi doğum sonrası kanamalar"

Programın Oturum Başkanı Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Timur, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği'nden yetkililerin ve Türkiye'de alanında uzman hocaların bu toplantıya katıldıklarını belirtti. Yaklaşık 50'ye yakın kadın doğum uzmanına özellikle Türkiye'de anne ölümlerinin en önde gelen nedenlerinden biri olan doğum sonrası kanamalarda eğitim verdik ve bilgi paylaşımında bulunduk. Toplantının bilimsel içeriği çok yoğun geçiyor. Doğum sonrası kanamalar aslında ülkenin gelişmişlik göstergesi. Çünkü anne ölümlerinin en önde gelen nedenlerinden biri doğum sonrası kanamalar. Biz bunları kadın doğum hekimleri, ebelerimiz, hemşirelerimiz, yardımcı sağlık personellerimiz ile bunun önüne geçersek, anne ve bebek ölümlerini azaltırsak, ülkemiz daha gelişmiş bir düzeye gelecektir. Bu kapsamda Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği 'Yaşasın anneler, anneler yaşasın' programı çerçevesinde değişik illerde eğitim programları düzenliyor" ifadelerini kullandı.
 

22.9.2019 - 41086

İlgili Diğer Yazılar
Türk profesöre uluslararası görev
Türk profesöre uluslararası görev
Ordu
Ordu'da kadınlara kanser taraması yapıldı
Gebelikte Egzersiz, Yoga ve Pilatesin Yararı Var mıdır?
Gebelikte Egzersiz, Yoga ve Pilatesin Yararı Var mıdır?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]