Kadınların korkulu rüyası tarih oluyor

Vajina bölgesinde meydana gelen şekil bozukluklarının ya da doğumsal anormalliklerin onarımını sağlayan genital estetik operasyonları ile kadınların korkulu rüyası tarih oluyor.

Kadınların korkulu rüyası tarih oluyor

Kadınların vajina bölgesinde meydana gelen şekil bozukluklarının ya da doğuştan gelen anormal yapısının fiziksel ve yapısal açıdan onarımını sağlayan operasyonlar, genital estetik adı altında toplanmaktadır. Estetik operasyonlar, genellikle dış görünümün onarılması amacı ile yapılsa da, görüntüden ziyade fonksiyonel ve psikolojik mağduriyetin giderilmesi adına, günümüzde genital estetik alanına olan ilgide büyük bir artış görülmektedir. Özellikle vajinanın elastikiyetin kaybetmesine bağlı olarak, cinsel ilişkiden zevk alamama durumları da genital estetik ile onarılabilmektedir.

Kadınların genital organını estetik bulmaması, cinsel ilişkiden zevk alamama ve cinsellik hakkındaki dogmatik düşünceler, psikolojik olarak kişinin cinsel hayatını ve çiftler arası iletişimi engellemektedir.  Estetik kaygısı yaşayan kadınlarda; yanlış anlaşılma, çekingenlik ve utangaçlık gibi duygular ağır basabilmektedir. Bu faktörler de cinsel hayatın olumsuz etkilenmesine yol açar. Ayrıca bu duygulara neden olan deformasyon, şekil bozukluğu, cilt rengindeki değişimler cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Vajinanın fiziksel olarak uğradığı bu değişimler, kişinin genital estetiğe başvurması ile giderilebilmektedir.

Genital estetik hangi durumlarda uygulanır?

Kadınların çok sayıda doğum yapmış olmasından dolayı vajinanın yapısal olarak elastikiyetini kaybetmesi sonucunda genital estetik uygulanmaktadır.

Doğumsal olarak vajina yapısındaki fiziksel anormallikler genital estetik ile restore edilmektedir.

Vulvadaki yapısal deformasyonlar özellikle dış dudakların büyük olması halinde, estetik operasyon uygulanmaktadır.

Zorlu doğumlarda vajinanın uğradığı deformasyon ya da vajinaya yapılan kesi nedeni ile cinsel ilişki bozukluklarının giderilmesi amacı ile vajina estetiği uygulanabilmektedir.

İdrar kesesi ve rektumda meydana gelen sarkmalar, cinsel işlev bozukluğu ve inkontinans (idrar kaçırma) sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle pelvik sistemin etkileşimi sonucunda rahim sarkması da meydana gelebilmektedir. Bu gibi sorunların giderilmesi amacı ile genital estetik operasyonları yapılmaktadır.

Genital estetikte yapılan ameliyatlar nelerdir?

Labioplasti (iç ve dış dudak küçültme)

Vajinoplasti (vajina daraltma)

Kliteroplasti (klitoristeki fazla dokunun alınması)

Vajina genişletme (vajina darlığının giderilmesi)

G noktası büyütme (cinsel hazzın arttırılması)

Vajinal deformasyonların onarımı (doğum ya da diğer operasyon sonucunda vajinada meydana gelen yapısal anormalliklerin düzeltilmesi)

Kızlık zarına yapılan işlemler

Labioplasti ( iç ve dış dudak küçültme ) operasyonu nedir?

Labioplasti ameliyatı, iç ya da dış dudaklarda meydana gelen sarkmaların giderilmesi amacı ile yapılan estetik operasyondur. Vajinanın fiziksel yapısındaki kötü görüntü çoğu kadında psikolojik kaygı yaratırken, cinsel işlev bozukluğunun ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle iç dudakların küçültülmesi için estetik müdahale uygulanabilmektedir.

Dış genital bölgenin içerisinde kıvrımlı bir yapıya sahip olan iç dudaklar, her kadında farklı bir görüntüye sahiptir. Ancak iç dudakların normalin dışında büyük olması ve kabarık bir görüntünün oluşması halinde estetik açıdan olumsuz bir tablo ortaya çıkar. Ayrıca iç dudak dokusunun renginde bazı dönemlerde ve çeşitli nedenlerden dolayı değişiklik meydana gelebilir. Bu fiziksel durum kişinin psikolojik olarak zarar görmesine ve bazı cinsel işlev sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır.  İç dudakların büyük olması enfeksiyon riskinin de artmasına yol açmaktadır. Dış dudakların büyük olması ise, kıyafet seçiminde zorlanmalara yol açabilir. Labioplasti bu tür sorunların onarılmasını sağlamaktadır.

Kimler labioplasti operasyonları için uygundur?

İç ve dış dudakları küçültme operasyonları doğum yapmış ya da hiç doğum yapmamış kişilere uygulanabilmektedir. Ayrıca daha sonraki yıllarda, normal doğum yapılmasına engel olabilecek bir operasyon değildir. Labioplasti ameliyatları bakire kişilere de yapılabilmektedir. Yapılan operasyon kızlık zarı bölgesinde 3- 4 cm uzaklıktadır. Bu nedenle kızlık zarını tehdit edecek herhangi bir pozisyon yaratmamaktadır.

Labioplasti operasyonları ne kadar sürer?

Kişinin ergenlik dönemi ile birlikte bu zamana kadar psikolojik bir sorun haline gelen yapısal deformasyonların giderilmesi amacı ile genital estetik uygulanmaktadır. Bu operasyonlar 20- 30 dakika gibi oldukça kısa bir süre içerisinde lokal anestezi altında yapılmaktadır.

Vajina daraltma (Vajinoplasti) operasyonları nedir, neden yapılır?

Kadınların çok sayıda normal doğum yapması ya da doğumsal faktörler nedeni ile vajinanın yapısal olarak elastikliği kaybetmesi sonucunda vajinada gevşeme söz konusu olabilir. Bu durum, hem kadın hem de erkek için cinsel tatminsizliğe neden olabilmektedir. Ayrıca duyarlılık hissinin kaybolmasına bağlı olarak kadınların cinsel ilişkiden zevk almaması, orgazm olamama sorunlarını meydana getirebilir. Bu amaçla vajinanın yapısal olarak sıkılığının sağlanması için vajina daraltma operasyonları, genital estetik ameliyatları çerçevesinde yapılmaktadır.

Vajinoplasti ameliyatları ile hangi sorunlar giderilebilmektedir?

Cinsel hazzın arttırılması

Vajinadaki gevşeme ve genişleme olarak ifade edilen elastik yapının zayıflığı, kadın ve erkeğin cinsel birliktelikten zevk almamasına neden olmaktadır. Vajina daraltma operasyonları ile bu sorun ekarte edilerek, çiftlere cinsel hayatlarını daha sağlıklı ve kaliteli bir şekilde yaşama imkânı sağlar.

Cinsel ilişki sırasında vajinadan gelen seslerin giderilmesi

Vajinanın esneme kabiliyetini yitirmiş deforme yapısı, cinsel ilişki esnasında çiftlerin konsantrasyonunu bozacak şekilde çeşitli vajinal seslerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Deformasyondan kaynaklanan bu sorun, vajinoplasti ameliyatı ile giderilebilmektedir.

Mesane ve barsak sarkmasının onarımı

Pelvik sistemdeki organlarda meydana gelen patolojiler cinsel ilişkiyi etkilemektedir. Vajina daraltma operasyonları ile birlikte idrar torbasında sarkma, idrar kaçırma problemleri ve barsak sarkmaları da düzeltilebilmektedir. Kısacası vajinoplasti operasyonları kapsamında sistosel ve rektosel de bu ameliyatlar ile düzeltilebilmektedir.

Doğum nedbelerinin düzeltilmesi ve disparoni (ağrılı cinsel ilişki) tedavisi

Sağlıklı iyileşme göstermemiş epizyotomi skarları (doğum izleri) estetik olarak kötü görüntüye neden olmaktadır. Ayrıca fazla kesi nedeni ile vajina bölgesindeki hatalı dikişler, cinsel ilişkide ağrı duyulmasına neden olmaktadır. Vajinoplasti operasyonlarında vajen yapısındaki deformasyon giderilerek, hem estetik hem de fonksiyonel yapı düzeltilebilmektedir.

 

18.1.2016 - 19660

Prof.Dr. Bülent Tıraş


Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Kadın Sağlığını Korumak İçin 9 Öneri
Kadın Sağlığını Korumak İçin 9 Öneri
Hamilelikte Uyulması Gereken 10 Altın Kural
Hamilelikte Uyulması Gereken 10 Altın Kural
Rahim Dönmesi Nedir?
Rahim Dönmesi Nedir?
Stres Kısırlığa Yol Açıyor
Stres Kısırlığa Yol Açıyor
Jinekolojik Muayeneye Giderken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Jinekolojik Muayeneye Giderken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]