Kan Şekeri Dengesini Bozan Gıdalara Dikkat

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Kamil Başköy, kan şekeri dengesinde hızlı değişikliklere neden olan, özellikle 5 farklı gruptaki gıdaların fazlaca tüketilmesinin önemli sağlık riskleri taşıdığına dikkat çekti.

Kan Şekeri Dengesini Bozan Gıdalara Dikkat

Sadece bol şerbetli tatlılardan kaçınmanın diyabetten ve gereksiz kilo alınımdan korunmak için yeterli olmadığını, masum olmayan, şeker oranı yüksek yiyecekleri tanımanın da önemli olduğunu söyledi.

ETİKETİNDE "ŞEKERSİZ " YAZAN GIDALAR

Bu ürünlerin marketlerde "diyabetik " ve "light " ürünler bölümünde paketli atıştırmalıklar veya içecekler olarak satıldığını görüyoruz. Bu ürünleri tüketmeden önce mutlaka besin değeri etiketlerindeki açıklamaların çok dikkatle okunması gerekmektedir. Bu ürünler şeker ilavesiz olsalar bile, içerdikleri yüksek miktardaki nişasta oranlarından dolayı toplam karbonhidrat oranları yüksek olacaktır. Ayrıca bu gibi gıdalarda yer alması muhtemel olan Sorbitol ve Ksilitol gibi şeker alkollerine de dikkat etmeniz gerekir. Bu maddeler şekerden farklı olarak karbonhidratlara tatlılık katarlar ve kan şekeri seviyenizi yükseltmek için zemin hazırlayabilirler.

YÜKSEK PROTEİN VE ENERJİ İÇEREN SPOR İÇECEKLERİ

30 dakikadan fazla süren, efor gerektiren Tenis, Basketbol, Futbol, Fitness, Yelken, Kano, Kürek gibi sporların sonrasında tüketilen, enerji ve protein içeceklerinin içerdikleri şeker oranına dikkat edilmelidir. Bu içecekler serinletici etkisinin yanı sıra hızla kaybedilen sıvıların yerine konulması ve açığa çıkan enerji ihtiyacının geri kazanılması için hazırlanmışlardır. Profesyonel sporcular bu tür yiyecek ve içecekleri anternörlerinin gözetiminde, beslenme ve diyet uzmanlarının sıkı kontrolü ile tüketmektedirler. Bu nedenle 1 saat ve daha fazla süren egzersizlerden sonra enerji içeceklerinden tüketmek istiyorsanız, öncelikle içeriğindeki kalorilerin, karbonhidratların ve minerallerin sizin için güvenli olup olmadığını anlamalısınız.

YAZ MEYVELERİ: KARPUZ, ÜZÜM, İNCİR

Yaz meyvelerinin lezzetine dayanmak zordur ama pek çok yaz meyvesi özellikle de incir ve üzüm fazlaca fruktoz içerir. Bir kase, yani yaklaşık 150 gram kadar karpuzun içinde 10 gram kadar şeker bulunur. Bu nedenle yaz meyvelerini bol bol değil, düzenli bir şekilde tüketmek gerekir. Karpuz bol su içerdiğinden, su ihtiyacımızı da gidermek için fazlaca yenir. Bu yaz canınız çok fazla meyve çektiğinde veya atıştırmalık bir şeyler istediğinizde önce bir bardak su içip 5-10 dakika bekleyin. Muhtemelen ya bir şeyler atıştırmaktan vazgeçecek ya da daha az yemeye başlayacaksınız.

KURUTULMUŞ MEYVELER

Kuru meyveler rafine şeker yerine tercih edilebilecek sağlıklı ara öğün alternatifi olup kişilerin tatlıya olan isteğini karşılamaya yardımcı olurlar. Vitamin, mineraller, antioksidan ve lif içerikleri oldukça yüksektir. Su içeriği azaldığı için meyvenin hacmi küçülür ve karbonhidrat (fruktoz) oranı da artar. Dolayısıyla gramajı başına düşen kalori miktarı da taze meyveye göre daha fazladır. Bu yüzden gelişigüzel değil, ara öğünlerde ortalama bir avuç miktarı geçmeyecek şekilde tüketilmesi önerilmektedir. İçeriğinde fruktoz adı verilen doğal şeker içerir. Fazla tüketilmesi insülin direncine ve şişmanlığa sebep olabilir. Kuru meyveleri satın alırken şeker ilave edilmeyenlerin tercih edilmesi kilo kontrolü sağlanmasında ve insülin direncinin gelişmesinin önlemesinde etkili olacaktır.

5.7.2017 1 - 27871İlgili Diğer Yazılar
Bir saatte korona olup olmadığınızı öğrenmeniz mümkün
Bir saatte korona olup olmadığınızı öğrenmeniz mümkün
Koronavirüs: Dünya Covid-19 salgınıyla savaşı kazanıyor mu?
Koronavirüs: Dünya Covid-19 salgınıyla savaşı kazanıyor mu?
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Covid-19 kadınlarda daha hızlı yayılıyor
Covid-19 kadınlarda daha hızlı yayılıyor
Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılım Sistemi ile Tanışın
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]