Kardiyoloji Uzmanı Dr. Korucuk: "Toplumumuzda 50-60 yaş üstünün yarısı hipertansiyon hastası"

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Korucuk: "Toplumumuzda 50-60 yaş üstünün yarısı hipertansiyon hastası" Kardiyoloji Uzmanı Dr.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Korucuk: "Toplumumuzda 50-60 yaş üstünün yarısı hipertansiyon hastası"

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Necmettin Korucuk:

" Hastalığın da sinsi olması nedeniyle toplumun ancak yarısı bunun farkında olabiliyor"

"Kontrolsüz hipertansiyon; kalp, beyin, göz ve böbreklere zarar verebilir"

ANTALYA - Kardiyoloji Uzmanı Dr. Necmettin Korucuk, toplumda 50-60 yaş üstü kişilerin yüzde 50'sinin hipertansiyon hastası olduğunu, bunlarında yarısının durumlarının farkında olduğunu belirterek, "Hipertansiyon sinsi bir hastalık, vatandaşların bir çoğu hipertansiyon hastası olduklarının farkında bile değiller" dedi.

Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Necmettin Korucuk, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü, kapsamında açıklamalarda bulundu.

Dünyanın en önemli sağlık problemleri arasında olan ve yüksek kan basıncı olarakta bilinen hipertansiyonun, Türkiye'de de sık görülen bir hastalık olduğunun altını çizdi. Hipertansiyonun sinsi bir hastalık olduğunu dile getiren Korucuk, " Ülkemizde 50-60 yaş üstü insanlarımızın neredeyse yarısı hipertansiyon hastası ve yaklaşık bunların da yarısı durumlarının farkında değiller. Hastalığın da sinsi olması nedeniyle toplumun ancak yarısı bunun farkında olabiliyor. Özellikle ileri yaşta aile de hipertansiyon öyküsü olanlarda düzenli bir doktor kontrolü çok önemlidir" diye konuştu.

"4 organa hasar verebilir"

Kontrolsüz hipertansiyonun vücutta 4 majör organa hasar verebildiğine değinen Korucuk, " Birincisi kalptir. Kal krizine, kalp damar sertliğine, uzun vadede kalp yetmezliğine neden olabilir. Ayrıca beyin kanaması, beyin damarlarında tıkanıklık, nime ve felç durumuna sebebiyet verebilir. Göz damarlarında tıkanıklık, görme kaybı yaşanabilir. Böbrek damarlarında darlık, böbrek fonksiyon bozukluğu, diyaliz durumu gerektiren uzun vadede sıkıntılar oluşturabiliyor" dedi.

"Tedavisi"

Hipertansiyonda en önemli tedavinin hasta eğitimiyle başladığına vurgu yapan Korucuk, "Hastaya, rahatsızlığını iyi anlatmak gerekir. Hasta yaşam tarzını değiştirmediği sürece, bizim verdiğimiz tedaviler geçici bir çözüm oluyor. Hasta yaşam tarzını değiştirmezse bu verilen tedavi bir yere kadar kontrol altında tutuyor. Ardından çeşitli risk skalalarımız var ona göre tedavi alması gerekiyorsa, her gün ilaçlarını düzenli kullanması gerekiyor. Hastamızın 6 ay ile 1 yıl arasında rutin kontrolleri oluyor" ifadelerini kullandı.

"45-50 yaş üstü tansiyonunuzu ölçtürün"

Hipertansiyonun genetik bağlantının dışında, şeker ve obez hastalarında çok yüksek karşılarına çıktığını hatırlatan Necmettin Korucuk, " Hipertansiyon hastası olup olmadığınızı kan basıncını ölçerek anlayabilirsiniz. Bu ölçümün uygun şart ve ortamda yapılması gerekiyor. Özellikle son yarım saat içinde,kahve, çay,sigara içmemiş olmak, on dakika oturur şekilde dinlenmiş olmak gerekir. Ondan sonra uygun ölçüm cihazıyla tansiyon ölçülerek, bu durum belirlenebilir. Sinsi hastalıkların hepsinde hastaların hastalığını farketmesi için bir organ hasarıyla karşılaşması gerekiyor. Mesela kalp krizi geçiren hastalarda biz tansiyon hastası olduğunu saptıyoruz. Vatandaşlarımızın 45-50 yaş üzerinde kan basıncını aile hekimlerinde kan basıncını kontrol ettirmelerinde fayda var. Yoksa bu durum sinsi, çok farkında olunamıyor. Farkında olup ilaç tedavisini aksatan hastalarımızda var.Optimim ilaç tedavisi almayanlar var. O nedenle düzenli doktor kontrolü gerekiyor" diye konuştu.

16.05.2022 - 61162Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]