Karıma Neler Oluyor?

Hiperandrojenemik Kronik Anovulasyon Sendromu", yani devamlı yumurtlamamayla karakterize erkek tipi seksüel karakterlerin olmasıdır.

Karıma Neler Oluyor?

Bundan sonra uluslararası bilim dünyası bu hastalıkla ilgili 8 binin üzerinde makale yazmasına rağmen hâlâ özellikle sebebi ve tedavisi konusunda araştırmalar sürdürülüyor. Teorik olarak PKO (Polikistik Over) ile PKOS (Polikistik Over Sendromu) birbirinden farklı kavramlar olmakla birlikte sıkça karıştırılmakta.

Toplum genelinde kadınlarda yüzde 6-8 oranında PKOS sorununa rastlanırken, PKO (Polikistik Over) ise üreme çağındaki kadınların yüzde 20’sinde görülüyor. Her PKO’lu kadın, PKOS hastası değil! Ultrasonda görülebilen PKO; kadında yumurtalıkların normalden daha büyük olması, iç hacminin artışı, yumurtalığın çevresinde 10 mm’nin altında 12’den fazla kist oluşumuyla tanımlanıyor. Genel olarak kadınlarda PKO oluşu bir hastalığı işaret etmez; ancak PKOS ise kadınların üreme çağlarında kısırlığa, ileriki yaşlarında ciddi problemlere yol açan bir hastalıktır.

Sorunu yaşayan 40’lı yaşlardaki kadınlar dikkat!

En önemli nokta PKOS olan kadınların ileriki yaşlarında ciddi problemlerle karşı karşıya kalmalarıdır.

• Dört kat artmış kalp hastalığı • 4-7 kat artmış tip 2 diyabet (şeker hastalığı) H İki-üç kat artmış rahim kanseri

• İki kat artmış metabolik sendrom

• Dört kat artmış uykuda solunumun durması

• Bunlara bağlı olarak iki-üç kat artan ölümler. Görüldüğü üzere tablo hiç de iç açıcı değil. Bu nedenle günümüzde bu hastalık dünyada koruyucu hekimlik hastalığı olarak ele alınmakta.

Diyabet için kimler daha riskli?

PKOS’lu kadınlarda yaş, şişmanlık, kalınlaşan bel çevresi (88 cm’nin üstünde olması), ailede diyabet öyküsü olması ve gebelikte diyabet öyküsü ileride diyabet gelişme riskini artırır.

Kanser riski önemli mi?

Rahim kanseri kadınlarda en sık görülen kanserlerdendir. PKOS olan kadınlarda yumurtlama ve adet bozukluğu olduğu için rahim tabakası önce kalınlaşır, daha sonra da kansere dönüşür. Dolayısıyla bu kadınların tedaviyle adet görmeleri sağlanmalı. Ayrıca tansiyon yüksekliği, diyabet ve kısırlık gibi PKOS ile birlikte olan problemler de rahim kanseri riskini artırır.

Metabolik sendrom tanısı mümkün mü?

• Kan basıncı > 130-85 • Bel çevresi > 88 cm

• Açlık kan şekeri > 100 mg

• HDL < 50 mg

• Trigliserid > 150 mg Bu kriterlerden üçü varsa metabolik sendrom tanısı konulur.

Metabolik sendrom ile PKOS arasında bir ilişki var mı?

Yapılan çalışmalar, PKOS’lu kadınlarda yüzde 30 civarında metabolik sendrom tanısı konulduğunu ve bu riskin topluma göre iki kat arttığını gösteriyor. İnsülin direnci ve metabolik sendrom tanısı sıklıkla bu sendroma eşlik etmekte.

Bu yüzden serum kolesterol, trigliserid, kan basıncı, açlık kan şekeri ve iki saatlik oral glikoz tolerans testlerinin yaptırılması, ortaya çıkabilecek hasarların erken tanınması için hayati önem taşıyor.

PKOS’lu kadınlar için depresyon riski var mı?

PKOS’lu kadınlarda depresyonla ilgili hastalıklar topluma göre yaklaşık üç kat daha fazla görülmüştür. İnsülin direnci: Vücudumuzda pankreas tarafından salınan insülin hormonunun görevi; kanda artan şekeri, dokulara taşıyarak vücut tarafından kullanılmasını sağlamaktır. Ancak değişik nedenler sonucu insülin, yeterli miktarda üretildiği halde duyarsızlaşarak görevini yapamaz hale gelir ve dokulara taşınamayan şeker kanda yükselir.

Bu durum, insülin direnci olarak tanımlanmaktadır. Kolesterol: Vücutta yaygın olarak bulunan, yaşam için gerekli, yağımsı maddeler. Oral glikoz tolerans testi: Diyabet (şeker hastalığı) tanısının koyulması için şeker verilerek yapılan test. Şeker yükleme testi olarak da bilinir. İnsülin direnci: Vücudumuzda pankreas tarafından salınan insülin hormonunun görevi; kanda artan şekeri, dokulara taşıyarak vücut tarafından kullanılmasını sağlamaktır.

Ancak değişik nedenler sonucu insülin, yeterli miktarda üretildiği halde duyarsızlaşarak görevini yapamaz hale gelir ve dokulara taşınamayan şeker kanda yükselir. Bu durum, insülin direnci olarak tanımlanmaktadır. Kolesterol: Vücutta yaygın olarak bulunan, yaşam için gerekli, yağımsı maddeler. Oral glikoz tolerans testi: Diyabet (şeker hastalığı) tanısının koyulması için şeker verilerek yapılan test. Şeker yükleme testi olarak da bilinir.

30.8.2010 - 2034

 

[Hata Bildir]