Kimler grip aşısı olmalı? Grip aşısı 2020 fiyatları neler? E-Nabız grip aşısı

Grip aşısı, kış aylarına girilmesiyle birlikte büyük talebe neden oldu. Peki, kimler grip aşısı yaptırabilir, kimler yaptıramaz? Koronavirüs riski de hala devam ederken, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmak da önemli hale geldi. İşte, grip aşısı fiyatları...

Kimler grip aşısı olmalı? Grip aşısı 2020 fiyatları neler? E-Nabız grip aşısı

Grip aşısı olmak isteyen binlerce vatandaş, ''Grip aşısı kriterleri neler, nasıl öğrenilir?'' sorusuna yanıt arıyor. e-Nabız sistemine aktarılan grip aşısı olabileceklerin listesi sorgulanıyor. Kimler aşı olabilecek? e-Nabız kayıt nasıl olur? İşte, detaylar...

KİMLER GRİP AŞISI OLMALI?

Charlson Risk Skoru adı verilen sistem ışığında kişilere grip aşısı yapılacağı iddia edildi. Buna göre, vatandaşlar aile hekimleri tarafından ''Yüksek, orta ve çok düşük riskli" şeklinde sınıflandırılacak. Risk gruplarından hiçbirine girmeyenlere Risk skorunda yer"0" verilerek "risksiz"; 1-2 puanı olanlar "çok düşük riskli" kabul edilecek ve bu kişilere aşı yapılmayacak. 3-4 puanda olanlar "orta riskli" kabul edilip aşı için ikinci fazı bekleyecekler. Söz konusu skor tablosuna göre 5 ve üzerinde puanı olanlar "yüksek riskli" olarak kabul görecekler ve böylece reçeteyle eczaneden alınan ilaçla aile hekimlerinde aşı olabilecekler. Ancak Sağlık Bakanlığı tarafından henüz grip aşısının kimlere ve nasıl uygulaancağı konusunda açıklama gelmedi.

Diğer yandan aşı listesi e-Nabız'a yüklendi. Vatandaşlar e-Nabız uygulamasını kullanarak grip aşısı olup olamayacaklarını öğrenebilecek. İlk turda gelen aşıların, reçete sisteminden işlenerek Aile Sağlığı Merkezi'nde aile hekimleri tarafından yazılan reçeteler ile Sağlık Bakanlığı'nın e-nabız sisteminde uygun görülen kişilere, eczaneler tarafından verilecek.

E-NABIZ EKRANI...

E-NABIZ KAYIT İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

İlk kez e-Nabız kullanıcısı olacak kişiler e-Devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden e-Nabız'a giriş yaparak profil ayarları üzerinden e-Nabız şifresi oluşturmalı ya da kendi Aile Hekimine başvurarak e-Nabız için geçici şifre edinmelidir. Şifre elde edildikten sonra https://enabiz.gov.tr/ adresinden T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılabilir.

GRİP AŞISI NE KADAR?

Öte yandan 72,64 lira olan aşı fiyat da değişmedi. Bu yıl da vatandaşlar aynı ücret üzerinden aşı yaptırabilecek. Ayrıca, artık renkli reçete sistemine alınan grip aşısında öncelik, kronik rahatsızlığı olanlar ve 65 yaş üstü olacak.

21.10.2020 - 48805

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]