Kış Mevsimini ''Bronz'' Geçirmek İstiyorsanız Dikkat!

Havuz ve deniz sezonunun ülkemizin büyük bir bölümünde sona ermesi ile birlikte bronzluğunu korumak isteyenler tarafından solaryuma olan talep yeniden arttı.

Kış Mevsimini ''Bronz'' Geçirmek İstiyorsanız Dikkat!

Uzmanlar Solaryumun Cilt Sağlığına Zararlı Etkilerini Saymakla Bitiremiyor


Memorial Şişli Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Tuğba Yüzüak Türe, solaryum hakkında doğru bilinen yanlışlar ve solaryumun vücudumuzdaki etkileri hakkında bilgi verdi.


Yeryüzüne ulaşan UV güneş ışınları A ve B ışınlarını birlikte içerir. UVB daha yüzeysel olarak derimize etki ederken UVA cildimizde derinlere kadar inebilen dalga boyundaki ışınlardır. Solaryum ile ise sadece UVA ya maruz kalırız. Güneş ışınları, ozon tabakasında yer alan katmanlardan bir filitrasyon geçirdikten sonra yeryüzüne ulaşır. Bulutlu havalar, güneşe maruz kaldığımız saatler, bulunduğumuz yükseklik gibi etkenler de güneşin üzerimizdeki etkisini değiştirebilir. Halbuki solaryum ile UVA ışınına direk filtre edilmemiş hali ile maruz kalınmaktadır.


Yaşlılık Süreci Hızlanır


Yaşa bağlı gelişen yaşlılık belirtilerinde cildimizde ince kırışıklıklar görülür; solaryum nedeni ile de cildimiz kalınlaşır çünkü cildimizin altındaki destek dokusunun azalmasına ve kalınlaşmasına sebep olur. Cilt su, nem ve dolgunluğunu kaybeder.


Ciltte Lekelenmeler Başlar


Solaryuma girmeden önce kolonya, ıslak mendil, parfüm vs gibi kozmetikler kullanıldığında o bölgelerde lekelenmeler görülebilir. Bazı ilaçlar vardır kişiye normal şartlarda alerji yapmıyorken UV ışınları ile birlikte alerjik etki gösterebilirler. Özellikle sürülerek uygulanan ilaçları gün ışığında kullanmaktan kaçınmalıyız.


Cilt Kanserine Yakalanma Riskini Artırır


Solaryuma giren kişilerde, genelde küçük kırmızı pullanmalar şeklinde kendini gösteren ve çok hızlı ilerleyen “Melanom” adını verdiğimiz cilt kanseri son yıllarda çok fazla görülmeye başladı. Cildinizde kaşınmayan bir lezyon fark ettiyseniz ve uzun süredir iyileşmiyor, şikayete de yol açmıyorsa mutlaka bir hekime danışmalısınız. Çünkü zamanla masum gibi görülen bu tablo hızlanma sürecine girebilir ve üzerinde yara, ülser oluşumu gözlenebilir.


Cilt kanserini oluşumunda benlerimizin durumu da büyük rol oynuyor.  Melanom kanseri kendini var olan bir bende değişikliğe yol açarak da gösterebilir. Benimizin şeklinde, boyutunda renginde bir değişikliğe yola açabilir. Genelde kaşıntı vs bulgular görülmez. Bizim yapmamız gereken benlerimizi iyi takip edip değişiklikleri gözlemlememiz. Çocukluk dönemlerinde yoğun güneşe maruz kalmış, ailesinde cilt kanseri görülen, açık tenli ve ben sayısı fazla olan kişilerin düzenli olarak ben muayenesi yaptırmaları gerekir.


Vücut Bugüne Kadar Maruz Kalınan Tüm Zararlı Işınları Depolar


Çocukluğumuzdan beri aldığımız tüm zararlı ışınlar vücudumuzda birikir ve zamanla yan etkileri ortaya çıkmaya başlar. Güneşli bir ülkede yaşıyoruz ve yaz aylarında istemesek de atmosferde yaşanan değişimler yüzünden güneşin zararlı etkilerine maruz kalıyoruz. Kış mevsiminde de solaryum ile aldığımız zararlı ışınlar ile gereğinden fazla risk almış oluyoruz.


Solaryumum Sivilcelere İyi Geldiği Yönündeki İnanış Yanlış


Solaryumla ilgili bilinen bir diğer yanlış inanç da sivilcelere iyi geldiğini düşünmek. Solaryum yağ dengenizi bozduğu için cildinizde kuruluğa sebep oluyor ve sonrasında bu kuruluğu ortadan kaldırmak için cevaben çok daha fazla sayıda yağ salgısı üretiyor ve bu yağ salgısıyla birlikte gözeneklerimiz açılıyor, cildimiz daha da yağlı sivilceli bir hale geliyor. Sivilcesi olmayanlarda sivilce, olanlarda ise artış gözlemliyoruz.

Solaryumun bu kadar fazla tercih edilmesinin sebebi ciltte kızarıklığa sebep olmadan bronzluk sağlamasıdır. Ancak bu durum solaryum ile sadece UVA ışınının alınması ile ilgilidir.

6.10.2010 - 2428İlgili Diğer Yazılar
Sağlık Bakanlığı Solaryuma Savaş Açtı
Sağlık Bakanlığı Solaryuma Savaş Açtı
El Morarması Raynaud Hastalığının Habercisi Olabilir
El Morarması Raynaud Hastalığının Habercisi Olabilir
Bu Cilt Hastalığı Öldürüyor!
Bu Cilt Hastalığı Öldürüyor!
Güneşin Cildime Zarar Verdiğini Nasıl Anlarım?
Güneşin Cildime Zarar Verdiğini Nasıl Anlarım?
Vücudunuzdaki Benlere Dikkatli Bakın!
Vücudunuzdaki Benlere Dikkatli Bakın!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]