Kızına 74 yaşında ikinci kez hayat verdi

Burdur'un Gölhisar ilçesinde yaşayan Naciye Teke, böbrek yetmezliği teşhisi konulan kızı Aynur Gölhisarlı'ya böbreğini vererek, onu ikinci kez hayata bağladı.

Burdur'un Gölhisar ilçesinde yaşayan Naciye Teke, böbrek yetmezliği teşhisi konulan kızı Aynur Gölhisarlı'ya böbreğini vererek, onu ikinci kez hayata bağladı. Sekiz ay önce babasının öldüğü gün nefes darlığı sorunuyla hastaneye başvuran 53 yaşındaki Gölhisarlı'ya, böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Teşhisin ardından diyalize bağlı yaşamaya başlayan kadına organ nakli yapılmasına karar verildi.Gölhisarlı'ya Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde uygun böbrek bulunması için eşi ve annesi Naciye Teke'ye doku testi yapıldı. Araştırma sonucu anne Teke'nin dokularının kızına uyumlu olduğu belirlendi.Bir ay önce Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezinde Doç. Dr. İsmail Demiryılmaz, Doç. Dr. Abdullah Kısaoğlu ve Doç. Dr. Özgür Dandin tarafından gerçekleştirilen başarılı ameliyat sonrası anneden kızına böbrek nakli gerçekleştirildi."Kızımın gözümün önünde ölmesine razı olamadım" Anne Naciye Teke, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir an bile düşünmeden kızına böbreğini bağışlama kararı verdiğini söyledi.

Kızının babasının öldüğü gün rahatsızlığının ortaya çıktığını anlatan Teke, "Babasının kabrinin üstüne o gün toprak attık. Kızımla ilgili de böyle bir şey yaşamaya dayanamazdım. Duyar duymaz hemen böbreğimi verebileceğimi söyledim." dedi.Sekiz çocuğunun olduğunu belirten Teke, bütün çocukları için aynı fedakarlığı yapmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Teke, "Kızımın gözümün önünde ölmesine razı olamadım. Bence bunu her anne düşünmeden yapmalı. Çocuklarım için gerekiyorsa bütün organlarım feda olsun." ifadelerini kullandı."Annemin verdiği böbrekle hayata bir daha bağlandım" Aynur Gölhisarlı da 7 ay diyalize bağlı yaşadığını söyledi.

Organ nakli sonrası iyi olduğunu aktaran Gölhisarlı, annesinin verdiği böbrekle hayata bir kez daha bağlandığını anlattı.

Gölhisarlı, uygun doku arandığı zaman şaka mahiyetinde "annemin böbreğini alacağım" diye söylediğinin ifade ederek, şöyle konuştu:"Bu şaka gerçek oldu. O dönemde annemin yanı sıra eşim de böbreğini bağışlamak için başvuruda bulunduğu halde annemin dokusu tuttu. Annem gözünü kırpmadan bana böbreğini verdi. Annemin bir parçasını içimde taşıyarak hayata tutunduğum için çok mutluyum. Herkesin organ bağışı için istekli olması gerekiyor. Nakil sonrası kendimi iyi hissediyorum.Türk doktorları organ nakli konusunda çok başarılı. Nakli gerçekleştiren tüm doktorlarımıza ve hastane personeline teşekkür ederim."


21.11.2019 - 41763İlgili Diğer Yazılar
Sevdikleri için böbreklerini
Sevdikleri için böbreklerini 'takas' ettiler
Cerrahlar böbrek nakil operasyonlarını canlı yayında izledi
Cerrahlar böbrek nakil operasyonlarını canlı yayında izledi
Babasını ikna edip böbreğini verdi
Babasını ikna edip böbreğini verdi
Karaciğer hastası üniversiteli genç kızın yüzü dördüncü organ bağışıyla güldü
Karaciğer hastası üniversiteli genç kızın yüzü dördüncü organ bağışıyla güldü
Samet
Samet'in ağabeyi gibi ölmemesi için tek çare organ nakli
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Makyaj Malzemeleriniz Kirliyse?
Makyaj Malzemeleriniz Kirliyse?
Sağlık Video Çamur Kürü Hangi Hastalıklar İçin Kullanılabilir?
Çamur Kürü Hangi Hastalıklar İçin Kullanılabilir?
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]