Koronayla mücadelede güzel haber! Aşı üreticisi Pfizer, ilaç denemelerine başladı

Koronavirüs salgınıyla mücadele etmeye devam eden dünyayı bir nebze de olsa rahatlatan bir haber geldi. Aynı zamanda aşı üreticisi olan Pfizer, koronavirüste enfeksiyonu önleyecek bir ilacın 2'inci ve 3'üncü aşama klinik denemelerine başladı.

Yaklaşık 1 yıldan fazla bir süredir dünyayı etkisi altına alan ve milyonlarca insanın ölmesine neden olan koronavirüse karşı ilaç denemelerinin son durumu merak ediliyordu. Aynı zamanda aşı üreticisi konumunda da bulunan Pfizer, ilaç denemelerine başladı.

"AŞININ YANI SIRA TEDAVİ DE GELİŞTİRİLMELİ"

Pfizer'in açıklamasına göre, antiviral ilacın klinik denemeleri, koronavirüse yakalanmış ve semptom gösteren kişilerle aynı evde yaşayan 18 yaş ve üzeri 2 bin 660 sağlıklı yetişkin üstünde yapılacak. Pfizer Küresel Araştırma, Geliştirme ve Tıp Bölümü Başkanı Mikael Dolsten, "Dünyayı etkisi altına almaya devam eden Kovid-19 ile mücadelede, enfeksiyonu kontrol eden aşıların yanı sıra, virüse yakalanan ya da maruz kalan insanlar için etkin tedaviler geliştirmek gerektiğine inanıyoruz" dedi.

"HIV'E KARŞI KULLANILAN MADDEYLE BİRLİKTE KULLANILACAK"

Dolsten, denenen ilacın başarılı olması durumunda virüsü, çoğalma imkanı bulamadan durduracağını ve enfeksiyona yakalananlarda semptomların gelişmesini önleyeceğini ifade etti. Kovid-19 virüsünün çoğalmasını sağlayan bir enzimin üretimini durdurmayı hedefleyen ilacın, HIV enfeksiyonlarında yaygın olarak kullanılan ritonavir ile birlikte kullanılacağı açıklandı.

Pfizer'dan önce, ABD merkezli Merck ve İsveçli ilaç firması Roche de koronavirüs enfeksiyonunun önlenmesi ve tedavisi için hap formatında ilaçlar geliştirdiklerini duyurmuştu.

27.09.2021 - 56616Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

 

[Hata Bildir]